Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Gigabyte Z97X-Gaming 7 – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z97X-Gaming 7 to najwyższy model z serii Gaming (z cyfrą w nazwie). Jest znacznie droższy od Gaming 5, a przynajmniej na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Płyta jest bogatsza o kontroler Serial-ATA (dwa dodatkowe porty), ma na laminacie przyciski oraz wyświetlacz kodów POST. I to, niestety, koniec nowości, bo układ zasilający procesor pozostaje ten sam, nie zmieniły się także radiatory na tranzystorach oraz mostku Z97. Można czuć lekki niedosyt.

 

 

 

Układ zasilania CPU jest ośmiofazowy, taki sam jak w Z97X-Gaming 5. Biorąc pod uwagę to, że model Gaming 7 jest wyceniony bardzo podobnie do Z97X-UD5H, który ma układ 12-fazowy, raczej nie robi to dobrego wrażenia. Tranzystory są przykryte radiatorami o sensownych rozmiarach, te jednak nie są przykręcone od spodu laminatu, a plastikowe kołki ze sprężynkami w tej klasie sprzętu robią już złe wrażenie.

Układ ten bez problemu poradził sobie z podkręconym do granic swoich możliwości Core i5 4670K (oczywiście – chłodzonym powietrzem).

Producent umieścił złącze EPS nieco poniżej górnej krawędzi laminatu, poziomo i z zapinką skierowaną ku górze. Wypięcie tej wiązki nie będzie więc problemem w żadnej obudowie.

Sloty RAM są na właściwej wysokości – wyraźnie nad złączem PCI Express przeznaczonym do podstawowej karty grafiki – więc długa karta nie będzie blokowała zapinek. Także wysokość, na której znajduje się złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy, jest odpowiednia: wyraźnie ponad głównym slotem PCI Express ×16.

Portów Serial-ATA jest osiem. Wszystkie znajdują się na krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa. Dzięki dodatkowemu kontrolerowi porty zostały przesunięte nieco w dół, co powinno znacząco ułatwić dostęp do nich w komputerach wyposażonych w długie i rozbudowane karty grafiki.

Port M.2 dla SSD (PCI Express 2.0 ×2 lub SATA3) zamontowano tuż pod gniazdem procesora, czyli dość sensownie, choć niekoniecznie optymalnie.

Płytę wyposażono w wyłącznik, przycisk resetowania oraz przycisk do czyszczenia zawartości pamięci CMOS. Jest także wyświetlacz kodów POST, który prawdopodobnie zostanie zasłonięty kablem wyprowadzającym porty USB 3.0 na przedni panel obudowy.

Płyta jest wyposażona w dwie kości UEFI, co u Gigabyte'a jest już niejako standardem. W razie uszkodzenia zawartości tej podstawowej komputer uruchamia się z użyciem zapasowej.

Na laminacie dominują złącza PCI Express, ale zachowano jeden port PCI, w którym można umieścić na przykład kartę dźwiękową, co dla wielu z pewnością będzie dużą zaletą.

 

Tylny panel wejścia-wyjścia to ciekawa mieszanka przeszłości z teraźniejszością. Są tu aż dwa porty PS/2, które jednak w tej liczbie raczej nie są potrzebne, ale nie ucierpiała na tym znacząco liczba portów USB. Jest ich osiem (w tym cztery w wersji 3.0), czyli wystarczająco dużo. Płyta ma też rozsądny komplet wyjść monitorowych: VGA, DVI oraz HDMI. Jest także optyczne wyjście S/PDIF.

Radiator na mostku Z97 raczej nie jest wzorem do naśladowania. Typowy metalowy blok przykryto blaszką, na której znajduje się logo serii. Ani nie wygląda to specjalnie ładnie (choć to rzecz gustu), ani nie ułatwia odprowadzania ciepła do otoczenia.

UEFI przeszło spore zmiany względem poprzedniej serii płyt. Przede wszystkim doczekało się trybu prostego, w którym, jak widać na załączonych obrazkach, można ustawiać tylko te najbardziej podstawowe parametry komputera, takie jak data, czas i tryb działania kontrolera SATA. Dość dobrze nadaje się dla osób niemających doświadczenia w konfigurowaniu UEFI komputera.

UEFI jest dostępne także w wersji polskojęzycznej. Niestety, jakość tłumaczenia jest skandaliczna, gdyż często łatwiej zrozumieć znaczenie oryginalnej nazwy opcji, na przykład Legacy benchmark enhancement przetłumaczono jako Wzmocnienie 3D Marka 2001. Tutaj jest jeszcze wiele do poprawienia.

W trybie zaawansowanym UEFI jest praktycznie takie samo jak w modelach poprzedniej generacji. Tym razem jednak kolorystyka w fabrycznej konfiguracji jest pomarańczowa, nie zaś niebieska. Tak więc kolor ten nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla serii OC.

 

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z97X-Gaming7
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Płyta nie miała żadnych problemów z podkręcaniem procesora i pamięci. Nasz Core i5 4670K osiągnął maksimum tego, na co pozwala mu układ chłodzenia powietrzem, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Użyty kodek dźwięku to Realtek ALC1150. Sekcja audio została odseparowana na laminacie grubą kreską od reszty komponentów, a w układzie zastosowano kondensatory Nichicon oraz wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532.

Układowi audio towarzyszy oprogramowanie Creative X-Fi MB3, które pozwala stworzyć namiastkę Sound Blastera, zapewniającą programową zgodność nawet z najnowszymi standardami EAX, choć przyda się to raczej tylko w starszych grach.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.03, -0.11
Excellent
Noise level, dB (A)
-83.4
Good
Dynamic range, dB (A)
83.8
Good
THD, %
0.0037
Very good
THD + Noise, dB (A)
-79.2
Average
IMD + Noise, %
0.012
Very good
Stereo crosstalk, dB
-83.7
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.013
Very good
General performance
 
Very good

Wyniki w teście RMAA są bardzo dobre – to już czołówka niniejszego testu.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z97X-Gaming 7
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 1
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

6 SATA 6 Gb/s

(dwa porty można wykorzystywać zamiennie z jednym SATA Express)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Killer E2200)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 + wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 2 PS/2 (klawiatura oraz mysz), 8 USB (cztery w wersji 2.0 i cztery w wersji 3.0), 1 LAN, 5 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 610 zł

Podsumowanie

Gigabyte Z97X-Gaming 7 do propozycja klasy średniej, przeznaczona do naprawdę mocnych zestawów komputerowych. Docelową grupą są, oczywiście, gracze, ale przecież taka płyta może służyć równie dobrze do innych celów. Tylko pojawia się pewien problem: produkty konkurencji w podobnej cenie są nieco lepiej wyposażone. Co więcej, groźny rywal znajdzie się nawet w tym samym obozie: to model Z97X-UD5H, który ma bardziej rozbudowany układ zasilający procesor, solidniej zamocowane radiatory oraz dwie karty sieciowe zamiast jednej. Z97X-Gaming 7 to porządna konstrukcja, pozwalająca użytkować na co dzień podkręcony procesor, nieźle wyposażona, z dobrym zintegrowanym układem audio, tyle że są jeszcze lepsze opcje.

Gigabyte Z97X-Gaming7
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Duża ilość portów Serial-ATA
 • Dwie kości UEFI
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Dwa porty PS/2
 • Dwie karty sieciowe
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Znaczących nie stwierdzono
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):610 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
4899 zł
OleOle.pl
5591 zł
RTV Euro AGD
5591 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane