Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Asus Z97I Plus – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Z97I Plus to jedyna w ofercie Asusa płyta w formacie mini-ITX nienależąca do serii ROG. Mimo to jest nieźle wyposażona, bo znajdziemy na niej nawet zainstalowaną w gnieździe mini-PCIe kartę Wi-Fi działającą w standardzie 802.11 ac. Nie ma tu natomiast takich „udogodnień”, jak przyciski czy wyświetlacz kodów POST. Płyta ma ekskluzywny wygląd, charakterystyczny dla tegorocznej serii „9”, co oznacza między innymi złote wstawki. Trzeba jednak przyznać, że miejsca na popisy projektantów nie było dużo, bo laminat jest bardzo niewielki. Co ciekawe, nie zabrakło slotu M.2 dla szybkich SSD, który został schowany, a jakże, pod laminatem.

Sekcja zasilania procesora jest dość rozbudowana i dobrze chłodzona. Radiator jest naprawdę duży, jak na płytę mini-ITX, i został solidnie przykręcony od spodu laminatu. Całość pozwoliła bez problemu przetaktować procesor do granic możliwości dostępnych przy użyciu chłodzenia powietrznego.

Na laminacie jest gęsto i ciasno, co jest charakterystyczne praktycznie dla wszystkich płyt głównych w tym standardzie. Mimo to moduły pamięci da się łatwo wyjąć lub włożyć do slotów nawet wtedy, gdy w komputerze znajdzie się długa karta grafiki. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu automatycznego zatrzasku na dole.

W trudno dostępnym miejscu znajduje się złącze do wyprowadzenia portów USB 2.0 na przedni panel obudowy. To samo dotyczy złączy do wyprowadzenia gniazd słuchawkowego oraz mikrofonowego.

Płyta jest wyposażona w cztery porty Serial-ATA, a także złącze M.2 pod spodem laminatu. Może ono obsłużyć nośniki SSD zarówno typu PCI Express 2.0 ×2, jak i SATA3. Nie ma żadnych przycisków ani wyświetlacza kodów POST. Wyraźnie możliwości podkręcania nie były dla projektantów płyty priorytetem, co nie oznacza, oczywiście, że nie da się na niej przyspieszyć podzespołów.

Jest tylko jedna kość UEFI, ale można przywrócić jej zawartość za pomocą pendrive'a z odpowiednio przygotowanym plikiem. Jest to dość skuteczne zabezpieczenie na wypadek nagłej awarii spowodowanej nieudaną aktualizacją czy nadmiernym podkręcaniem. Żeby skorzystać z tej funkcji, trzeba podłączyć do właściwego portu USB pendrive przygotowany wcześniej przez kreator na innym komputerze i przytrzymać przycisk resetowania na obudowie przez kilka sekund. Wówczas UEFI naprawi się samoczynnie. 

Panel wejścia-wyjścia jest bardzo solidny, jak na konstrukcję w formacie mini-ITX. Jest osiem portów USB (w tym cztery w wersji 3.0), czyli wystarczająca liczba. Towarzyszy im komplet wyjść obrazu: VGA, DVI, DisplayPort oraz HDMI. Jest też optyczne wyjście S/PDIF, a dla użytkowników starszych myszek przeznaczonych dla graczy producent przygotował port PS/2.

Radiator na mostku nie jest ani rozległy, ani wysoki. Wygląda ładnie, ale po dłuższym czasie mocno się rozgrzewa.

UEFI jest jedną z kilku rzeczy, które dość znacząco się zmieniły względem linii płyt opartych na układach z serii 8. Określenie rewolucja może byłoby tutaj nieco naciągane, ale wiele elementów bardzo usprawniono.  Zacznijmy od tego, co zainteresuje mniej zaawansowanych użytkowników, EZ Mode. Znacznie poprawiono w nim czytelność interfejsu. Ponadto dodano opcję EZ Tuning Wizard, która pyta użytkownika, w jaki sposób na co dzień korzysta z komputera oraz jaki układ chłodzenia znajduje się na procesorze, i umożliwia podkręcenie lub wyciszenie komputera. Nawet w trybie EZ bez problemu można regulować działanie wszystkich wentylatorów i przełączać ich tryby pracy (DC lub PWM – w zależności od tego, jaki wentylator jest zasilany z danego złącza). Regulacja wentylatora polega, oczywiście, na dostosowaniu jego krzywej do upodobań, a opcje regulacji są bardzo czytelne.

W trybie zaawansowanym jest wszystko, co już poznaliśmy, ale podane w nieco czytelniejszej formie i na ładnym, ciemnym tle, które do tej pory producent stosował tylko w płytach z serii Sabertooth. Można tutaj, rzecz jasna, utworzyć stronę „ulubionych”, sterować wentylatorami, a nawet zapisywać krótkie notatki. Cały czas po prawej stronie okna wyświetlane są kluczowe parametry komputera.

Podsumowując, UEFI zmieniło się dość znacznie i są to zmiany w dobrym kierunku. A kiedy dobre staje się lepsze, oznacza to, że do ideału jest już blisko. Warto obejrzeć galerię i przekonać się samemu dlaczego.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Z97I Plus
Zegar bazowy 60-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia +/-0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Procesor Core i5 4670K osiągnął maksimum tego, na co pozwala mu schładzacz powietrzny, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Układ audio

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek dźwięku to Realtek ALC892. Towarzyszy mu wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532, znany z tego, że podkreśla bas.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.04, -0.07
Excellent
Noise level, dB (A)
-78.2
Average
Dynamic range, dB (A)
77.1
Average
THD, %
0.0021
Excellent
THD + Noise, dB (A)
-71.5
Average
IMD + Noise, %
0.042
Good
Stereo crosstalk, dB
-71.5
Good
IMD at 10 kHz, %
0.037
Good
General performance
 
Good

Wyniki testu RMAA są zdecydowanie przeciętne, jedne ze słabszych w teście.

Dane techniczne

Model Asus Z97I Plus
Format płyty mini-ITX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR3 (maks. 16 GB)
Liczba portów PCI Express 1 (1 ×16)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karta sieciowa

1 Gigabit LAN (Intel)

1 Wi-Fi 802.11 ac (Broadcom)

Układ dźwiękowy Realtek ALC892 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), optyczne wyjście S/PDIF, LAN, 3 audio, HDMI, DisplayPort, DVI, HDMI
Cena 525 zł

Podsumowanie

Asus Z97I Plus to dobra podstawa wydajnego komputera w małej obudowie. Można się pokusić o instalację procesora z odblokowanym mnożnikiem i jego solidne podkręcenie. Płyta jest bogato wyposażona, ma nawet zintegrowany moduł Wi-Fi działający w standardzie 802.11 ac. Tylny panel wejścia-wyjścia udostępnia rozsądną, jak na format mini-ITX, liczbę złączy USB. Do pełni szczęścia zabrakło „tylko” lepszego układu audio – tutaj producent się nie postarał.

Asus Z97I Plus
Zalety
  • rozbudowany układ zasilania procesora
  • radiator na tranzystorach zasilających procesor
  • dobrze rozplanowany laminat
  • rozsądny komplet wyjść monitorowych
  • port PS/2
  • karta Wi-Fi w standardzie 802.11 ac
  • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
  • zadowalające możliwości podkręcania procesora
  • wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
  • układ audio odstający od czołówki
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):525 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
16990 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane