Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

ASRock Z97M Pro4 – test

ASRock Z97M Pro4 jest modelem podstawowym, przeznaczonym głównie do współpracy z niedrogimi procesorami do podstawki LGA1150. Jest to płyta w formacie mikro-ATX, więc jest nieco tańsza od swojego odpowiednika w pełnym ATX o mniej więcej 10%, co może mieć znaczenie dla tych, którzy składają niedrogi zestaw. W odróżnieniu jednak od najtańszych wersji (takich jak Pro3) pozwala zainstalować więcej niż jedną kartę grafiki i utworzyć w ten sposób konfigurację CrossFireX lub zestaw do pozyskiwania kryptowaluty.

 

Układ zasilania procesora jest czterofazowy i jest to typowe dla płyt głównych z tego przedziału cen. Mimo że na tranzystorach znalazł się całkiem niezły radiator, solidnie przykręcony śrubkami od spodu laminatu, płyta nie radzi sobie z maksymalnie podkręconym Core i5 4670K. W tym przypadku trzeba pójść na kompromisy.

Kliknij, żeby powiększyć

Gniazdo EPS producent umieścił poziomo znacznie poniżej górnej krawędzi laminatu. Zapinka jest skierowana ku górze. Wypięcie wiązki nie powinno być problemem nawet w ciasnej obudowie. Pewne trudności można napotkać jedynie w razie zastosowania rozbudowanego schładzacza procesora, który zasłoni to złącze.

Sloty RAM kolidują, niestety, ze slotem karty grafiki, co niejako jest nieodłącznym zjawiskiem w formacie mikro-ATX. Zmiana konfiguracji pamięci w razie zastosowania dłuższych kart nie będzie możliwa, a otwartą zapinkę slotu łatwo przypadkowo złamać w trakcie wkładania takiej karty. Problem można było rozwiązać tylko w jeden sposób: dolna zapinka slotu powinna być automatyczna. Także złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy mogłoby być nieco wyżej, bo gdy karta grafiki będzie miała z tyłu zamontowaną płytkę, użycie go może być kłopotliwe.

Wszystkie porty Serial-ATA są umieszczone na jedynej możliwej wysokości, poniżej slotu przewidzianego dla podstawowej karty grafiki, w wieżyczkach po dwa. Dostęp do części portów w razie zastosowania rozbudowanej karty może być utrudniony, ale także to jest typowe dla konstrukcji mikro-ATX.

Na laminacie brakuje, niestety, slotu M.2, przeznaczonego do szybkich SSD.

Pewne wątpliwości może budzić umieszczenie złącza audio do wyprowadzenia gniazd na przedni panel obudowy. Znajduje się ono w zasadzie przy gniazdach audio z tylnego panelu – powyżej slotu karty grafiki. Producent prawdopodobnie chciał uniknąć sytuacji, w której zostanie ono zasłonięte przez układ chłodzenia karty (lub nawet dwóch kart), ale to miejsce i tak nie wydaje się optymalne. I prawdopodobnie lepiej by było, gdyby to złącze znalazło się po prostu przy dolnej krawędzi laminatu. Być może jednak taki, a nie inny wybór zapewnia mniejsze zaszumienie, choć jeśli przewód biegnący do obudowy, zwykle dość słabo ekranowany, musi przejść przez sam środek burzy magnetycznej, jaka panuje we wnętrzu komputera (między procesorem a kartą graficzną), można mieć co do tego wątpliwości.

Na laminacie nie ma wyświetlacza kodów POST ani przycisków. Nie ma też podwójnej kości UEFI. W razie uszkodzenia zawartości tej jedynej użytkownik może być więc skazany na serwis producenta. Na pocieszenie dodamy, że kość można wyjąć z podstawki i zaprogramować ją metodą hotflash na innej, podobnej płycie głównej.

Panel wejścia-wyjścia jest charakterystyczny dla produktów z tego przedziału cen. Umieszczono na nim sześć portów USB (w tym cztery w wersji 3.0) i trzy podstawowe wyjścia monitorowe (VGA, DVI oraz HDMI). Jest także port PS/2 do klawiatur oraz myszek starszego typu. Producent zdecydował również, że produkt z serii Pro4 musi już mieć optyczne wyjście S/PDIF.

Radiator na mostku ze względu na format płyty nie jest duży, ale ma objętość wystarczającą do tego, by go przyzwoicie schłodzić. Jest solidnie przykręcony śrubkami.

Wygląd UEFI został mocno odświeżony. Zmieniły się: tapeta, czcionka oraz wiele obrazków. Trzeba przyznać, że są to zmiany w dobrym kierunku, a użyta grafika jest po prostu ładna. Jednak funkcjonalność nie zmieniła się istotnie. Mniej wprawni użytkownicy wciąż mogą mieć nieco problemów z konfiguracją, bo jednak całość nie wygląda zbyt logicznie i naprawdę zaawansowane funkcje podkręcania standardowo są odkryte. Ale sporo ułatwień pojawiło się na innej płaszczyźnie: można aktualizować BIOS prosto z internetu (płyta sama się łączy z serwerami, pobiera najnowszą wersję oprogramowania i je aktualizuje). Można też skopiować z sieci na pendrive'a najnowsze sterowniki RAID (niezbędne przy instalacji Windows). Da się także pobrać sterowniki do płyty w najnowszych wersjach, co może być istotne dla posiadaczy komputerów niewyposażonych w napęd optyczny. Jest również opcja bezpośredniego kontaktu z pomocą techniczną w celu zgłoszenia problemu lub błędu. UEFI należy więc uznać za bogate i kompletne, choć przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Z97M Pro4
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia +/-0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

Core i5 4670K nie osiągnął pełni swoich możliwości. Podkręcanie go po zwiększeniu napięcia zasilającego do 1,25 V prędzej czy później kończyło się niebieskim ekranem. Maksymalne stabilne taktowanie procesora, jakie osiągnęliśmy, to 4,3 GHz przy napięciu na poziomie 1,2 V (tyle ustaliliśmy w UEFI). Przy tych parametrach narzędzie Linx 0.6.4 AVX działało w pełni stabilnie. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC892. Na laminacie znalazły się dwa kondensatory filtrujące firmy ELNA – taka namiastka rozwiązań ze sprzętu wyższej klasy.

Wyniki testu audio

Summary

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.20, +0.14
Excellent
Noise level, dB (A)
-78.6
Good
Dynamic range, dB (A)
79.6
Good
THD, %
0.0063
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.6
Average
IMD + Noise, %
0.032
Good
Stereo crosstalk, dB
-77.1
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.023
Good
General performance  
Good

 

Wyniki testu audio są, niestety, bliskie przeciętności.

 Dane techniczne

Model ASRock Z97M Pro4
Format płyty mikro-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 2 (obydwa ×16)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 0
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (dwa w wersji 2.0 i cztery w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, LAN, 5 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 355 zł

Podsumowanie

ASRock Z97M Pro4 to podstawowy model i jego wyposażenie jest adekwatne do ceny. To produkt przeznaczony przede wszystkim do niedrogiego komputera z takim procesorem, jak Pentium G3258 (ten odblokowany, który można podkręcać) i Core i3. Oczywiście, można użyć każdego pasującego do podstawki LGA1150, ale łączenie drogiego procesora z płytą tej klasy to rzadkość. ASRock Z97M Pro4 ma rozsądny komplet wyjść monitorowych (VGA, DVI oraz HDMI), a także radiator pokrywający wszystkie tranzystory zasilające procesor. Niestety, układ audio zbliża się do przeciętności, lecz nie jest to szczególnie dziwne w produkcie tej klasy.

Płyta jest o mniej więcej 10% tańsza od produktu w pełnym formacie ATX, ale format mikro-ATX wymusza pewne kompromisy, i to nie tylko związane z mniejszą liczbą slotów kart rozszerzeń (na przykład utrudniony jest dostęp do portów Serial-ATA w razie użycia rozbudowanej karty grafiki, ponadto wątpliwości może budzić konstrukcja slotów RAM – dolny zatrzask powinien być automatyczny). Można mieć też uwagi co do miejsca, w którym zainstalowano złącze audio do wyprowadzenia gniazd na przedni panel obudowy.

ASRock Z97M Pro4
Zalety
  • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
  • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
  • Port PS/2
Wady
  • Niedopracowane rozplanowanie laminatu
  • Brak slotu M.2 dla szybkich dysków SSD
  • Jedna kość UEFI
  • Tylko 6 portów USB na tylnym panelu
  • UEFI niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników
  • Ograniczone możliwości podkręcania testowego procesora
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):355 zł
Zobacz bieżące oferty:
RTV Euro AGD
599 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane