Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Gigabyte Z97-D3H – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z97-D3H to niedroga konstrukcja, kierowana do niewymagających użytkowników. Już sam brak X w nazwie modelu oznacza, że jest on pozbawiony obsługi SLI. Wystarczy popatrzeć na układ zasilający procesor, by od razu stwierdzić, że nie jest to płyta przeznaczona do współpracy na co dzień z podkręconym procesorem.

Z97-D3H ma jednak wszystko to, z czego znany jest Gigabyte:

 • Dual UEFI BIOS – opatentowana technika automatycznego przywracania zawartości kości UEFI z drugiej (zapasowej). Słowem kluczem jest tutaj automatyczny, ponieważ konkurencja także często już oferuje dwie kości UEFI, lecz w razie uszkodzenia trzeba użyć przełącznika lub zworki na laminacie.
 • Każdy port USB ma swój własny obwód zasilający, dzięki czemu uszkodzenie zasilania jednego portu powoduje, że tracimy tylko ten, a nie wszystkie.

Co ciekawe, płyta ma nawet port SATA Express, nie zabrakło też M.2. Ponadto spore zmiany zaszły w zintegrowanym układzie audio.

 

 

Układ zasilania procesora jest tylko czterofazowy, co od razu każe się zapytać, czy płyta będzie odpowiednia do układów z K w nazwie, czyli z odblokowanym mnożnikiem. Na dodatek radiatory na tranzystorach zasilających procesor, choć o całkiem sensownych kształtach, są dość niskie, co powoduje, że podczas pracy podkręconego Core i5 4670K grzeją się bardzo mocno. 

Złącze EPS ośmiopinowe zamontowano poziomo tuż przy górnej krawędzi laminatu. Zapinka jest skierowana ku górze, więc w ciasnych obudowach komputerowych wypięcie wiązki może być nieco utrudnione.

Sloty RAM są wyraźnie nad złączem PCI Express przeznaczonym do podstawowej karty grafiki, więc długa karta nie będzie blokowała zapinek. Nie jest też problemem wysokość, na której znajduje się złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy, bo także ono jest wyraźnie nad PCI Express ×16.

Jest sześć portów Serial-ATA. Cztery z nich są umieszczone w prawym dolnym rogu laminatu, a dwa dalsze wraz z SATA Express znajdują się na wysokości slotu karty grafiki. Jeśli ta ostatnia będzie długa, dostęp do tych dwóch portów może być utrudniony. Ale już sama obecność SATA Express w płycie tej klasy jest godna pochwały.

Port M.2 dla szybkich SSD (PCI Express 2.0 ×2 lub SATA3) zamontowano tuż pod gniazdem procesora, czyli dość sensownie, choć niekoniecznie optymalnie.

Ponieważ jest to model podstawowy, nie ma w nim takich dodatków, jak przyciski zasilania i resetowania czy wyświetlacz kodów POST.

Płyta, jak każda inna Gigabyte'a, jest wyposażona w dwie kości UEFI. W razie uszkodzenia zawartości tej podstawowej komputer uruchamia się z użyciem zapasowej.

W modelu tej klasy producent raczej nie mógł zrezygnować ze slotów PCI. Warte podkreślenia jest to, że nawet po użyciu standardowej karty grafiki (czyli takiej z systemem chłodzenia o szerokości dwóch slotów) do dyspozycji są jeszcze trzy sloty PCI Express oraz dwa PCI. Ich rozkład niewątpliwie jest bardzo przemyślany. Dyskusyjna jest wyłącznie użyteczność slotu PCI tuż pod slotem karty grafiki, ale skoro są do dyspozycji dwa inne, raczej nie jest to problemem.

Tylny panel wejścia-wyjścia nie wygląda bogato, ale w tej cenie zwykle nie mieszczą się choćby dodatkowe kontrolery USB 3.0. Jest sześć portów USB, w tym cztery w standardzie 3.0. Niektórym może to nie wystarczyć. Trzy wyjścia obrazu to liczba wystarczająca w tej klasie. Mysz lub klawiaturę można podłączyć przez port PS/2, co docenią niektórzy gracze.

Radiator na mostku Z97 jest skromnych rozmiarów, ale jego atutem jest to, że przypomina radiator. Takie ukształtowanie zapewnia mu dość dużą skuteczność w odprowadzaniu energii cieplnej do otoczenia.

UEFI przeszło spore zmiany względem poprzedniej serii płyt. Przede wszystkim doczekało się trybu prostego, w którym, jak widać na załączonych obrazkach, można ustawiać tylko te najbardziej podstawowe parametry komputera, takie jak data, czas i tryb działania kontrolera SATA. Dość dobrze nadaje się dla osób niemających doświadczenia w konfigurowaniu UEFI komputera.

UEFI jest dostępne także w wersji polskojęzycznej. Niestety, jakość tłumaczenia jest skandaliczna, gdyż często łatwiej zrozumieć znaczenie oryginalnej nazwy opcji, na przykład Legacy benchmark enhancement przetłumaczono jako Wzmocnienie 3D Marka 2001. Tutaj jest jeszcze wiele do poprawienia.

W trybie zaawansowanym UEFI jest praktycznie takie samo jak w modelach poprzedniej generacji. Tym razem jednak domyślna kolorystyka jest pomarańczowa, nie zaś niebieska. Tak więc kolor ten nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla serii OC.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieGigabyte Z97-D3H
Zegar bazowy 80-266 MHz
Napięcie procesora 0,5-1,8 V
Napięcie VCCSA +0,4/-0,3 V
Napięcie pierścienia 0,8-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1,15-2,1 V

Możliwości podkręcania

Płyta Gigabyte Z97-D3H nie wykrzesała maksimum możliwości z naszego testowego Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie wprowadzonym w UEFI. Co prawda się uruchamiała, ale dłuższe obciążenie w LinX powodowało, że traciła stabilność, co skutkowało niebieskim ekranem. Najwyższym stabilnym ustawieniem było 4,2 GHz. Procesor działał w nim stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Użyty kodek dźwięku to – uwaga, uwaga! – Realtek ALC1150. Ale to nie koniec nowości. Sekcja audio została odseparowana na laminacie grubą kreską od reszty komponentów, a w układzie zastosowano wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532. Rezultat?

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.26, +0.11
Very good
Noise level, dB (A)
-82.2
Good
Dynamic range, dB (A)
82.3
Good
THD, %
0.0051
Very good
THD + Noise, dB (A)
-75.4
Average
IMD + Noise, %
0.020
Very good
Stereo crosstalk, dB
-80.0
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.027
Good
General performance
 
Very good

Wyniki w teście RMAA są bardzo dobre. To coś, na co zwolennicy Gigabyte'a czekali dość długo, ale wiele wskazuje na to, że w końcu się udało. Brawo!

Dane techniczne

Model Gigabyte Z97-D3H
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (2 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 3
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Tak
Liczba złączy SATA

6 SATA 6 Gb/s

Dwa porty można wykorzystywać zamiennie z jednym SATA Express

Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 + wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (dwa w wersji 2.0 i cztery w wersji 3.0), 1 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 390 zł

Podsumowanie

Gigabyte Z97-D3H to konstrukcja absolutnie podstawowa, jednak nieco zaskakuje na plus wyposażeniem (slot M.2, port SATA Express). Dwie kości UEFI w płytach tej firmy są już standardem od dłuższego czasu, ale na tle rywali w podobnej cenie dalej jest to zaleta, gdyż większość producentów nie stosuje tego rozwiązania w najtańszych modelach. Największym zaskoczeniem okazał się jednak układ audio. Obecność kodeka ALC1150 oraz odseparowanie sekcji audio od reszty laminatu należy traktować jako nadrobienie zaległości w stosunku do konkurencji, lecz zintegrowanie wzmacniacza słuchawkowego nawet w tak taniej konstrukcji było strzałem w dziesiątkę. Wyniki testu RMAA są bardzo dobre, zwłaszcza w porównaniu z ubiegłorocznymi modelami.

Płyta jest bardzo dobrą propozycją dla tych, którzy nie są zainteresowani podkręcaniem procesora i nie kupią takiego z K na końcu nazwy, gdyż ze względu na dość przeciętny układ zasilający nie wykorzysta pełni jego możliwości. W dalszym ciągu jest to jednak dobra podstawa do Core i3, Core i5, Core i7 oraz odblokowanego Pentium G3258, który niebawem trafi do komputerów w Polsce.

Gigabyte Z97-D3H
Zalety
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Dwie kości UEFI
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Tylko 6 portów USB na tylnym panelu
 • Ograniczone możliwości podkręcania testowego procesora
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji (z VAT):390 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
559 zł
OleOle.pl
569 zł
RTV Euro AGD
579 zł
eMAG.pl
731 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane