Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Testy wydajności (ustawienia domyślne)

W ustawieniach domyślnych zawartość CMOS-u jest czyszczona przed włączeniem komputera, a następnie przeprowadzane są testy wydajności bez żadnych zmian w ustawieniach UEFI.

Pierwszym testem jest syntetyczny LinX 0.6.4 AVX Edition, wykorzystujący bibliotekę Linpack FORTRAN-a, którą stosują matematycy oraz fizycy do numerycznego rozwiązywania problemów algebraicznych. Jest on bardzo wyczulony na wydajność procesora oraz podsystemu pamięci. Testy przeprowadzamy na jednym, dwóch oraz czterech wątkach, by sprawdzić poprawność działania mnożników Turbo. Bardzo łatwo tu wykryć ewentualne nieprzestrzeganie specyfikacji Intela przez producenta płyty.

Wszystkie testy i pomiary przeprowadzamy w trybie zarządzania energią Zrównoważony – to właśnie on jest domyślny w systemie Windows. Ma to wpływ na osiągi i zapotrzebowanie na prąd. Tryb ten umożliwia obniżanie częstotliwości taktowania, a więc i oszczędzanie energii. Tym samym na wynik zamieszczony na wykresie mają wpływ nie tylko parametry procesora, ale również czas, którego płyta główna potrzebuje na przełączenie się między stanem „idle” a zadaną maksymalną częstotliwością taktowania (i zwiększenie napięcia zasilającego).

Super PI 16M to klasyczny test, który nie stawia dużych wymagań dzisiejszym procesorom. Obecnie obliczają one liczbę Pi z dokładnością do 16 mln miejsc po przecinku w czasie, w którym jeszcze niedawno uzyskiwało się wynik z dokładnością do 4 mln miejsc. Nadal jednak dobrze sprawdza wydajność pamięci operacyjnej oraz pojedynczego wątku procesora.

Jedynym testem z kategorii gier, jaki wykonujemy, jest wbudowany benchmark graficzny z wyścigówki Codemasters, GRID 2. Wynik jest zależny niemalże wyłącznie od wydajności karty graficznej, więc ewentualne różnice mogłyby się pojawić na przykład w razie niedziałania PCI Express 3.0 na którejś z płyt głównych lub w przypadku niepełnej konfiguracji linii PCI Express (na przykład gdyby pojawiło się ograniczenie do ×8 z powodu niedociągnięć w UEFI).

Podsumowanie testów wydajności w ustawieniach standardowych

W ustawieniach domyślnych najwydajniej działały płyty Asusa z serii ROG, Gigabyte'a oraz dwa modele ASRocka przeznaczone dla graczy. Przełączały one mnożnik wszystkich czterech rdzeni do najwyższego dostępnego w trybie Turbo, co jest niejako niezgodne ze specyfikacją Intela, ale producenci robią tak już nie po raz pierwszy.

Nieco wolniejsze były płyty MSI oraz te ze zwykłej serii ASRocka, ponieważ w fabrycznej konfiguracji działają zgodnie ze specyfikacją Intela. W obu jednak przypadkach można tę specyfikację nagiąć, włączając w UEFI odpowiednią opcję: w MSI – Enhanced Turbo, w ASRockach – Multi Core Enhancement. Najwolniejsze były konstrukcje Asusa ze standardowej serii, w których Turbo w fabrycznych ustawieniach nie działało prawidłowo. Aby to zmienić, trzeba było przestawić jedną opcję w UEFI:

Po przestawieniu Auto na Sync All Cores lub Per Core osiągi płyty są konkurencyjne. Nie jest to jednak ustawienie domyślne, użytkownik musi je zmienić. Jeśli nie będzie miał odpowiedniej wiedzy na temat sprzętu, wydajność będzie nieco zaniżona.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane