Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

 Asus Z97-A – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Z97-A jest niejako ewolucyjnym następcą Asusa Z87-A. Wyposażenie i możliwości są dość podobne, choć doszły dwie funkcje „uaktualniające” konstrukcję zgodnie z tegorocznymi trendami. Płytę wyposażono w port SATA Express (zamiennie z dwoma Serial-ATA) oraz slot dla nośników M.2. Oba te dodatki są przeznaczone dla użytkowników bardzo szybkich SSD, także tych, które wciąż trudno kupić. Cała płyta jest utrzymana w czarno-złotej tonacji, podobnie jak wszystkie inne tegoroczne produkty ze „złotej” serii.

Sekcja zasilania procesora jest ośmiofazowa. Tak samo jak w zeszłorocznym modelu (Z87-A) producent nie użył śrubek do mocowania radiatorów, lecz zastosował plastikowe kołki ze sprężynkami, co powoduje, że radiatory się chyboczą. Są jednak dość solidne: układ chłodzenia zapewnił stabilność podkręconemu do 4,5 GHz testowemu Core i5 4670K przy napięciu 1,25 V ustawionym z poziomu UEFI.

Gniazdo EPS producent umieścił pionowo przy prawej krawędzi laminatu. Odłączenie lub podłączenie wtyczki po umieszczeniu płyty w obudowie nie powinno sprawić żadnych trudności nawet w razie użycia rozbudowanego schładzacza wieżowego.

Sloty RAM są znacznie wyżej od slotu karty grafiki i mają jednostronny zatrzask. Nie będzie więc problemu ze zmianą konfiguracji pamięci, gdy w złączu PCI Express ×16 zostanie wcześniej zainstalowana karta graficzna. Złącze USB 3.0 do wyprowadzenia portów na przedni panel obudowy także jest nieco wyżej niż slot karty, więc nie powinny kolidować, nawet jeśli karta będzie wyposażona w dodatkowy rozpraszacz ciepła z tyłu.

Na laminacie zintegrowano sześć portów Serial-ATA oraz jeden SATA Express (zamiennie z dwoma SATA), ale co ciekawe, tylko dwa producent umieścił w „wieżyczce”.

Złącze M.2 dla nośników danych (PCI Express 2.0 ×2 lub SATA3) znajduje się nad slotem karty graficznej, co jest dobrym rozwiązaniem, choć nie optymalnym.

Rozkład slotów jest taki sam jak w poprzednim w modelu, Z87-A. Górny PCI do starszych urządzeń jest praktycznie bezużyteczny, bo znajduje się tuż pod PCI Express ×16 przeznaczonym na podstawową kartę grafiki. Na szczęście jest jeszcze jeden, niżej. Jeśli chodzi o konfigurację multi-GPU, odstęp między PCI Express ×16 jest optymalny dla kart z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów. Jeśli będą szersze, warunki pracy tej górnej nie będą optymalne.

Kość UEFI jest jedna, ale w razie uszkodzenia jej zawartości można uratować płytę za pomocą dołączonego krążka DVD lub pendrive'a z plikiem zawierającym UEFI. Brakuje jednak sprzętowego przycisku wymuszającego nadpisanie zawartości nawet w przypadku, gdy na płycie nie ma procesora oraz pamięci (obecnego w produktach z funkcją USB BIOS Flashback).

Trzypozycyjny przełącznik TPU służy do łatwego podkręcania – jest przeznaczony dla mniej zaawansowanych użytkowników. Jego działanie opiszemy kilka akapitów niżej. W celach diagnostycznych, na wypadek problemów z kompatybilnością pamięci, producent zapewnił przycisk MemOK!, który może w takiej sytuacji pomóc w uruchomieniu peceta. Na laminacie znalazł się również przycisk DirectKey, który pozwala wejść bezpośrednio w UEFI po włączeniu komputera (uwaga: używamy go zamiast wyłącznika!).

 

Panel wejścia-wyjścia ma wszystkie możliwe wyjścia obrazu: HDMI, DisplayPort, DVI oraz VGA. Ubocznym skutkiem jest liczba portów USB na panelu, tylko sześć, która nie każdemu wystarczy. Zintegrowano tu również port PS/2 dla starszych (lub specyficznych nowszych) myszek/klawiatur oraz cyfrowe wyjście dźwięku S/PDIF.

Radiator na mostku Z97 to tradycyjna już dla tej serii płyt Asusa okrągła „podstawka pod kubek”. Projekt, trzeba przyznać, jest całkiem ciekawy, a rozmiary kółeczka – dość rozsądne.

UEFI jest jedną z kilku rzeczy, które dość znacząco się zmieniły względem linii płyt opartych na układach z serii 8. Określenie rewolucja może byłoby tutaj nieco naciągane, ale wiele elementów bardzo usprawniono.  Zacznijmy od tego, co zainteresuje mniej zaawansowanych użytkowników, EZ Mode. Znacznie poprawiono w nim czytelność interfejsu. Ponadto dodano opcję EZ Tuning Wizard, która pyta użytkownika, w jaki sposób na co dzień korzysta z komputera oraz jaki układ chłodzenia znajduje się na procesorze, i umożliwia podkręcenie lub wyciszenie komputera. Nawet w trybie EZ bez problemu można regulować działanie wszystkich wentylatorów i przełączać ich tryby pracy (DC lub PWM – w zależności od tego, jaki wentylator jest zasilany z danego złącza). Regulacja wentylatora polega, oczywiście, na dostosowaniu jego krzywej do upodobań, a opcje regulacji są bardzo czytelne.

W trybie zaawansowanym jest wszystko, co już poznaliśmy, ale podane w nieco czytelniejszej formie i na ładnym, ciemnym tle, które do tej pory producent stosował tylko w płytach z serii Sabertooth. Można tutaj, rzecz jasna, utworzyć stronę „ulubionych”, sterować wentylatorami, a nawet zapisywać krótkie notatki. Cały czas po prawej stronie okna wyświetlane są kluczowe parametry komputera.

Podsumowując, UEFI zmieniło się dość znacznie i są to zmiany w dobrym kierunku. A kiedy dobre staje się lepsze, oznacza to, że do ideału jest już blisko. Warto obejrzeć galerię i przekonać się samemu dlaczego.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

 

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Z97-A
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Udało nam się osiągnąć maksimum możliwości testowego procesora Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu procesor działał stabilnie w narzędziu Linx 0.6.4 AVX. Nie było problemów z kompatybilnością z naszymi testowymi modułami pamięci. Komplet 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał poprawnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T. Radiatory stawały się po dłuższym czasie gorące, ale nie wpływało to na stabilność komputera.

Parę słów należy się przełącznikowi TPU na laminacie. Ma on trzy pozycje: pierwsza oznacza normalne działanie, druga podkręciła procesor do 4 GHz, zwiększając mnożnik do 40, trzecia zaś przyspieszyła zegar bazowy do 125 MHz (przy obniżonym mnożniku dało to taktowanie wszystkich rdzeni procesora na poziomie 4,1 GHz), podnosząc tym samym znacząco taktowanie pamięci. Drugi tryb zapewne w większości maszyn będzie działał bez problemu, ale ten trzeci w komputerach mniej podatnych na podkręcanie może czasem sprawić kłopoty. I trzeba pamiętać, że to wszystko robimy na własną odpowiedzialność. Asus wcale nie gwarantuje stabilnego działania tych ustawień, ale z punktu widzenia mniej zaawansowanych użytkowników takie bezpłatne zwiększenie wydajności nawet bez wchodzenia do UEFI jest nie do pogardzenia.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 892, ponadto na laminacie zainstalowano wzmacniacz słuchawkowy.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.05
Excellent
Noise level, dB (A)
-77.6
Average
Dynamic range, dB (A)
77.6
Average
THD, %
0.0030
Excellent
THD + Noise, dB (A)
-70.9
Average
IMD + Noise, %
0.046
Good
Stereo crosstalk, dB
-70.5
Good
IMD at 10 kHz, %
0.028
Good
General performance
 
Good

Niestety, wyniki testu audio są co najwyżej przeciętne.

Dane techniczne

Model Asus Z97-A
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 5 (3 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

6 SATA 6 Gb/s

1 SATA Express (zamiennie z dwoma SATA)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 5 audio, HDMI, DVI, DisplayPort, VGA
Cena 535 zł

Podsumowanie

Asus Z97-A to propozycja przeciętna w swojej klasie. Wyposażenie na tle rywali w podobnej cenie wypada bardzo blado (przykładowo ASRock Z97 Extreme4 zapewnia dodatkowy kontroler Serial-ATA, bardziej rozbudowany układ zasilania procesora, lepszy układ audio). Wyniki testu RMAA zintegrowanego układu audio także są mocno przeciętne – płyta tej klasy powinna osiągnąć nieco lepsze. Na plus można policzyć możliwość pełnego podkręcenia odblokowanych procesorów Intela i wykorzystania ich potencjału w codziennej pracy, na co nie pozwalał zeszłoroczny model, Z87-A. W tej cenie jednak wręcz obowiązkiem płyty jest coś takiego wytrzymać.

Asus Z97-A
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Jedna kość UEFI
 • Tylko 6 portów USB na tylnym panelu
 • Układ audio znacząco odstający od czołówki
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):535 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
1449 zł
Komputronik.pl
1449 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane