Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Asus Maximus VII Hero – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Maximus VII Hero jest bezpośrednim następcą zeszłorocznego Maximusa VI Hero, ale jest także łudząco podobna do tegorocznego modelu Maximus VII Ranger. Występują jednak pewne różnice w zastosowanych komponentach, pojawił się dodatkowy kontroler Serial-ATA (dwa porty) oraz dodano czerwone podświetlenie logo ROG na radiatorze mostka Z97. To niewielkie zmiany i także ceną te modele różnią się niewiele. Hero powinni wybrać raczej ci, którzy faktycznie potrzebują więcej niż sześciu portów Serial-ATA.

Układ zasilania procesora jest, a jakże, ośmiofazowy, podobnie jak w poprzedniku oraz innych konstrukcjach Asusa tego typu. Widać już na pierwszy rzut oka, że zastosowano nieco inne cewki niż w modelu Maximus VII Ranger – znacznie mniejsze, ale zdolne wytrzymać większy prąd (producent twierdzi, że do 60 A). Układ ten pozwala bezpiecznie podkręcić absolutnie do granic możliwości dowolny procesor czwartej generacji w obudowie komputera, pozwala także zabrać się za podkręcanie ekstremalne, czyli z użyciem mniej konwencjonalnych metod chłodzenia.

Złącza EPS umieszczono przy krawędzi laminatu, poziomo i zapinką ku górze. Nie jest to optymalne rozwiązanie i w ciasnych obudowach wypięcie wtyczki może być dość problematyczne.

Sloty RAM znajdują się powyżej slotu podstawowej karty grafiki i na dodatek mają zapinki tylko z jednej strony, więc bez problemu można wymienić lub dołożyć moduły pamięci bez wyjmowania karty. Złącze USB 3.0 do wyprowadzenia portów na przedni panel obudowy także zamontowano powyżej głównego slotu ×16 i blisko krawędzi laminatu, co pomoże w estetycznym ułożeniu kabli.

Jest tylko osiem portów Serial-ATA. Wszystkie umieszczono przy krawędzi płyty, w wieżyczkach po dwa. W porównaniu z modelem Maximus VII Ranger przybył dodatkowy kontroler dysków.

Złącze M.2 do szybkich SSD producent zamontował w sensownym miejscu, bo nad slotem podstawowej karty grafiki. Co prawda bardzo rozbudowane systemy chłodzenia procesora mogą utrudniać dostęp do tego nośnika, ale te o umiarkowanych rozmiarach nie powinny sprawiać problemu.

Płyta zachowała większość cech wcześniejszych produktów ROG. Czerwony przycisk zasilania z napisem START, jak w sportowym samochodzie, to nieodłączny element tej serii, podobnie jak wyświetlacz kodów POST oraz takie przyciski, jak MemOK! (pomocny w razie niekompatybilności pamięci) i DirectKey (pozwala uruchomić sprzęt bezpośrednio do UEFI, bez naciskania klawisza Delete).

Zastosowano tylko jedną kość UEFI, ale z możliwością przywrócenia jej zawartości za pomocą pendrive'a z odpowiednio przygotowanym plikiem. Jest to więc dość skuteczne zabezpieczenie na wypadek nagłej awarii spowodowanej nieudaną aktualizacją czy nadmiernym podkręcaniem pamięci.

 

Panel wejścia-wyjścia jest taki sam jak w modelu Maximus VII Ranger. Może doskwierać niewielka, jak na dzisiejsze czasy, liczba portów USB, tylko sześć. Obecność analogowego wyjścia VGA (D-sub) może dziwić, bo użytkownikom tak drogich płyt takie „udogodnienia” raczej nie są potrzebne. Nie zapomniano o złączu PS/2 dla klawiatury i myszki, co jest ukłonem w stronę graczy, których część nadal korzysta z takich urządzeń.

Radiator na mostku to sporych rozmiarów aluminiowy blok, który nawet ma żeberka, choć niskie. Ponieważ jest to kluczowe miejsce (także z punktu widzenia marketingu), nie mogło na nim zabraknąć czerwonego logo ROG, podświetlanego na czerwono.

UEFI jest jedną z kilku rzeczy, które dość znacząco się zmieniły względem linii płyt opartych na układach z serii 8. Określenie rewolucja może byłoby tutaj nieco naciągane, ale wiele elementów bardzo usprawniono.  Zacznijmy od tego, co zainteresuje mniej zaawansowanych użytkowników, EZ Mode. Znacznie poprawiono w nim czytelność interfejsu. Ponadto dodano opcję EZ Tuning Wizard, która pyta użytkownika, w jaki sposób na co dzień korzysta z komputera oraz jaki układ chłodzenia znajduje się na procesorze, i umożliwia podkręcenie lub wyciszenie komputera. Nawet w trybie EZ bez problemu można regulować działanie wszystkich wentylatorów i przełączać ich tryby pracy (DC lub PWM – w zależności od tego, jaki wentylator jest zasilany z danego złącza). Regulacja wentylatora polega, rzecz jasna, na dostosowaniu jego krzywej obrotów do upodobań, a opcje regulacji są bardzo czytelne.

W trybie zaawansowanym jest wszystko, co już poznaliśmy, ale podane w nieco czytelniejszej formie. Oczywiście, zachowano charakterystyczną dla serii ROG czerwoną kolorystykę tła.

Można w UEFI utworzyć stronę „ulubionych”, sterować wentylatorami, a nawet zapisywać krótkie notatki. Cały czas po prawej stronie okna wyświetlane są kluczowe parametry komputera.

Podsumowując, UEFI zmieniło się dość znacznie i są to zmiany w dobrym kierunku. A kiedy dobre staje się lepsze, oznacza to, że do ideału jest już blisko.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Maximus VII Hero
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-2,4 V

Możliwości podkręcania

Nie spodziewaliśmy się problemów po płycie tej klasy i żadne nie wystąpiły. Testowy procesor Core i5 4670K osadzony w płycie Asus Maximus VII Hero osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany układ audio to Realtek ALC 1150. Całość jest schowana pod obudową z podświetlonym napisem SupremeFX. Co ciekawe, w otoczeniu znajdują się prawie tylko kondensatory cylindryczne, wyprodukowane przez japońską firmę ELNA. Elementów SMD jest tutaj mało. Podobnie jak w wielu starszych modelach z tej serii całość jest odizolowana od reszty płyty podświetlaną na czerwono ścieżką.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.10, -0.05
Excellent
Noise level, dB (A)
-86.1
Good
Dynamic range, dB (A)
86.4
Good
THD, %
0.0062
Very good
THD + Noise, dB (A)
-73.8
Average
IMD + Noise, %
0.08
Good
Stereo crosstalk, dB
-82.7
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.022
Very good
General performance
 
Good

Wyniki w RMAA są rewelacyjne, to bez wątpienia czołówka tego testu.

Dane techniczne

Model Asus Maximus VII Hero
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 8 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba gniazd M.2 1 (SATA3 lub PCI-E 2.0 ×2)
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (dwa w wersji 2.0 i cztery w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA (D-sub)
Cena 750 zł

Podsumowanie

Asus Maximus VII Hero to konstrukcja bardzo poprawna. Umożliwia bezproblemowe podkręcanie, ma w UEFI bardzo dużo służących do tego opcji, układ audio wypadł w teście RMAA bardzo dobrze, by nie powiedzieć rewelacyjnie. Pewnym mankamentem dla niektórych będzie to, że na tylnym panelu wejścia-wyjścia jest zaledwie sześć portów USB, lecz to tylko nieznacznie psuje bardzo dobre ogólne wrażenie. Ale jest inny problem: płyta trochę odstaje wyposażeniem na tle podobnie wycenionych rywali. 

Asus Maximus VII Hero
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Duża ilość portów Serial-ATA
 • Dwie kości UEFI
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Tylko 6 portów USB na tylnym panelu
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):750 zł
Zobacz bieżące oferty:
RTV Euro AGD
1299 zł
OleOle.pl
1379 zł
eMAG.pl
1425 zł
MediaExpert
1459 zł
Komputronik.pl
1579 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane