Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Asus Gryphon Z97 – test

Kliknij, żeby powiększyć

Asus Gryphon Z97 to odświeżona wersja Gryphona Z87. Zmiany są bardzo kosmetyczne: płyty różnią się tylko nieco innym kolorem radiatorów chłodzących sekcję zasilające procesor, zmienił się także radiator mostka PCH Z97 oraz zaszły niewielkie zmiany na tylnym panelu wejścia-wyjścia. Model Gryphon Z87 był pozbawiony złącza M.2 dla szybkich SSD i również Gryphon Z97 go nie ma. I jest to spora wada tej konstrukcji.

Płyta, podobnie jak wszystkie inne z serii TUF, jest objęta 5-letnim okresem gwarancyjnym. Pięć lat w dziedzinie sprzętu komputerowego można rozpatrywać w kategoriach wieczności – mało kto tak długo używa jednej platformy w komputerze domowym. Trzeba tutaj dodać, że od tego roku jest to również gwarancja typu door-to-door, co w przypadku podzespołów komputerowych jest rzadkością.

Układ zasilający procesor jest ośmiofazowy. Zastosowano cewki w nieco innej obudowie niż w Gryphonie Z87 oraz nieco inne kolory radiatorów. Radiatory te zostały zaprojektowane do współpracy z zewnętrznym wentylatorem, ponieważ płyta występuje także w wersji Armor Edition, czyli takiej ze zintegrowaną osłoną pokrywającą cały laminat (podobnie jak w przypadku modeli Sabertooth). Sprawują się jednak dobrze również bez zewnętrznego obiegu powietrza.

Na laminacie królują typowe dla tej serii barwy moro. Dla miłośników gatunku, budujących swoje komputery w stylu wojskowym w obudowach z oknem, zdecydowanie bomba.

Gniazdo zasilające procesor, EPS, producent umieścił przy górnej krawędzi płyty, zapinką ku górze. Nawet jeśli rozwiązanie to nie jest optymalne, niewykluczone, że w tej konfiguracji było jedynym możliwym. Ze względu na format, mikro-ATX, sloty RAM są prawie na wysokości górnego złącza PCI Express ×16, przeznaczonego dla karty grafiki, ale na szczęście producent to uwzględnił, stosując sloty z zatrzaskiem jednostronnym, na górze. Nie będzie więc problemu ze zmianą konfiguracji pamięci, gdy zostanie zamontowana długa karta, nie trzeba się też obawiać przypadkowego ułamania otwartego zatrzasku podczas jej instalowania.

Także złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy jest na rozsądnej wysokości i nie będzie kolidowało z długą płytką drukowaną. Portów Serial-ATA jest sześć i zostały rozlokowane w wieżyczkach po dwa, nieco poniżej górnego slotu PCI Express ×16.

Nie brakło też przycisków charakterystycznych dla płyt głównych Asusa: DirectKey (bezpośrednie wejście do UEFI) oraz MemOK! (pomoc w przypadku problemów z kompatybilnością pamięci).

Płyta ma trzy sloty PCI Express ×16 przeznaczone dla kart grafiki, można więc zbudować tandem dwóch kart w SLI lub CrossFire X. Choć ze względu na rozmiary płyty w grę wchodzą konstrukcje o układzie chodzenia szerokim na dwa sloty: trzyslotowe nie będą miały optymalnych warunków pracy (górna będzie wyraźnie cieplejsza).

Podobnie jak w przypadku modeli Sabertooth na laminacie są specjalne złącza do sond z termistorami, pozwalających mierzyć temperaturę w dowolnym miejscu w obudowie. Niestety, aby otrzymać same sondy, trzeba... wybrać wersję Armor, czyli tę z „pancerzem”.

Płyta ma tylko jedną kość UEFI, ale można przywrócić komputer do życia specjalnie przygotowanym pendrive'em z plikiem UEFI dzięki funkcji USB BIOS Flashback.

Panel wejścia-wyjścia uznajemy za dość bogaty, zwłaszcza biorąc poprawkę na to, że musiało się znaleźć miejsce na tunel powietrza dla wentylatora (dołączanego tylko z opcjonalną osłoną). Portów USB jest tu osiem, w tym cztery w standardzie 3.0. Ponadto udostępniono optyczne wyjście S/PDIF oraz trzy wyjścia obrazu: HDMI, DVI oraz DisplayPort. Tego ostatniego nie było w poprzednim modelu, Gryphon Z87.

Radiator mostka Z97 to spory, długi blok ze stopów aluminium. Jest wystarczająco wydajny.

UEFI jest jedną z kilku rzeczy, które dość znacząco się zmieniły względem linii płyt opartych na układach z serii 8. Określenie rewolucja może byłoby tutaj nieco naciągane, ale wiele elementów bardzo usprawniono.  Zacznijmy od tego, co zainteresuje mniej zaawansowanych użytkowników, EZ Mode. Znacznie poprawiono w nim czytelność interfejsu. Ponadto dodano opcję EZ Tuning Wizard, która pyta użytkownika, w jaki sposób na co dzień korzysta z komputera oraz jaki układ chłodzenia znajduje się na procesorze, i umożliwia podkręcenie lub wyciszenie komputera. Nawet w trybie EZ bez problemu można regulować działanie wszystkich wentylatorów i przełączać ich tryby pracy (DC lub PWM – w zależności od tego, jaki wentylator jest zasilany z danego złącza). Regulacja wentylatora polega, rzecz jasna, na dostosowaniu jego krzywej obrotów do upodobań, a opcje regulacji są bardzo czytelne.

W trybie zaawansowanym jest wszystko, co już poznaliśmy, ale podane w nieco czytelniejszej formie. Oczywiście, w produkcie z serii TUF obowiązuje kolorystyka wojskowa.

Można w UEFI utworzyć stronę „ulubionych”, sterować wentylatorami, a nawet zapisywać krótkie notatki. Cały czas po prawej stronie okna wyświetlane są kluczowe parametry komputera.

Podsumowując, UEFI zmieniło się dość znacznie i są to zmiany w dobrym kierunku. A kiedy dobre staje się lepsze, oznacza to, że do ideału jest już blisko.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Gryphon Z97
Zegar bazowy 80-300 MHz
Napięcie procesora 0,001-1,92 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,001-1,92 V
Napięcie dla pamięci 1,2-1,92 V

Możliwości podkręcania

Testowy procesor Core i5 4670K obsadzony w płycie Asus Gryphon Z97 osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Wyniki testu audio

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Tak jak w modelu Gryphon Z87 zastosowano kodek audio Realtek ALC892, co jest posunięciem przynajmniej dziwnym. Płyta tej klasy powinna już być wyposażona w kodek ALC1150.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.05
Excellent
Noise level, dB (A)
-78.4
Average
Dynamic range, dB (A)
78.4
Average
THD, %
0.0026
Very good
THD + Noise, dB (A)
-71.8
Average
IMD + Noise, %
0.036
Good
Stereo crosstalk, dB
-72.6
Good
IMD at 10 kHz, %
0.025
Good
General performance  
Good

Wyniki Gryphona Z97 praktycznie się pokrywają z wynikami Gryphona Z87. Niestety, na tle osiągów pozostałych płyt z układem Z97 są mocno przeciętne.

Dane techniczne

Model Asus Gryphon Z97
Format płyty mikro-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (3 ×16, 1 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, DVI, DisplayPort, HDMI
Cena 640 zł

Podsumowanie

Asus Gryphon Z97 jest dostępny w wersji z osłoną lub bez niej. My testowaliśmy odmianę bez tej osłony, która jest nieco tańsza – i teoretycznie bardziej opłacalna. Płyta jednak jest praktycznie kopią modelu z zeszłego roku. Nie sprawiała żadnych problemów podczas podkręcania procesora, radiatory na jego sekcji zasilającej są bardzo dobrze zaprojektowane, ale już do wyposażenia można mieć parę zarzutów. Nie ma choćby wyświetlacza kodów POST oraz przycisków zasilania/resetowania. Ponieważ konstrukcja laminatu jest „zeszłoroczna”, zabrakło jednej z głównych zalet płyt Z97, gniazda M.2 dla szybkich SSD. Układ audio wypada przeciętnie na tle innych produktów z tym chipsetem. Z punktu widzenia miłośnika wojskowych motywów niewątpliwie jest to ciekawa oferta.

Asus Gryphon Z97 Armor Edition
Zalety
  • Rozbudowany układ zasilania procesora
  • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
  • Dobrze rozplanowany laminat
  • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
  • UEFI przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników
  • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
  • Plastikowe osłony są opcjonalne (w wersji Armor)
  • 5 lat gwarancji producenta w systemie door-to-door
Wady
  • Brak slotu M.2 dla szybkich dysków SSD
  • Jedna kość UEFI
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):640 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
1359 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane