Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Testy wydajności (po podkręceniu procesora)

Przeprowadzamy te same testy co w ustawieniach domyślnych.

Wykorzystujemy jednak pełny potencjał pamięci DDR3-2133 z platformy testowej, ustawiając opóźnienia na 9-11-10-28, a napięcie zasilania na 1,65 V.

Napięcie zasilania procesora ustawiamy na 1,25 V w UEFI i sprawdzamy maksymalny stabilny mnożnik za pomocą narzędzia Linx 0.6.4 AVX. Działanie sprzętu uznajemy za stabilne po 30 minutach ciągłej pracy. W razie pojawienia się niebieskiego ekranu obniżamy mnożnik o jeden. I tak dalej...

Nasz testowy procesor nie osiąga już szybszego taktowania podczas ciągłej pracy w LinX z wykorzystaniem jednostek AVX: przy napięciu zasilania powyżej 1,25 V po pewnym czasie, gdy temperatura przekracza 100 stopni, zaczyna spowalniać swoje zegary taktujące. Niestety, tak gorąca jest większość procesorów Intela wykonanych w 22-nanometrowym procesie technologicznym. Nieco chłodniejsze są tylko Core i5 4690K oraz Core i7 4790K, w których zastosowano nowy typ materiału przewodzącego ciepło pod rozpraszaczem.

Wszystkie testy i pomiary przeprowadzamy w trybie zarządzania energią Zrównoważony – to właśnie on jest domyślny w systemie Windows. Ma to wpływ na osiągi i zapotrzebowanie na prąd. Tryb ten umożliwia obniżanie częstotliwości taktowania, a więc i oszczędzanie energii. Tym samym na wynik zamieszczony na wykresie mają wpływ nie tylko parametry procesora, ale również czas, którego płyta główna potrzebuje na przełączenie się między stanem „idle” a zadaną maksymalną częstotliwością taktowania (i zwiększenie napięcia zasilającego).

Podsumowanie testów wydajności po podkręceniu procesora

Po podkręceniu procesora stawka jest już bardzo płaska i prawie wszystkie płyty, które zdołały wytrzymać test z maksymalnie podkręconym procesorem (do 4,5 GHz przy napięciu 1,25 V), osiągnęły dość podobną wydajność. Konstrukcje Asusa nieco mniej agresywnie korzystają z Turbo, co delikatnie odbiło się na wynikach. Nie są to jednak różnice na tyle znaczące, by warto było przywiązywać do tego wagę.

Płyty, które nie działały stabilnie po maksymalnym podkręceniu procesora, na wykresach, co oczywiste, są reprezentowane przez krótsze słupki. Ustawienia, w których były testowane, można znaleźć pod nazwami poszczególnych modeli.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane