Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Gigabyte Z97X-UD5H – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z97X-UD5H jest bogato wyposażoną płytą, która jednak nie jest kierowana do konkretnej grupy odbiorców i nie ma żadnych cech charakterystycznych. Na laminacie znalazło się między innymi dużo portów Serial-ATA, port SATA Express, wyświetlacz kodów POST, przyciski i zintegrowany wzmacniacz słuchawkowy. Także układ zasilający procesor jest znacznie bardziej rozbudowany niż w znacznej części modeli Gaming oraz niższej serii. 

 

Dwunastofazowy układ zasilania procesora daje gwarancję, że nawet podkręcona do granic możliwości jednostka będzie działać stabilnie w każdych warunkach. Na tranzystorach zasilających zamontowano spore i solidnie przykręcone radiatory, które są połączone rurką cieplną. Zadaniem rurki najprawdopodobniej jest wyrównywanie temperatury obu radiatorów.

Złącze EPS umieszczono znacznie poniżej górnej krawędzi laminatu, poziomo i z zapinką skierowaną ku górze. Odłączenie tej wiązki nie będzie problemem nawet w ciasnej obudowie.

Sloty RAM producent umieścił na właściwej wysokości, wyraźnie nad złączem PCI Express przeznaczonym dla podstawowej karty grafiki, więc długa karta nie będzie blokowała zapinek. W odpowiednim miejscu zamontowano także złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy, też znacznie powyżej slotu PCI Express ×16.

Płyta jest wyposażona w osiem portów Serial-ATA, z których dwa mogą być wykorzystywane zamiennie z jednym SATA Express. Wszystkie są przy krawędzi laminatu, w wieżyczkach po dwa. Port M.2 do szybkich SSD (PCI Express 2.0 ×2 lub SATA3) zamontowano tuż pod gniazdem procesora, co jest sensownym rozwiązaniem, choć niekoniecznie optymalnym.

Płyta z tego segmentu musiała zostać wyposażona w przyciski na laminacie i wyświetlacz kodów POST. Jednak wyświetlacz prawdopodobnie zostanie zasłonięty kablem wyprowadzającym porty USB 3.0 na przedni panel obudowy. 

Z97X-UD5H, podobnie jak każdy inny model tej firmy, jest wyposażona w dwie kości UEFI. W razie uszkodzenia zawartości tej podstawowej komputer uruchamia się z użyciem zapasowej.

Nie zrezygnowano ze złączy PCI, co z pewnością ucieszy posiadaczy urządzeń z tym interfejsem. Gigabyte poszedł nawet o krok dalej: o ile Z87X-UD5H miała jeden taki slot, tak Z97X-UD5H ma dwa. Jest to prawdopodobnie jedyna taka płyta na rynku i być może choćby dlatego znajdzie wielu amatorów. Co prawda obecność złączy PCI nieco ogranicza liczbę PCI Express ×1, ale gdy zamontowana jest tylko jedna karta grafiki, można całkowicie bezkolizyjnie dołożyć jeszcze dwa urządzenia PCI Express ×1. To dla większości użytkowników komputera wystarczająco dużo.

Tylny panel wejścia-wyjścia jest bardzo rozsądny. Zapewnia osiem portów USB (w tym sześć w wersji 3.0), port PS2 dla myszki lub klawiatury, trzy wyjścia obrazu, dwie karty sieciowe oraz optyczne wyjście S/PDIF. Co jednak ciekawe, poprzednik miał złącze DisplayPort, dwa HDMI oraz jedno DVI, tu zaś zrezygnowano z drugiego HDMI, jak również z DisplayPort, a powróciło analogowe VGA. To już nie pierwszy producent, który zdecydował się na powrót do przeszłości.

Radiator na mostku Z97 jest niewielki (zwłaszcza u podstawy), ale dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła z układu Intela. Na plus trzeba policzyć to, że ma wyraźne żeberka, co ułatwia odprowadzanie ciepła do otoczenia.

UEFI przeszło spore zmiany względem poprzedniej serii płyt. Przede wszystkim doczekało się trybu prostego, w którym, jak widać na załączonych obrazkach, można ustawiać tylko te najbardziej podstawowe parametry komputera, takie jak data, czas i tryb działania kontrolera SATA. Dość dobrze nadaje się dla osób niemających doświadczenia w konfigurowaniu UEFI komputera.

UEFI jest dostępne także w wersji polskojęzycznej. Niestety, jakość tłumaczenia jest skandaliczna, gdyż często łatwiej zrozumieć znaczenie oryginalnej nazwy opcji, na przykład Legacy benchmark enhancement przetłumaczono jako Wzmocnienie 3D Marka 2001. Tutaj jest jeszcze wiele do poprawienia.

W trybie zaawansowanym UEFI jest praktycznie takie samo jak w modelach poprzedniej generacji. Tym razem jednak kolorystyka w fabrycznej konfiguracji jest pomarańczowa, nie zaś niebieska. Tak więc kolor ten nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla serii OC.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z97X-UD5H
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Od płyt głównych wyższej klasy można oczekiwać, że pozwolą bez problemu w pełni wykorzystać możliwości procesora dostępne po zastosowaniu chłodzenia powietrznego. Gigabyte Z97X-UD5H nie zawiodła pod tym względem: testowy Core i5 4670K osiągnął szczyt swoich możliwości przy chłodzeniu powietrznym. Działał poprawnie w programie Linx 0.6.4 AVX taktowany z szybkością 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym w UEFI. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Użyty kodek to Realtek ALC1150. Układ został odseparowany od reszty laminatu, podobnie jak w wielu konstrukcjach konkurencji, i towarzyszy mu wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.25, +0.13
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.9
Good
Dynamic range, dB (A)
81.0
Good
THD, %
0.0060
Very good
THD + Noise, dB (A)
-74.5
Average
IMD + Noise, %
0.020
Very good
Stereo crosstalk, dB
-80.3
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.020
Good
General performance
 
Very good

Rezultaty testu RMAA są przyzwoite i nawet minimalnie lepsze od osiągów poprzednika (Z87X-UD5H).

Dane techniczne

Model Gigabyte Z97X-UD5H
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 5 (3 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

8 SATA 6 Gb/s

(dwa porty można wykorzystywać zamiennie z jednym SATA Express)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karta sieciowa przewodowa

1 Gigabit LAN (Intel)

1 Gigabit LAN (Killer E2201)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 + wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (cztery w wersji 2.0 i cztery w wersji 3.0), 2 LAN, 5 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 645 zł

Podsumowanie

Gigabyte Z97X-UD5H to ciekawa propozycja. Płyta nie należy do nowo powstałej serii Gaming, a jednak... ma zdecydowaną większość atutów modeli z tej serii i dokłada trochę własnych. Ma od nich bardziej rozbudowany układ zasilający procesor, do tego jest on nieco lepiej chłodzony i solidnie przykręcony. To być może drobiazgi, ale jak pokazuje seria Gaming, niekoniecznie takie oczywiste. Następną przewagą nad serią przeznaczoną dla graczy jest obecność dwóch kart sieciowych – zarówno Intela, jak i modelu Killer. Oczywiście, nie każdy będzie potrzebował obu, lecz jeśli komuś z jakiegokolwiek powodu nie odpowiada Killer, może użyć tej standardowej. Płyta ma też dwa sloty PCI, pozwalające użyć na przykład starszej (zwykle znacznie tańszej – a często lepszej) karty dźwiękowej, ale taka ich liczba nie dla każdego będzie zaletą. Gigabyte Z97X-UD5H pozwoliła bezproblemowo podkręcić procesor do granic jego możliwości, a układ audio osiągnął przyzwoite wyniki.

Wyposażenie i atrakcyjna cena tej płyty sprawiają, że warto się nią zainteresować, budując komputer „wyższej klasy średniej” z odblokowanym procesorem Core i5/i7 czwartej generacji.

Gigabyte Z97X-UD5H
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Duża ilość portów Serial-ATA
 • Dwie kości UEFI
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • Dwie karty sieciowe
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Znaczących nie stwierdzono
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):645 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
4899 zł
OleOle.pl
5591 zł
RTV Euro AGD
5591 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane