Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Asus Z97-PRO (WIFI AC) – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Z97-PRO (WIFI AC) jest uderzająco podobny do opisywanego już przez nas modelu Z97-Deluxe. Nie jest to, rzecz jasna, ta sama konstrukcja, ale już na pierwszy rzut oka widać, że to jego bardzo solidna namiastka. Oczywiście, nie ma aż tylu portów Serial-ATA, także układ zasilania procesora jest nieco mniej rozbudowany, ale i tak funkcjonalność wersji PRO pewnie zadowoliłaby większość użytkowników komputera, bo to również bardzo bogato wyposażona płyta. Świadczy o tym choćby zintegrowany moduł Wi-Fi działający w standardzie 802.11ac, wyróżniający najlepsze konstrukcje.

Dwunastofazowy układ zasilania procesora może nie wygląda tak imponująco jak 16-fazowy w Z97-Deluxe, ale także wystarcza do nawet ekstremalnego podkręcania procesora. Podobnie jak w przypadku droższego modelu wrażenie robi wygląd radiatorów, mocno podkreślający wysoką klasę produktu. Radiatory te wyglądają bardzo solidnie i tak też są przykręcone śrubkami od spodu do laminatu. Podczas ciągłego obciążenia przetaktowanego Core i5 4670K nagrzewają się nieznacznie.

Złącze EPS zamontowano w ułożeniu poziomym na samej górze. Zapinka jest skierowana w dół, więc nie powinno być problemów z wypięciem wiązki w ciasnych obudowach komputerowych. Sloty RAM są umieszczone wyraźnie nad slotem karty grafiki i domykane tylko jednostronnie, co dodatkowo ułatwia montaż i usuwanie modułów pamięci bez wyjmowania karty ze slotu. Także złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy znajduje się na właściwej wysokości.

Portów Serial-ATA jest osiem i są umieszczone przy prawej krawędzi w wieżyczkach po dwa. Dwa z nich można wykorzystywać zamiennie z jednym SATA Express.

Gniazdo M.2 znajduje się w dolnej części laminatu i dostęp do nośnika M.2 powinien być wygodny, nawet jeśli w komputerze znajdzie się duża karta grafiki.

Na dole producent umieścił też przełącznik TPU do łatwego podkręcania dla mniej zaawansowanych użytkowników (piszemy na ten temat nieco dalej).

Na samym dole zamontowano przyciski zasilania, a także przycisk USB BIOS Flashback, pozwalający nadpisać zawartość UEFI ze specjalnie przygotowanego pendrive'a nawet bez instalowania procesora i pamięci. Znalazł się tu również podwójny wyświetlacz kodów POST.

Jest tylko jedna kość UEFI, ale wspomniany system USB BIOS Flashback pozwala w razie potrzeby odratować komputer. Na tylnym panelu zamontowano przeznaczony do tego przycisk, więc nawet nie trzeba otwierać obudowy.

W celach diagnostycznych, na wypadek problemów z kompatybilnością pamięci, producent umieścił przycisk MemOK!, który może w takiej sytuacji pomóc w uruchomieniu komputera. Na laminacie znalazł się również przycisk DirectKey, który pozwala wejść bezpośrednio w UEFI po włączeniu komputera (uwaga: używamy go zamiast wyłącznika!).

Płyta ma trzy sloty przeznaczone dla kart grafiki i cztery PCI Express ×1 dla kart rozszerzeń. Odstęp między dwoma górnymi PCI Express ×16 gwarantuje optymalne warunki działania w konfiguracji multi-GPU dwóm kartom z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów. W przypadku konstrukcji z szerszym układem ta górna będzie działać w znacznie wyższej temperaturze.

Tylny panel wejścia-wyjścia jest zaskakująco bogaty w wyjścia obrazu. Jest tu cały komplet: VGA (D-sub), DVI, HDMI oraz DisplayPort. Czy tyle ich potrzeba? To kwestia dyskusyjna, tym bardziej że jest tylko sześć portów USB, a to może być nieco za mało. Nie zabrakło złącza PS/2 do myszki lub klawiatury, co ucieszy wielu graczy, i optycznego wyjścia S/PDIF.

Radiator mostka Z97 ładnie się wpisuje w nowy, złoty styl produktów Asusa. Temperatura tej „podstawki pod kubek” w trakcie dłuższej pracy komputera jest niewielka.

 

UEFI jest jedną z kilku rzeczy, które dość znacząco się zmieniły względem linii płyt opartych na układach z serii 8. Określenie rewolucja może byłoby tutaj nieco naciągane, ale wiele elementów bardzo usprawniono.  Zacznijmy od tego, co zainteresuje mniej zaawansowanych użytkowników, EZ Mode. Znacznie poprawiono w nim czytelność interfejsu. Ponadto dodano opcję EZ Tuning Wizard, która pyta użytkownika, w jaki sposób na co dzień korzysta z komputera oraz jaki układ chłodzenia znajduje się na procesorze, i umożliwia podkręcenie lub wyciszenie komputera. Nawet w trybie EZ bez problemu można regulować działanie wszystkich wentylatorów i przełączać ich tryby pracy (DC lub PWM – w zależności od tego, jaki wentylator jest zasilany z danego złącza). Regulacja wentylatora polega, rzecz jasna, na dostosowaniu jego krzywej obrotów do upodobań, a opcje regulacji są bardzo czytelne.

W trybie zaawansowanym jest wszystko, co już poznaliśmy, ale podane w nieco czytelniejszej formie i na ładnym, ciemnym tle, które do tej pory ten producent stosował tylko w płytach z serii Sabertooth. Można utworzyć stronę „ulubionych”, sterować wentylatorami, a nawet zapisywać krótkie notatki. Cały czas po prawej stronie okna wyświetlane są kluczowe parametry komputera.

Podsumowując, UEFI zmieniło się dość znacznie i są to zmiany w dobrym kierunku. A kiedy dobre staje się lepsze, oznacza to, że do ideału jest już blisko. Warto obejrzeć galerię i przekonać się samemu dlaczego.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Z97-PRO (WIFI AC)
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Obeszło się bez jakichkolwiek problemów i niekompatybilności. Płyta główna Asus Z97-PRO (WiFI AC) pozwoliła na osiągnięcie maksimum możliwości testowego Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu procesor działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX.

Nasz testowy komplet 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał bez żadnych problemów w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Parę słów należy się przełącznikowi TPU na laminacie, mimo że jego działanie nie zmieniło się w porównaniu z płytami opartymi na układach z serii 8. Ma on trzy pozycje: pierwsza oznacza normalne działanie, druga podkręciła procesor do 4 GHz, zwiększając mnożnik do 40, trzecia zaś przyspieszyła zegar bazowy do 125 MHz (przy obniżonym mnożniku dało to taktowanie wszystkich rdzeni procesora na poziomie 4,1 GHz), przyspieszając tym samym znacząco taktowanie pamięci.

Drugi tryb zapewne w większości maszyn będzie działał bez problemu, ale ten trzeci w komputerach mniej podatnych na podkręcanie czasem może sprawiać kłopoty. I trzeba pamiętać, że to wszystko robimy na własną odpowiedzialność. Asus wcale nie gwarantuje stabilnego działania tych ustawień, ale dla mniej zaawansowanych użytkowników taki bezpłatny przyrost wydajności nawet bez wchodzenia do UEFI jest nie do pogardzenia.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC1150:

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.05
Excellent
Noise level, dB (A)
-81.3
Good
Dynamic range, dB (A)
82.7
Good
THD, %
0.0043
Very good
THD + Noise, dB (A)
-77.1
Average
IMD + Noise, %
0.032
Good
Stereo crosstalk, dB
-73.9
Good
IMD at 10 kHz, %
0.024
Good
General performance
 
Good

Wyniki testu RMAA należy uznać za dobre.

Dane techniczne

Model Asus Z97-PRO (WIFI AC)
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

8 SATA 6 Gb/s

1 SATA Express do wykorzystania zamiennie z dwoma Serial-ATA

Liczba złączy mSATA 0
Liczba gniazd M.2 1 (SATA3 lub PCI-E 2.0 ×2)
Karty sieciowe

1 Gigabit LAN (Intel)

1 Wi-Fi 802.11 ac (Broadcom)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 6 USB (4 w wersji 3.0), optyczne wyjście S/PDIF, LAN, 6 audio, HDMI, DisplayPort, VGA (D-sub), DVI
Cena 700 zł

Podsumowanie

Asus Z97-PRO (WIFI AC) jest produktem wysokiej klasy, bogato wyposażonym. Umożliwia bezproblemowe podkręcanie procesora przy zachowaniu niskich temperatur działania zasilającej go sekcji (12-fazowej). Układ audio wypadł w teście RMAA dobrze, choć nie aż tak dobrze jak ten w modelu Z97-Deluxe. Jednak uzasadnione wydaje się pytanie o to, czy wyposażenie na tle rywali uzasadnia cenę płyty. Z odpowiedzią na to pytanie poczekamy jednak do ostatecznego podsumowania całego testu. Szkoda też, że na tylnym panelu zamontowano nawet wyjście VGA, a nie znalazło się w nim miejsce dla dwóch portów USB więcej.

Asus Z97-PRO (WIFI AC)
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Duża ilość portów Serial-ATA
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • Karta WiFi w standardzie 802.11ac
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Jedna kość UEFI
 • Tylko 6 portów USB na tylnym panelu
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):700 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
3801 zł
Komputronik.pl
4699 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane