Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

ASRock Fatal1ty Z97 Killer – test

Kliknij, żeby powiększyć

Nową serię Fatal1ty ASRocka otwiera model Fatal1ty Z97 Killer. Różnice w stosunku do poprzedniej generacji są widoczne na pierwszy rzut oka. Czerwony kolor dominuje już wszędzie, a nie tylko na slotach kart graficznych i pamięci. Także elementy układu chłodzenia są w całości czerwone, co niejako wpisuje się w trendy tego sezonu związane z wyczynowym graniem.

ASRock Fatal1ty Z97 Killer to bezpośredni następca testowanego już przez nas modelu Fatal1ty Z87 Killer i trzeba przyznać, że ASRock naprawdę się postarał, ponieważ nowość jest zupełnie inna od poprzednika i zmiany poszły raczej w dobrym kierunku:

 • wszystkie tranzystory zasilające procesor są przykryte radiatorem;
 • dodano sloty PCI;
 • dodano możliwość skorzystania z portu SATA Express oraz gniazdo M.2 dla najszybszych nośników SSD.

Do kompletu dołączony jest, tak jak poprzednio, voucher na 3-miesięczny abonament w witrynie XSplit, pozwalającej pokazywać swoją grę na żywo w internecie.

Układ zasilania procesora jest ośmiofazowy i jest to rozsądne rozwiązanie, jak na produkt tej klasy. Wszystkie tranzystory są przykryte dość wysokim radiatorem. Układ ten dobrze poradził sobie podczas podkręcania testowego procesora Core i5 4670K.

Ośmiopinowe złącze zasilające EPS znajduje się w dość znacznej odległości od krawędzi laminatu. Zamontowano je poziomo z zapinką skierowaną ku górze. I byłoby dobrze, gdyby nie to, że w wypięciu wtyczki może przeszkodzić rozbudowany radiator na procesorze. To jednak będzie problem tylko w przypadku najszerszych, dwuwieżowych kolosów.

Gniazda pamięci producent umieścił wyraźnie nad slotem podstawowej karty grafiki. Są domykane obustronnie, lecz i tak odległość od tego slotu jest wystarczająco duża. Bez problemu zdemontujemy moduły RAM bez wyjmowania karty, a instalując ją, nie złamiemy otwartego zatrzasku slotu. Na właściwej wysokości znalazło się także złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy.

Płyta ma sześć portów Serial-ATA. Dwa z nich mogą być używane wymiennie z portem SATA Express. Wszystkie zamontowano przy dolnej krawędzi laminatu, co jest dość wygodne, lecz zwolennicy idealnego porządku w obudowie nie będą zachwyceni.

Gniazdo M.2 znajduje się tuż pod slotem karty grafiki, więc przed dołożeniem lub wyjęciem SSD z takim złączem być może trzeba będzie ją wyjąć.

Laminat zapewnia dwa sloty dla kart grafiki. Odstęp między nimi gwarantuje optymalne warunki dwóm kartom z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów.

Na laminacie są dwie kości UEFI. Przełączamy się nimi za pomocą zworki.

Panel wejścia-wyjścia jest rozsądnie wypełniony, jak na tę klasę produktu. Osiem portów USB, w tym cztery 3.0, to w typowym komputerze przyzwoity komplet. Ukłonem w stronę graczy jest też port PS/2, do którego można podłączyć myszkę lub klawiaturę. Również zestaw wyjść obrazu nie budzi zastrzeżeń, a są to: VGA, DVI oraz HDMI. Towarzyszy im optyczne wyjście S/PDIF.

Radiator na mostku Z97 to sporych rozmiarów blok wykonany ze stopów aluminium. Bardzo dobrze rozprasza ciepło gromadzące się w układzie.

Wygląd UEFI został mocno odświeżony. Zmieniły się: tapeta, czcionka oraz wiele obrazków. Trzeba przyznać, że są to zmiany w dobrym kierunku, a użyta grafika jest po prostu ładna. Jednak funkcjonalność nie zmieniła się istotnie. Mniej wprawni użytkownicy wciąż mogą mieć nieco problemów z konfiguracją, bo jednak całość nie wygląda zbyt logicznie i naprawdę zaawansowane funkcje podkręcania standardowo są odkryte. Ale sporo ułatwień pojawiło się na innej płaszczyźnie: można aktualizować BIOS prosto z internetu (płyta sama się łączy z serwerami, pobiera najnowszą wersję oprogramowania i je aktualizuje). Można też skopiować z sieci na pendrive'a najnowsze sterowniki RAID (niezbędne przy instalacji Windows). Da się także pobrać sterowniki do płyty w najnowszych wersjach, co może być istotne dla posiadaczy komputerów niewyposażonych w napęd optyczny. Jest również opcja bezpośredniego kontaktu z pomocą techniczną w celu zgłoszenia problemu lub błędu. UEFI należy więc uznać za bogate i kompletne – choć przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ale gracze, czyli grupa docelowa tego produktu, zwykle mają zadowalającą wiedzę o sprzęcie.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

 

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Fatal1ty Z97 Killer
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2 V
Napięcie VCCSA +/- 0,999 V
Napięcie pierścienia 0,8-2 V
Napięcie pamięci 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

Płyta ASRock Fatal1ty Z97 Killer nie sprawiła nam żadnych trudności w podkręcaniu. Osiągnęliśmy maksimum możliwości testowego procesora Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie ustawionym w UEFI. Przy tych parametrach procesor działał stabilnie w narzędziu Linx 0.6.4 AVX.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowano tutaj system Purity Sound 2, czyli kodek Realtek ALC1150 współpracujący ze wzmacniaczem słuchawkowym TI NE5532 (podkreślającym bas). Nowością są kondensatory Nichicon Fine Gold, montowane w wielu urządzeniach audio najwyższej klasy.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.03, -0.06
Excellent
Noise level, dB (A)
-84.1
Good
Dynamic range, dB (A)
84.2
Good
THD, %
0.0073
Very good
THD + Noise, dB (A)
-76.4
Average
IMD + Noise, %
0.026
Very good
Stereo crosstalk, dB
-84.4
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.027
Good
General performance
 
Very good

Wyniki testu RMAA są bardzo dobre.

Dane techniczne

Model ASRock Fatal1ty Z97 Killer
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (2 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

6 SATA 6 Gb/s

1 SATA Express (zamiennie z dwoma SATA 6 Gb/s)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba złączy M.2 1 (SATA3 lub PCI-E 2.0 ×2)
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Killer E2200)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, HDMI, D-sub, DVI
Cena 480 zł

Podsumowanie

ASRock Fatal1ty Z97 Killer to godny następca poprzedniego modelu, który do dziś jest sprzedawany w podobnej cenie. Poprawiono pewne niedoróbki, takie jak niepełny układ chłodzenia sekcji zasilającej procesor. Podobnie jak w poprzedniku zastosowano bardzo dobry układ audio. Jednak pod względem wyposażenia również ta płyta nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nie zintegrowano na niej nawet dodatkowego kontrolera nośników, co przy tej cenie należy już uznać za wadę.

ASRock Fatal1ty Z97 Killer
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Dwie kości UEFI
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • UEFI niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):480 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
609 zł
OleOle.pl
729 zł
RTV Euro AGD
739 zł
eMAG.pl
833 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane