Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Asus Sabertooth Z97 Mark 1 – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Sabertooth Z97 Mark 1 to najwyższy model z nowej serii TUF, choć w porównaniu z poprzednim, Sabertooth Z87, jest... niezbyt innowacyjny. Oczywiście, pewne różnice są i zapewne je wychwycimy, ale jest to w znacznej mierze „uaktualnienie” ubiegłorocznego produktu. Nawet metalowy stelaż na rewersie płyty jest taki sam... Jednak spojrzenie na laminat ujawnia wyraźne różnice. Od razu rzuca się w oczy to, że przeprojektowano cały obszar, na którym znajduje się zintegrowany układ audio, i odseparowano ten fragment od reszty laminatu, tak jak w wielu innych konstrukcjach.

Płyta, podobnie jak poprzednik, jest wyposażona w zaślepki przeciwkurzowe na praktycznie każde złącze, w tym audio na tylnym panelu. Jest to więc przykład podejścia maksi, którego oczekują po serii TUF nabywcy tych produktów. Inną cechą tej serii płyt są wentylatory, które wymuszają ruch powietrza pod osłoną. Niejako wymaga tego konstrukcja, w końcu plastik jest doskonałym izolatorem, a nie przewodnikiem ciepła. Co prawda strumień powietrza wytwarzany przez te wentylatorki nie jest silny, ale skoro komponenty i całe płyty są testowane w warunkach ekstremalnych, raczej nie ma powodu do obaw.

Układ zasilania procesora nie odbiega od tego zastosowanego w poprzednim modelu i jest ośmiofazowy. Rzecz jasna, i tym razem jest chłodzony aktywnie, a powietrze może przepływać na dwa sposoby: opuszczać system bokiem lub na końcu tuneli. Decyduje o tym położenie dwóch przełączników. Radiatory, które znajdują się pod osłonką, są solidne i gęsto użebrowane. Jednak samo to, że jest tam wentylator, oznacza, że prawdopodobnie tunele po jakimś czasie się zakurzą i trzeba będzie je czyścić. Wentylatory, szczególnie o tak małych rozmiarach, należą, niestety, do awaryjnych części, więc niewykluczone, że będzie trzeba skorzystać z serwisu. Na szczęście płyta jest objęta aż 5-letnim okresem gwarancji, na dodatek w systemie door-to-door. 

Gniazdo EPS producent umieścił w położeniu poziomym na samej górze laminatu. Zapinka jest skierowana ku górze, a plastikowa osłona całej płyty nie ułatwia podłączenia lub odłączenia tego kabla w momencie, gdy płyta jest zamontowana w obudowie. W ciasnym modelu osoba o grubszych palcach może mieć problem ze zwolnieniem zapinki.

Gniazda RAM są na właściwej wysokości, więc zmiana w konfiguracji pamięci będzie możliwa bez wyjmowania długiej karty grafiki. Sloty zatrzaskują się tylko z jednej strony, co dodatkowo ułatwia sprawę.

Płyta jest wyposażona w osiem portów Serial-ATA. Sześć znajduje się na krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa (są to porty podłączone do układu Z97). Dwa z nich można wykorzystywać zamiennie z SATA Express. Dwa dodatkowe Serial-ATA, obsługiwane przez zewnętrzny kontroler, znajdują się na samym dole laminatu.  

Płyta pozwala utworzyć konfigurację multi-GPU (SLI lub CrossFireX); odstęp dwóch slotów między kolejnymi złączami kart grafiki powoduje, że jest to optymalne rozwiązanie dla kart z dwuslotowym systemem chłodzenia; w przypadku trzyslotowego ta górna będzie pracować w wyraźnie wyższej temperaturze.

Oczywiście, jak przystało na płytę z serii TUF, praktycznie każdy slot ma swoją zaślepkę. Liczba dołączonych plastikowych elementów przywodzi na myśl zestawy z modelami samolotów do samodzielnego sklejenia. Podobnie zresztą to wygląda: elementy wyciska się z plastikowej ramki. Ci, którzy są wrażliwi na kurz w środku komputera i wierzą, że szkodzi on sprzętowi, z pewnością to docenią.

W zestawie znalazły się trzy sondy termiczne; można je podłączyć do wyprowadzeń na laminacie, by monitorować temperaturę dowolnych miejsc lub komponentów.

Nie zabrakło też przycisków charakterystycznych dla płyt głównych Asusa: DirectKey (bezpośrednie wejście do UEFI) oraz MemOK! (pomoc w przypadku problemów z kompatybilnością pamięci).

Panel wejścia-wyjścia należy uznać za dość bogaty, biorąc pod uwagę to, że musiał się tutaj zmieścić dopływ świeżego powietrza dla wentylatora. Mimo takiego ograniczenia przestrzeni panel zapewnia osiem portów USB (w tym cztery w wersji 3.0), dwa wyjścia obrazu, przycisk USB BIOS flashback oraz dwie karty sieciowe (poprzedni model Sabertooth miał jedną).

Radiator na mostku Z97 jest nieduży, ale w zupełności wystarczający. Oczywiście, wyglądem nawiązuje do stylu wojskowego.

UEFI jest jedną z kilku rzeczy, które dość znacząco się zmieniły względem linii płyt opartych na układach z serii 8. Określenie rewolucja może byłoby tutaj nieco naciągane, ale wiele elementów bardzo usprawniono.  Zacznijmy od tego, co zainteresuje mniej zaawansowanych użytkowników, EZ Mode. Znacznie poprawiono w nim czytelność interfejsu. Ponadto dodano opcję EZ Tuning Wizard, która pyta użytkownika, w jaki sposób na co dzień korzysta z komputera oraz jaki układ chłodzenia znajduje się na procesorze, i umożliwia podkręcenie lub wyciszenie komputera. Nawet w trybie EZ bez problemu można regulować działanie wszystkich wentylatorów i przełączać ich tryby pracy (DC lub PWM – w zależności od tego, jaki wentylator jest zasilany z danego złącza). Regulacja wentylatora polega, rzecz jasna, na dostosowaniu jego krzywej obrotów do upodobań, a opcje regulacji są bardzo czytelne.

W trybie zaawansowanym jest wszystko, co już poznaliśmy, ale podane w nieco czytelniejszej formie. Oczywiście, w produkcie z serii TUF obowiązuje kolorystyka wojskowa.

Można w UEFI utworzyć stronę „ulubionych”, sterować wentylatorami, a nawet zapisywać krótkie notatki. Cały czas po prawej stronie okna wyświetlane są kluczowe parametry komputera.

Podsumowując, UEFI zmieniło się dość znacznie i są to zmiany w dobrym kierunku. A kiedy dobre staje się lepsze, oznacza to, że do ideału jest już blisko.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Sabertooth Z97 Mark 1
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Testowy procesor Core i5 4670K osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Wyniki testu audio

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany układ to Realtek ALC 1150.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.02, -0.05
Excellent
Noise level, dB (A)
-78.5
Average
Dynamic range, dB (A)
78.5
Average
THD, %
0.0050
Very good
THD + Noise, dB (A)
-71.9
Average
IMD + Noise, %
0.035
Good
Stereo crosstalk, dB
-72.0
Good
IMD at 10 kHz, %
0.025
Good
General performance
 
Good

Wyniki testu RMAA są, niestety, mocno przeciętne.

Dane techniczne

Model Asus Sabertooth Z97 Mark 1
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

8 SATA 6 Gb/s

(dwa z nich można wykorzystywać zamiennie z SATA Express)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 0
Karta sieciowa przewodowa 2 Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 2 LAN, 5 audio, HDMI, DisplayPort
Cena 850 zł

Podsumowanie

Płyta Asus Sabertooth Z97 Mark 1 należy do bardzo specyficznych konstrukcji. Jest przeznaczona zdecydowanie dla miłośników militariów oraz osób, które mają bzika na punkcie czystości we wnętrzu komputera. Można wręcz odnieść wrażenie, że jest to sprzęt stworzony do pracy w ekstremalnych warunkach, bardziej zbliżonych do pustynnych, afrykańskich, aniżeli polskich. Bo to właśnie w skrajnych upałach przyda się aktywne chłodzenie tranzystorów zasilających procesor, podobnie jak ochrona przed pyłem pochodzącym z okalającej miasto pustyni, u nas zaś to podejście sprawdzi się raczej tylko w warunkach „półotwartych”, czyli na przykład wtedy, gdy komputer pracuje w warsztacie samochodowym lub na hali przemysłowej. Ponadto dołączono trzy sondy do pomiaru temperatur – rozwiązanie już rzadko spotykane, lecz niekiedy przydatne.

Jednak ze względu na osobliwość dość trudno porównać Sabertooth Z97 Mark 1 do innych płyt w podobnej cenie, gdyż na ich tle nie może się pochwalić ani dobrym wyposażeniem (nie ma nawet wyświetlacza kodów POST ani przycisków zasilania i resetowania, jest tylko jeden dodatkowy kontroler nośników), ani też dobrym układem audio, bo ten, który zastosowano, osiągnął jedne z najgorszych wyników w całym teście.

Dlatego ktoś, komu nie są potrzebne przeciwkurzowe osłony, aktywny układ chłodzenia sekcji zasilania procesora, metalowy stelaż z tyłu laminatu albo militarny wygląd, powinien się rozejrzeć za czymś innym, nawet znacznie tańszym.

Trzeba też dodać, że jest dostępna tańsza wersja tej płyty, Sabertooth Z97 Mark 2. Jest ona pozbawiona wszelkich osłon i stelaży z tyłu laminatu i nie ma dodatkowego kontrolera dysków ani portu SATA Express. Jednak cena niższa o prawie 300 zł większości z pewnością wynagrodzi te braki w wyposażeniu.

Asus Sabertooth Z97 Mark 1
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Duża ilość portów Serial-ATA
 • Dwie kości UEFI
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Dwie karty sieciowe
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • osłony chroniące przed kurzem niemalże każde złącze płyty (wentylator na panelu portów wejścia-wyjścia jest także wyposażony w filtr przeciwkurzowy)
 • 5 lat gwarancji producenta, w systemie door-to-door
Wady
 • Niedopracowane rozplanowanie laminatu
 • Brak slotu M.2 dla szybkich dysków SSD
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):850 zł
Zobacz bieżące oferty:
Neo24
1328 zł
Komputronik.pl
1479 zł
eMAG.pl
1490 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane