Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Gigabyte Z97X-Gaming 5 – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z97X-Gaming 5 to środkowy model z nowej serii Gaming Gigabyte'a. Inne należące do niej płyty z cyfrą na końcu nazwy to Z97X-Gaming 3 oraz Z97X-Gaming 7. W tym przedziale cen można się już spodziewać, że nie będzie poważnych braków w wyposażeniu, i na pierwszy rzut oka wygląda to dobrze. Od płyty tej klasy oczekujemy zaawansowanego rozwiązania audio, rozbudowanej i solidnie chłodzonej sekcji zasilającej procesor, dużej liczby portów na tylnym panelu wejścia-wyjścia, a w tym przypadku – ponieważ jest to sprzęt kierowany do graczy – także ciekawego wyglądu.

 

 

Układ zasilający procesor jest ośmiofazowy, co jest standardem w tej klasie. Tranzystory są przykryte radiatorami o sensownych rozmiarach, szkoda tylko, że nie są one przykręcone od spodu laminatu, bo plastikowe kołki ze sprężynkami w tej klasie robią już złe wrażenie...

Układ zasilający procesor bez problemu poradził sobie z podkręconym do granic swoich możliwości Core i5 4670K (oczywiście – chłodzonym powietrzem).

Producent umieścił złącze EPS nieco poniżej górnej krawędzi laminatu, poziomo i z zapinką skierowaną ku górze. Wypięcie tej wiązki nie będzie więc problemem nawet w wyjątkowo ciasnej obudowie.

Sloty RAM zamontowano na właściwej wysokości – wyraźnie nad złączem PCI Express przeznaczonym do podstawowej karty grafiki – więc długa karta nie będzie blokowała zapinek. Także złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy jest w dobrym miejscu: wyraźnie ponad wspomnianym slotem.

Portów Serial-ATA jest sześć, czyli dokładnie tyle, ile może zapewnić mostek Intela. Wszystkie znajdują się na krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa. Jednak wysokość, na której je zamontowano, nie jest optymalna, bo w razie użycia długiej karty grafiki dostęp do nich może być utrudniony. Na plus zasługuje użycie portu SATA Express w płycie dla graczy – niektórzy rywale o nim zapomnieli.

Złącze M.2 do szybkich SSD (PCI Express 2.0 ×2 lub SATA3) zamontowano tuż pod gniazdem procesora, czyli w dość rozsądnym miejscu, choć niekoniecznie optymalnym.

Nieco rozczarowuje to, że w płycie tej klasy zabrakło przycisków do włączania i resetowania komputera, a nawet przycisku do czyszczenia zawartości pamięci CMOS. Nie ma też wyświetlacza kodów POST. Płyta jest natomiast wyposażona w dwie kości UEFI, co u Gigabyte'a jest już niejako standardem. W razie uszkodzenia zawartości tej podstawowej komputer uruchamia się z użyciem zapasowej.

Na laminacie dominują złącza PCI Express, ale zachowano jedno PCI, w którym można umieścić na przykład kartę dźwiękową. Dla niektórych z pewnością będzie to spora zaleta.

Tylny panel wejścia-wyjścia to bardzo udany kompromis przeszłości z teraźniejszością. Zintegrowano tu aż dwa porty PS/2, które w tej liczbie raczej nie są potrzebne, lecz nie ucierpiała na tym liczba portów USB. Jest ich osiem (w tym cztery w wersji 3.0), czyli wystarczająco dużo. Płyta ma też rozsądny komplet wyjść monitorowych: VGA, DVI oraz HDMI. Jest także optyczne wyjście S/PDIF.

Radiator na mostku Z97 raczej nie jest wzorem do naśladowania. Normalny radiator przykryto blaszką, na której znajduje się logo serii. Ani nie wygląda to specjalnie ładnie (choć to rzecz gustu), ani nie ułatwia odprowadzania ciepła do otoczenia.

UEFI przeszło spore zmiany względem poprzedniej serii płyt. Przede wszystkim doczekało się trybu prostego, w którym, jak widać na załączonych obrazkach, można ustawiać tylko te najbardziej podstawowe parametry komputera, takie jak data, czas i tryb działania kontrolera SATA. Dość dobrze nadaje się dla osób niemających doświadczenia w konfigurowaniu UEFI komputera.

UEFI jest dostępne także w wersji polskojęzycznej. Niestety, jakość tłumaczenia jest skandaliczna, gdyż często łatwiej zrozumieć znaczenie oryginalnej nazwy opcji, na przykład Legacy benchmark enhancement przetłumaczono jako Wzmocnienie 3D Marka 2001. Tutaj jest jeszcze wiele do poprawienia.

W trybie zaawansowanym UEFI jest praktycznie takie samo jak w modelach poprzedniej generacji. Tym razem jednak domyślna kolorystyka jest pomarańczowa, nie zaś niebieska. Tak więc kolor ten nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla serii OC.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z97X-Gaming5
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Płyta nie miała żadnych problemów z podkręcaniem procesora i pamięci. Nasz Core i5 4670K osiągnął maksimum tego, na co pozwala mu układ chłodzenia powietrzem, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Użyty kodek dźwięku to Realtek ALC1150. Sekcja audio została odseparowana na laminacie grubą kreską od reszty komponentów, a w układzie zastosowano kondensatory Nichicon oraz wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532.

Układowi audio towarzyszy oprogramowanie Creative X-Fi MB3, które pozwala stworzyć namiastkę Sound Blastera, zapewniającego programową zgodność nawet z najnowszymi standardami EAX, choć będzie to przydatne raczej tylko w starszych grach.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.20, +0.05
Excellent
Noise level, dB (A)
-81.2
Good
Dynamic range, dB (A)
76.5
Average
THD, %
0.0054
Very good
THD + Noise, dB (A)
-70.6
Average
IMD + Noise, %
0.040
Good
Stereo crosstalk, dB
-70.0
Good
IMD at 10 kHz, %
0.029
Good
General performance
 
Good

Wyniki w teście RMAA są bardzo dobre – tylko nieliczne płyty wypadły w nim znacząco lepiej.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z97X-Gaming 5
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 1
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

6 SATA 6 Gb/s

(dwa porty można wykorzystywać zamiennie z jednym SATA Express)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Killer E2200)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 + wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 2 PS/2 (klawiatura oraz mysz), 8 USB (cztery w wersji 2.0 i cztery w wersji 3.0), 1 LAN, 5 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 510 zł

Podsumowanie

Gigabyte Z97X-Gaming 5 to propozycja ciekawa i w obecnej cenie konkurencyjna. Jest dość dobrze wyposażona, także w najnowsze rozwiązania, takie jak SATA Express i slot M.2. Ośmiofazowy układ zasilania procesora, bogaty tylny panel wejścia-wyjścia, dwie kości UEFI, dobry układ audio i obecność slotu PCI to też zalety, obok których raczej nie sposób przejść obojętnie. Nie dopracowano jedynie drobiazgów: niezbyt fortunnie umieszczono porty Serial-ATA, a radiatory w płycie tej klasy mogłyby jednak być przymocowane śrubkami.

Gigabyte Z97X-Gaming 5
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Dwie kości UEFI
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • 2 porty PS/2
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Znaczących nie stwierdzono
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):510 zł
Zobacz bieżące oferty:
OleOle.pl
5591 zł
RTV Euro AGD
5591 zł
Komputronik.pl
5790 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane