Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Gigabyte Z97X-SOC Force – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z97X-SOC Force to bezpośredni następca modelu Z87X-OC. Jest to płyta z pomarańczowej serii, przeznaczonej do ekstremalnego podkręcania i bicia kolejnych rekordów świata. Nie da się ukryć, że jest to produkt prestiżowy, bo podkręcanie ekstremalne jest w dzisiejszych czasach jedną z najbardziej efektywnych form marketingu. Dlatego podobnie jak poprzednik zapewnia te same rozwiązania ułatwiające podkręcanie ekstremalne i mające stworzyć dobry klimat do bicia nowych rekordów. Wśród nich są:

 • OC Touch – płyta jest wyposażona w szereg przycisków i przełączników służących do manipulowania zegarem bazowym procesora, jego mnożnikiem, przełączania sprzętu w tryb działania z jedną tylko kością UEFI, bezpośredniego wejścia do UEFI, rozwiązywania problemów z kompatybilnością pamięci. Można także odłączyć dowolny slot PCI Express ×16 bez wyjmowania kart (zwykle grafiki) ze slotów. Oczywiście, należy to robić przy wyłączonym komputerze. Ponadto wyprowadzone zostały wszystkie punkty kontroli napięć, jakie dało się wyprowadzić; w zestawie znalazły się także kabelki, które znacząco pomogą w podłączeniu sond multimetru do płyty i ciągłym nadzorowaniu na przykład napięcia zasilania procesora.

 • OC Ignition – przycisk na panelu OC Touch. Po wciśnięciu go zasilanie wszystkich wentylatorów w obudowie oraz napędów zostaje podtrzymane nawet przy wyłączonym komputerze. Pomaga to podczas ekstremalnego podkręcania z użyciem ciekłego azotu w ogrzaniu schłodzonego zbyt mocno procesora. Pomaga to także chronić dyski twarde i SSD w przypadku „twardego resetu” i wystąpienia niebieskiego ekranu, co wymusza na wszystkich nośnikach bardzo szkodliwy cykl odłączenia i ponownego podłączenia zasilania. Oczywiście, nie należy używać tej funkcji, gdy płyta jest typowo użytkowana, bo jedynym efektem będzie zwiększenie poboru energii elektrycznej.

 • OC Brace – do płyty dołączono blaszkę imitującą stelaż, do którego przykręca się śledzie, na przykład od kart grafiki. Bardzo pomaga to w utrzymaniu kart w pionie, gdy sprzęt leży na stole.

 • Z przodu na laminacie zostały wyprowadzone dwa porty USB 2.0, pozwalające na przykład podłączyć pendrive'a podczas podkręcania (czy to ekstremalnego, czy nie).

Płyta zachowuje jednak charakterystyczne dla firmy Gigabyte elementy, takie jak system UEFI DualBIOS, przywracający zawartość kości po uszkodzeniu (np. wskutek zbyt mocnego podkręcania), i tranzystory scalone marki International Rectifier w układzie zasilania procesora.

Procesor jest zasilany przez ośmiofazowy układ, którego tranzystory scalone zamontowano w jednej linii i pokryto prostym radiatorem bez żadnych udziwnień i rurek cieplnych. Taka prostota w tym miejscu może ułatwić montaż niektórych schładzaczy procesora, a także... potków na ciekły azot.  I to ostatnie chyba najprościej wyjaśnia, dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie.

Kliknij, żeby powiększyć

Płyta ma dwa złącza pomocnicze zasilające procesor: jedno EPS ośmiopinowe oraz jedno ATX czteropinowe. To pierwsze jest obowiązkowe, drugie zaś – opcjonalne, na wypadek ekstremalnego podkręcania procesora. Oba zamontowano w taki sposób, że zapinka jest skierowana ku górze. Oczywiście, na stole, na którym odbywają się eksperymenty na sprzęcie, nie będzie to żaden problem, ale w ciasnych obudowach komputerowych może być różnie. Złącze ośmiopinowe znajduje się ponadto blisko gniazda procesora, więc po zamontowaniu na nim bardzo rozbudowanego schładzacza mogą być problemy z odłączeniem lub podłączeniem wiązki.

Także pod slotami RAM nie ma zbyt wiele miejsca. Jest to konsekwencja zmieszczenia czterech złączy kart grafiki na laminacie w formacie ATX. Miejsca jest mało, ale dzięki zastosowaniu jednostronnych zapinek w slotach nie trzeba wyjmować długich kart, by zmienić konfigurację pamięci.

Obok slotów RAM znajdują się przyciski, o których pisaliśmy we wstępie (panel OC Touch).

Z97X-SOC Force zapewnia sześć portów Serial-ATA, czyli dokładnie tyle, ile obsługuje chipset. Dwa z nich mogą być wykorzystane zamiennie z portem SATA Express.

Płyta jest przeznaczona dla dość wąskiej grupy użytkowników, ale mimo wszystko wadą jest brak złącza M.2 dla szybkich SSD. To jeden z niemalże obowiązkowych elementów płyt głównych opartych na układzie Z97.

Poniżej portów Serial-ATA producent zintegrował dwa USB 2.0, służące głównie do wygodnego podłączania pamięci USB w momencie, gdy płyta leży na stole testowym. Nie ma jednak przeszkód, by podłączyć tam na stałe pendrive'a z programami do diagnostyki pamięci, a nawet jakimś Linuksem, do testowania stabilności podkręconego sprzętu.

Rozkład slotów kart grafiki jest dość specyficzny. W trybie ×16 karta może pracować tylko po umieszczeniu jej w tym górnym.

W tej sytuacji może trochę niepokoić stosunkowo niewielka odległość tego slotu od gniazda procesora. Nie powinno być jednak problemem użycie schładzacza wieżowego: zmieścił się bez problemu Thermalright VenomousX.

Panel wejścia-wyjścia udostępnia osiem portów USB, w tym cztery w wersji 3.0. To wystarczająca liczba. Inaczej niż w poprzedniku przywrócono wszystkie stare wyjścia obrazu i teraz mamy ich pełen komplet: VGA, DVI, HDMI oraz DisplayPort. Jest także port PS/2 do podłączenia starszej klawiatury lub myszki, który z pewnością docenią niektórzy wyczynowi gracze. 

Radiator na mostku jest u podstawy dość niewielki, ale ma całkiem duży „kapelusz”. Dzięki sporej powierzchni dość dobrze rozprasza ciepło z układu. Jest solidnie przymocowany do laminatu od spodu aż czterema śrubkami.

UEFI przeszło spore zmiany względem poprzedniej serii płyt. Przede wszystkim doczekało się trybu prostego, w którym, jak widać na załączonych obrazkach, można ustawiać tylko te najbardziej podstawowe parametry komputera, takie jak data, czas i tryb działania kontrolera SATA. Dość dobrze nadaje się dla osób niemających doświadczenia w konfigurowaniu UEFI komputera.

UEFI jest dostępne także w wersji polskojęzycznej. Niestety, jakość tłumaczenia jest skandaliczna, gdyż często łatwiej zrozumieć znaczenie oryginalnej nazwy opcji, np. Legacy benchmark enhancement przetłumaczono jako Wzmocnienie 3D Marka 2001. Tutaj jest jeszcze wiele do poprawienia.

W trybie zaawansowanym UEFI jest praktycznie takie samo jak w konstrukcjach poprzedniej generacji. Kolorystyka jest, oczywiście... pomarańczowa, ale w tym roku kolor ten nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla serii OC – jest standardowo ustawiony w praktycznie każdym modelu.

GALERIA UEFI

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z97X-SOC Force
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Testowy Core i5 4670K przy użyciu płyty Gigabyte Z97XSOC Force niejako musiał osiągnąć maksimum swoich możliwości. Maksymalne stabilne ustawienie procesora wynosiło 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

W trakcie podkręcania można sobie pomagać dodatkowymi przyciskami zintegrowanymi na laminacie – jeśli tylko ktoś lubi tak proste rozwiązania.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany na płycie kodek dźwięku to Realtek ALC1150. Sekcja audio jest na laminacie odseparowana od reszty, a w układzie zastosowano wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532. Jak widać, teraz Gigabyte nie lekceważy brzmienia nawet w płytach przeznaczonych do ekstremalnego podkręcania!

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.04, -0.09
Excellent
Noise level, dB (A)
-83.9
Good
Dynamic range, dB (A)
84.6
Good
THD, %
0.0044
Very good
THD + Noise, dB (A)
-77.9
Average
IMD + Noise, %
0.014
Very good
Stereo crosstalk, dB
-80.6
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.015
Very good
General performance
 
Very good

I efekty od razu widać. Tym razem układ audio wypadł w teście RMAA bardzo dobrze, czego nie można było powiedzieć o praktycznie żadnym modelu Gigabyte'a z poprzedniej generacji.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z97X-SOC Force
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 5 (4 ×16, 1 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

6 SATA 6 Gb/s

Dwa można wykorzystywać zamiennie z jednym portem SATA Express

Liczba złączy mSATA 0
Liczba złączy M.2 0
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Killer E2201)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 + wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (cztery w wersji 3.0, cztery w wersji 2.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, VGA, D-sub, HDMI, DisplayPort
Cena 780 zł

Podsumowanie

Płyta Gigabyte Z97X-SOC Force jest kierowana do osób zainteresowanych ekstremalnym podkręcaniem, bo ma wiele dodatkowych funkcji i gadżetów pomocnych w czasie, gdy będzie leżeć na stole i służyć do bicia rekordów w kolejnych benchmarkach. Jednak w porównaniu z poprzednikiem zaszła dość istotna zmiana: bardzo poprawiono układ audio, dzięki czemu płyta może teraz rywalizować jakością dźwięku nawet z co lepiej brzmiącymi modelami z układem Z97. Dlatego ci, którzy potrzebują czterech slotów PCI Express ×16 lub miejsca na swobodne osadzenie dwóch kart z układem chłodzenia o szerokości trzech slotów, mogą z powodzeniem rozważyć tę opcję jako alternatywę dla zwykle droższych konstrukcji innych producentów. Także możliwość sprzętowego odcięcia poszczególnych slotów PCI Express ×16 może być ciekawą funkcją dla zaawansowanych użytkowników. Co może być istotne, płyta jako jedna z już nielicznych w tej klasie ma sloty PCI, co pozwala podłączać starsze urządzenia. Dlatego jesteśmy pewni, że znajdzie swoją niszę rynkową, i choć niewielu się nią zainteresuje, to ci, którzy ją kupią, najprawdopodobniej będą zadowoleni.

Gigabyte Z97X-SOC Force
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Dwie kości UEFI
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
 • Cztery sloty dla kart grafiki w dobrej cenie
 • Mnóstwo dodatków uprzyjemniających ekstremalne podkręcanie
 • Opcja sprzętowego odcięcia wybranych slotów PCI Express ×16 (za pomocą przełącznika)
Wady
 • Znaczących nie stwierdzono
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):780 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
314 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane