Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

MSI Z97 Gaming 5 – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z97 Gaming 5 to średniej klasy konstrukcja z serii Gaming, czyli można już wymagać wyposażenia nieco lepszego niż podstawowe. I tak też jest: płyta jest nieco lepiej wyposażona od modelu Gaming 3 i odpowiednio droższa. Zapewnia lepszy układ zasilania procesora (ośmiofazowy), wyświetlacz kodów POST, więcej portów USB i kilka dodatkowych drobiazgów. Zniknęły natomiast porty PCI, co niektórym pewnie się spodoba, a innym – wręcz przeciwnie. Oczywiście, jest dostępna cała gama dodatków charakterystycznych dla tej serii, czyli:

 • karta sieciowa Killer E2200, działająca podobnie jak testowana przez nas wcześniej Killer E2100 i pozwala na automatyczne nadawanie najwyższego priorytetu pakietom sieciowym pochodzącym z gier oraz strumieni wideo, dzięki czemu w grach nie grożą opóźnienia powstałe za sprawą uaktualniającego się w tle programu antywirusowego lub Facebooka;
 • układ audio z wysokiej jakości wzmacniaczem operacyjnym OPA1652, zdolnym wysterować słuchawki o impedancji do 600 Ω, któremu towarzyszy oprogramowanie Sound Blaster Cinema, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce;
 • dwa porty USB z potrójną warstwą złota, które gwarantują bardziej powtarzalne parametry, co jest nie bez znaczenia w przypadku myszek o częstotliwości odświeżania 500–1000 Hz, i jego większą trwałość;
 • dołączony w zestawie kupon na bezpłatny półroczny abonament w witrynie Xsplit gamecaster, która pozwala pokazywać swoją grę na YouTubie czy Twitchu. Jego wartość standardowo wynosi około 40 dol., więc dla kogoś, kto korzysta z tej usługi lub zamierza to robić, z pewnością jest to wartościowy dodatek.

 

Sekcja zasilająca procesor jest ośmiofazowa. Podkręcony do granic możliwości Core i5 4670K bez problemu działał przez dłuższy czas pod maksymalnym obciążeniem. Solidne radiatory na tranzystorach są stabilnie przykręcone od spodu laminatu.

Laminat, podobnie jak w innych modelach z nowej serii, jest teraz czarny, co z pewnością spodoba się wielu malkontentom, którzy narzekali na poprzedni kolor, brązowy. 

Złącze EPS producent umieścił blisko górnej krawędzi laminatu, poziomo i z zapinką skierowaną ku górze. W niektórych ciasnych obudowach wypięcie tej wiązki może być nieco utrudnione, szczególnie jeśli użytkownik ma grube palce.

Sloty RAM są wyraźnie nad slotem podstawowej karty grafiki, więc zmiana konfiguracji pamięci bez wyjmowania długiej karty nie powinna być problemem. Złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy jest umieszczone przy krawędzi na wysokości tego slotu, więc po zamontowaniu długiej karty może być trudno dostępne.

Płyta nie ma dodatkowych kontrolerów Serial-ATA, więc portów tego typu jest sześć. Wszystkie są umieszczone na krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa i powinny być łatwo dostępne bez wyjmowania karty grafiki nawet wtedy, gdy będzie długa i wyposażona w rozbudowany układ chłodzenia. Jest także slot M.2, przeznaczony do szybkich SSD. Producent umieścił go nad głównym slotem PCI Express ×16 i jest to rozwiązanie dobre (choć niekoniecznie optymalne).

Jeden z portów USB może być zasilany przez osobny obwód, co w założeniu ma ustabilizować napięcie zasilające zewnętrznych kart dźwiękowych oraz DAC-ów. Aby jednak z tego osobnego obwodu skorzystać, trzeba podłączyć dodatkową wtyczkę zasilającą na dole laminatu (za pomocą umieszczonej w zestawie przejściówki ze złącza molex). Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Obwód ten może też zasilać zintegrowany układ audio, choć nie stwierdziliśmy żadnej różnicy po jego uaktywnieniu. Na samym dole laminatu zamontowano też wyświetlacz kodów POST.

Płyta została wyposażona w trzy sloty PCI Express ×16 i obsługiwane są zarówno konfiguracje SLI, jak i CrossFireX. Odstęp między dwoma górnymi zapewnia optymalne warunki pracy dla dwóch kart z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów.

Jest tylko jedna kość UEFI i w razie uszkodzenia jej zawartości jesteśmy skazani na serwis producenta, ponieważ kość jest na stałe wlutowana w laminat. Można ją przeprogramować tylko w specjalnym urządzeniu. W płycie w tej cenie to już naprawdę poważna wada.

 

Ny tylnym panelu jest osiem portów USB (w tym cztery w wersji 3.0), co powinno wystarczyć większości graczy. Z97 Gaming 5 zapewnia dość rozsądny zestaw wyjść monitorowych (analogowe VGA, DVI oraz HDMI). Co ciekawe, zabrakło optycznego wyjścia S/PDIF, obecnego w tańszym modelu, Gaming 3.

Radiator mostka Intel Z97 to spory aluminiowy blok. Jest wystarczająco wydajny. Znajduje się na nim logo producenta oraz logo serii Gaming, czyli tarcza ze smokiem na czerwonym tle.

UEFI jest bardzo podobne jak w płytach poprzedniej generacji, wyposażonych w chipsety serii 8. Doszło jednak kilka usprawnień. Należy do nich znacznie uproszczona i ulepszona regulacja szybkości wentylatorów. Następne to dodatkowy przycisk XMP na górnej belce UEFI. Po jego użyciu płyta automatycznie dostosuje parametry pamięci do zapisanego w niej profilu XMP. Trzecim ciekawym dodatkiem jest możliwość aktywacji trybu prostego (przełącznikiem Simple/Advanced mode). Po aktywowaniu tego trybu dostępne będą tylko opcje naprawdę użyteczne w ustawianiu parametrów komputera, a te najmniej istotne zostaną ukryte. To znacznie poprawiło czytelność UEFI (choć niekoniecznie z punktu widzenia najmniej zaawansowanych użytkowników).

Inna ciekawa opcja to funkcja Memory Try It!. Pozwala ona w miarę bezpiecznie podkręcać pamięć operacyjną i dla każdego opóźnienia CL z zakresu 9–12 ma dwa zestawy szczegółowych ustawień. Zestawy te są oznaczone jako wydajne (performance) lub kompatybilne (compatible). Oczywiście, nie ma żadnej gwarancji, że ustawienia te będą odpowiednie do użytych modułów RAM, ale to znaczące ułatwienie, nawet dla średnio zaawansowanych użytkowników.

Pozostałe funkcje, takie jak profile OC i uaktualnianie BIOS-u z pendrive'a, działają tak samo jak w modelach poprzednich generacji.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z97 GAMING 5
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/- 0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Osiągnęliśmy maksimum możliwości testowego Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu 1,25 V, ustalonym z poziomu UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym OPA1652. Kodek jest przykryty ozdobną blaszką z podświetlanym napisem Audio Boost. Dość podobnie wyglądało to w poprzedniej generacji produktów. Zmieniły się jednak kondensatory: tym razem są to produkty japońskiej marki Nichicon.

Inna nowość to osobny układ zasilający sekcji audio. Aby go wykorzystać, trzeba użyć dodatkowej przejściówki (dołączonej w zestawie) ze złącza molex do trzypinowego (własnej konstrukcji MSI) na dole laminatu oraz zmienić położenie przełącznika DIP. Oczywiście, układ dźwiękowy działa także wtedy, gdy to złącze nie zostało użyte, przy czym różnic w wynikach RMAA ani brzmieniu nie stwierdziliśmy.

Układowi audio towarzyszy oprogramowanie Creative Sound Blaster Cinema 2, które zapewnia dodatkowe filtry do manipulowania dźwiękiem, co może się przydać w grach.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.32, +0.19
Excellent
Noise level, dB (A)
-79.3
Average
Dynamic range, dB (A)
80.1
Good
THD, %
0.0078
Very good
THD + Noise, dB (A)
-73.1
Average
IMD + Noise, %
0.033
Good
Stereo crosstalk, dB
-73.7
Good
IMD at 10 kHz, %
0.027
Good
General performance
 
Good

Wyniki testu RMAA są przyzwoite, ale tylko tyle.

Dane techniczne

Model MSI Z97 Gaming 5
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 0
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Killer E2200)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy TI OPA1652
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (w tym 4 USB 3.0), 1 LAN, 6 audio, VGA, DVI, HDMI
Cena 520 zł

MSI Z97 Gaming 5 należy do segmentu, w którym swego czasu umieszczono płytę MSI Z87-G45 Gaming, czyli niejako poprzednika testowanego modelu. To poprawna konstrukcja, ale w tym przedziale cen ma już mocną konkurencję i wcale się na jej tle nie wyróżnia. W tej sytuacji jej wyposażenie oraz wyniki zintegrowanego układu audio nie pozwalają jej polecić.

MSI Z97 GAMING 5
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • UEFI przyjazne dla średnio zaawansowanych użytkowników w trybie prostym
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Niedopracowane rozplanowanie laminatu
 • Jedna kość UEFI
 • UEFI nadal niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników (nawet w trybie prostym)
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):520 zł
Zobacz bieżące oferty:
RTV Euro AGD
2699 zł
MediaExpert
2739 zł
eMAG.pl
2757 zł
Komputronik.pl
2899 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane