artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z97. Jaka płyta główna do procesorów Haswell (Refresh) i Devil's Canyon (Core i5-4690K, Core i7-4790K)?

Jaka płyta LGA1150 z układem Z97?

77
11 sierpnia 2014, 09:00 Krzysztof Opacki

Asus Maximus VII Ranger – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Maximus VII Ranger to kolejny krok Asusa w udostępnianiu produktów z serii ROG także graczom o mniej zasobnych portfelach. Rok temu taką płytą był model Maximus VI Hero, który obecnie doczekał się następcy w postaci Maximusa VII Hero. Maximus VII Ranger jest jeszcze tańsza. I choć jest pozbawiona dodatkowego kontrolera Serial-ATA i zapewnia tylko tyle portów, ile obsługuje układ logiki Intel Z97, może się spodobać wielu graczom i miłośnikom podkręcania.

Układ zasilający procesor jest ośmiofazowy i wystarczający do domowego i prawdopodobnie też ekstremalnego podkręcania. Wszystkie tranzystory są przykryte solidnym radiatorem, przykręconym do laminatu od spodu śrubkami.

Złącze EPS umieszczono przy krawędzi, poziomo i zapinką ku górze. Nie jest to optymalne rozwiązanie i w ciasnych obudowach wypięcie wtyczki może być dość trudne.

Sloty RAM znajdują się powyżej slotu podstawowej karty grafiki i na dodatek mają zapinki tylko z jednej strony, więc bez problemu można wymienić lub dołożyć moduły pamięci bez wyjmowania karty. Złącze USB 3.0 do wyprowadzenia portów na przedni panel obudowy także zamontowano powyżej głównego slotu ×16 i blisko krawędzi laminatu, co pomoże w estetycznym ułożeniu kabli.

Płyta ma tylko sześć portów Serial-ATA – dokładnie tyle, ile zapewnia układ logiki Intela. Dla większości z Was pewnie będzie to wystarczająca liczba, ale w tej cenie nie zachwyca. Wszystkie są przy krawędzi, w wieżyczkach po dwa.

Gniazdo M.2 do szybkich SSD producent umieścił w dość dobrym miejscu, bo nad slotem podstawowej karty grafiki. Co prawda bardzo rozbudowane systemy chłodzenia procesora mogą utrudniać dostęp do nośnika, ale te o umiarkowanych rozmiarach nie powinny sprawiać problemów.

Płyta zachowała większość cech wcześniejszych produktów ROG. Czerwony przycisk zasilania z napisem START, jak w sportowym samochodzie, to nieodłączny element tej serii, podobnie jak wyświetlacz kodów POST oraz takie przyciski, jak MemOK! (pomocny w razie niekompatybilności pamięci) i DirectKey (pozwala uruchomić sprzęt bezpośrednio do UEFI, bez naciskania klawisza Delete).

Zastosowano jedną kość UEFI, ale z możliwością przywrócenia zawartości za pomocą pendrive'a z odpowiednio przygotowanym plikiem. Jest to więc dość skuteczne zabezpieczenie na wypadek nagłej awarii spowodowanej nieudaną aktualizacją czy nadmiernym podkręcaniem.

 

Panel wejścia-wyjścia jest co najmniej ciekawy. Są aż trzy wyjścia obrazu, co w tej klasie sprzętu wydaje się nieco dziwnym posunięciem. W szczególności zaskakuje obecność gniazda VGA (D-sub) w sytuacji, gdy jest tylko sześć portów USB, obecnie nieco za mało. Jak każda płyta dla graczy Maximus VII Ranger jest wyposażona w port PS/2 dla myszki lub klawiatury.

Radiator na mostku to sporych rozmiarów aluminiowy blok, który nawet ma żeberka, choć niskie. Ponieważ jest to kluczowe miejsce (także z punktu widzenia marketingu), nie mogło na nim zabraknąć czerwonego logo ROG.

UEFI jest jedną z kilku rzeczy, które dość znacząco się zmieniły względem linii płyt opartych na układach z serii 8. Określenie rewolucja może byłoby tutaj nieco naciągane, ale wiele elementów bardzo usprawniono.  Zacznijmy od tego, co zainteresuje mniej zaawansowanych użytkowników, EZ Mode. Znacznie poprawiono w nim czytelność interfejsu. Ponadto dodano opcję EZ Tuning Wizard, która pyta użytkownika, w jaki sposób na co dzień korzysta z komputera oraz jaki układ chłodzenia znajduje się na procesorze, i umożliwia podkręcenie lub wyciszenie komputera. Nawet w trybie EZ bez problemu można regulować działanie wszystkich wentylatorów i przełączać ich tryby pracy (DC lub PWM – w zależności od tego, jaki wentylator jest zasilany z danego złącza). Regulacja wentylatora polega, rzecz jasna, na dostosowaniu jego krzywej obrotów do upodobań, a opcje regulacji są bardzo czytelne.

W trybie zaawansowanym jest wszystko, co już poznaliśmy, ale podane w nieco czytelniejszej formie. Oczywiście, zachowano charakterystyczną dla serii ROG czerwoną kolorystykę tła.

Można w UEFI utworzyć stronę „ulubionych”, sterować wentylatorami, a nawet zapisywać krótkie notatki. Cały czas po prawej stronie okna wyświetlane są kluczowe parametry komputera.

Podsumowując, UEFI zmieniło się dość znacznie i są to zmiany w dobrym kierunku. A kiedy dobre staje się lepsze, oznacza to, że do ideału jest już blisko.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Maximus VII Ranger
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-2,4 V

Możliwości podkręcania

Nie spodziewaliśmy się problemów po płycie tej klasy i żadne się nie pojawiły. Testowy procesor Core i5 4670K osadzony w płycie Asus Maximus VII Ranger osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany układ audio to Realtek ALC 1150. Całość jest schowana pod obudową z podświetlonym napisem SupremeFX. Co ciekawe, w otoczeniu znajdują się prawie tylko kondensatory cylindryczne, wyprodukowane przez japońską firmę ELNA. Elementów SMD jest tutaj mało. Podobnie jak w wielu starszych modelach z tej serii całość jest odizolowana od reszty płyty podświetlaną na czerwono ścieżką.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.02, -0.03
Excellent
Noise level, dB (A)
-86.1
Good
Dynamic range, dB (A)
86.0
Good
THD, %
0.0050
Very good
THD + Noise, dB (A)
-74.2
Average
IMD + Noise, %
0.091
Good
Stereo crosstalk, dB
-84.5
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.019
Very good
General performance
 
Good

Wyniki w RMAA są rewelacyjne, to bez wątpienia czołówka tego testu.

Dane techniczne

Model Asus Maximus VII Ranger
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba gniazd M.2 1 (SATA3 lub PCI-E 2.0 ×2)
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (2 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA (D-sub)
Cena 640 zł

Podsumowanie

Asus Maximus VII Ranger to kolejna próba tego producenta w dziedzinie obniżania cen produktów ROG. To poprawna konstrukcja: umożliwia bezproblemowe podkręcanie, ma w UEFI bardzo dużo służących do tego opcji, układ audio wypadł w teście RMAA bardzo dobrze, by nie powiedzieć rewelacyjnie. Pewnym mankamentem będzie jednak dla niektórych obecność tylko sześciu portów USB na tylnym panelu. Ogólnie wyposażenie płyty na tle podobnie wycenionych rywali pozostawia wiele do życzenia.

Asus Maximus VII Ranger
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Dwie kości UEFI
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Tylko 6 portów USB na tylnym panelu
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):640 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
2399 zł
RTV Euro AGD
2108 zł
eMAG.pl
2299 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
18