Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Asus Maximus VII Impact – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Maximus VII Impact to w prostej linii następca zeszłorocznego modelu Maximus VI Impact. Oba różnią się jedynie detalami, takimi jak porty na tylnym panelu czy konstrukcja modułu audio SupremeFX. Laminat jest bardzo mały, w końcu jest to format mini-ITX, jednak w tym przypadku wielkość absolutnie nie świadczy o możliwościach: nowość jest wyposażona w praktycznie wszystko, czego można oczekiwać od płyty w tej cenie.

Podobnie jak w poprzedniku wszystko, co się nie zmieściło na laminacie, podłączamy na oddzielnych płytkach do specjalnych slotów. Dotyczy to modułu audio, modułu mPCIe Combo IV, dodatkowej płytki z dodatkowymi złączami na wentylatory. Także rozbudowana sekcja zasilająca procesor ma postać osobnej płytki drukowanej, która stoi prostopadle do podstawowego laminatu. Na tym głównym nie zmieściły się też niektóre inne elementy, takie jak wyświetlacz kodów POST, który przeniesiono na tylny panel wejścia-wyjścia.

Dołączony do płyty moduł mPCIe Combo IV zawiera kartę Wi-Fi opartą na układzie Broadcoma, działającą w standardzie 802.11 ac (do 867 Mb/s). Karta ta zapewnia także obsługę techniki Bluetooth 4.0. Korzystając z właściwego routera 802.11 ac, można osiągnąć szybkość przesyłu danych na poziomie 50–55 MB/s. Moduł ten zmieści także szybkie SSD do slotu M.2 (PCI Express 3.0 ×4). Uwaga: moduł ten nie obsługuje nośników M.2 z interfejsem SATA!

Osobny laminat z sekcją zasilającą procesor, przykrytą radiatorem, stoi prostopadle do tego podstawowego i jest odpowiednio umocowany na specjalnym stelażu. Układ ten jest rozbudowany prawie tak jak w pełnowymiarowych modelach Maximus. Można podkręcać procesor do granic jego możliwości bez obaw o żywotność płyty głównej. Umieszczony na tym układzie radiator po użyciu wieżowego schładzacza (niezapewniającego mu żadnego ruchu powietrza) nieco się nagrzewa, ale nie powoduje to niestabilnego działania platformy.

Złącze EPS producent umieścił tuż obok złącza ATX 24-pinowego. To dość rozsądny wybór. Jeśli chodzi o sloty RAM, to nie dałoby się znaleźć rozwiązania idealnego. Zastosowano co prawda sloty jednostronnie domykane, ale z jednej strony towarzyszy im płytka z sekcją zasilającą procesor, a z drugiej – karta grafiki, więc aby zmienić konfigurację pamięci, trzeba będzie kartę wyjąć. Jednak w typowej obudowie mini-ITX i tak trzeba by to zrobić przy próbie jakiekolwiek zmiany konfiguracji sprzętowej.

Płyta Asusa ma jeden slot PCI Express ×16 dla karty grafiki, co jest charakterystyczne dla płyt tego formatu. Na szczęście gniazdo procesora jest na tyle daleko od slotu ×16, że zmieści się tutaj nawet spora część horyzontalnych schładzaczy. Nad kartą grafiki można podłączyć moduł audio oraz moduł mPCIe Combo IV ze slotem M.2 i kartą sieci bezprzewodowej.

Mimo małego rozmiaru nie mogło zabraknąć elementów charakterystycznych dla tej serii płyt. Są to między innymi: czerwony przycisk zasilania z napisem START, wyświetlacz kodów POST (na tylnym panelu portów), a także takie przyciski, jak MemOK! (pomocny w razie niekompatybilności pamięci) i DirectKey (pozwala uruchomić sprzęt bezpośrednio do UEFI, bez naciskania klawisza Delete).

Płyta ma jedną kość UEFI, ale pozwala przywrócić jej zawartość za pomocą pendrive'a z odpowiednio przygotowanym plikiem. Jest to dość skuteczne zabezpieczenie na wypadek nagłej awarii spowodowanej nieudaną aktualizacją czy nadmiernym podkręcaniem. Przycisk USB BIOS Flashback znajduje się na tylnym panelu.

Panel wejścia-wyjścia możemy uznać ze kompletny w klasie płyt mini-ITX. Jest osiem portów USB, w tym cztery w standardzie 3.0. Poprzednia wersja płyty miała zainstalowany tutaj port eSATA, lecz zastąpił go PS/2. Ponadto są dwa wyjścia obrazu (HDMI i DisplayPort). Na dodatkowej, pionowej płytce umieszczono wyświetlacz kodów POST oraz przyciski ROG Connect i USB BIOS Flashback. Po podłączeniu modułu audio dostępne stają się również trzy gniazda minijack. Jest także miejsce na moduł mPCIe Combo IV (zawierający kartę Wi-Fi 802.11 ac z gniazdami anten oraz slot M.2).

Radiator, podobnie jak w poprzedniku, jest niewielki, ponieważ na laminacie zwyczajnie nie ma więcej miejsca. Podczas pracy grzeje się znacznie, ale nie ma to negatywnego wpływu na stabilność platformy. Nie mógł być także wyższy, bo tuż nad nim musiała się jeszcze zmieścić naprawdę długa płytka drukowana modułu audio SupremeFX.

UEFI jest jedną z kilku rzeczy, które dość znacząco się zmieniły względem linii płyt opartych na układach z serii 8. Określenie rewolucja może byłoby tutaj nieco naciągane, ale wiele elementów bardzo usprawniono.  Zacznijmy od tego, co zainteresuje mniej zaawansowanych użytkowników, EZ Mode. Znacznie poprawiono w nim czytelność interfejsu. Ponadto dodano opcję EZ Tuning Wizard, która pyta użytkownika, w jaki sposób na co dzień korzysta z komputera oraz jaki układ chłodzenia znajduje się na procesorze, i umożliwia podkręcenie lub wyciszenie komputera. Nawet w trybie EZ bez problemu można regulować działanie wszystkich wentylatorów i przełączać ich tryby pracy (DC lub PWM – w zależności od tego, jaki wentylator jest zasilany z danego złącza). Regulacja wentylatora polega, rzecz jasna, na dostosowaniu jego krzywej obrotów do upodobań, a opcje regulacji są bardzo czytelne.

W trybie zaawansowanym jest wszystko, co już poznaliśmy, ale podane w nieco czytelniejszej formie. Oczywiście, zachowano charakterystyczną dla serii ROG czerwoną kolorystykę tła.

Można w UEFI utworzyć stronę „ulubionych”, sterować wentylatorami, a nawet zapisywać krótkie notatki. Cały czas po prawej stronie okna wyświetlane są kluczowe parametry komputera.

Podsumowując, UEFI zmieniło się dość znacznie i są to zmiany w dobrym kierunku. A kiedy dobre staje się lepsze, oznacza to, że do ideału jest już blisko.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Maximus VII Impact
Zegar bazowy 60-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia +/-0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,2-2,4 V

Możliwości podkręcania

Pod względem możliwości podkręcania płyta nie zawiodła. Nasz Core i5 4670K osiągnął maksimum tego, na co pozwala mu układ chłodzenia powietrzem, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Sekcja audio znalazła się na oddzielnym module, umieszczanym w specjalnym złączu na płycie i przykręcanym do niej śrubkami od spodu. Zastosowany kodek audio to Realtek ALC 1150. Wykorzystano naprawdę świetne komponenty, między innymi japońskie kondensatory ELNA oraz wysokiej klasy wzmacniacz słuchawkowy.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.40, +0.33
Very good
Noise level, dB (A)
-83.7
Good
Dynamic range, dB (A)
83.8
Good
THD, %
0.121
Average
THD + Noise, dB (A)
-74.7
Average
IMD + Noise, %
0.241
Average
Stereo crosstalk, dB
-84.5
Excellent
IMD at 10 kHz, %
0.165
Average
General performance  
Good

 

Wyniki testu RMAA są zdecydowanie jednymi z lepszych w całym teście.

Dane techniczne

Model Asus Maximus VII Impact
Format płyty mini-ITX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR3 (maks. 16 GB)
Liczba portów PCI Express 1 (1 ×16)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (w oddzielnym module, PCI-E 3.0 ×4)
Karta sieciowa

1 Gigabit LAN (Intel)

1 Wi-Fi 802.11 ac (Broadcom)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), optyczne wyjście S/PDIF, LAN, 3 audio, HDMI, DisplayPort
Cena 850 zł

Podsumowanie

Asus Maximus VII Impact to podobnie jak poprzednik bezkompromisowa konstrukcja dla osób budujących komputer w malutkiej obudowie typu kostka. Laminat jest mały, ale możliwościami, wyjąwszy liczbę slotów PCI Express i RAM oraz portów Serial-ATA, nie odbiega istotnie od pełnowymiarowych Maximusów. Po zamontowaniu odpowiednio wydajnego schładzacza można bez problemu zamknąć całość w obudowie i podkręcić do granic możliwości procesor bez obaw o uszkodzenie sprzętu. Nie zawiódł nas układ audio, nie zawiodło też wyposażenie – płycie nie brakuje praktycznie niczego. Jest droga, ale wszystko wskazuje na to, że na razie nie ma żadnego bezpośredniego rywala o podobnych możliwościach. 

Asus Maximus VII Impact
Zalety
 • rozbudowany układ zasilania procesora
 • radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • dwie kości UEFI
 • wyświetlacz kodów POST
 • rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • port PS/2
 • karta Wi-Fi w standardzie 802.11 ac
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • zadowalające możliwości podkręcania procesora
 • dobry układ audio
 • wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • niedopracowane rozplanowanie laminatu
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):890 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
3549 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane