Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

ASRock Z97 Pro4 – test

Kliknij, żeby powiększyć

ASRock Z97 Pro4 to model podstawowy, ale jest znacznie lepiej wyposażony od Z97 Pro3. Układ zasilający procesor jest nieco bardziej rozbudowany, jest też port SATA Express oraz slot M.2 do szybkich SSD. Płyta jest ponadto wyposażona w dwa złącza kart grafiki, co dla niektórych może mieć znaczenie (bo na przykład będą chcieli użyć komputera do „kopania” kryptowaluty). Płyta, mimo że tania, ma dość solidny radiator na mostku Z97, a tranzystory zasilające procesor są chłodzone (choć dość oszczędnie). 

 

 

Sekcja zasilania procesora wygląda na bardziej rozbudowaną niż w modelu Z97 Pro3. Na tranzystorach znajduje się radiator, który jest solidnie przykręcony od spodu laminatu. Niestety, ma on niewielką objętość i wygląda na zdecydowanie większy, niż jest w rzeczywistości. Układ ten jednak zdał egzamin: zdołał zapewnić stabilność podkręconemu do granic możliwości Core i5 4670K, ale trzeba uczciwie przyznać, że temperatura radiatora była bardzo wysoka, na dłuższą metę zdecydowanie daleka od bezpiecznej.

Kliknij, żeby powiększyć

Złącze EPS ośmiopinowe zamontowano poziomo na górze laminatu zapinką ku górze i szkoda, że producent nie zostawił odrobinę większego odstępu od krawędzi, tak by wypięcie wiązki w ciasnej obudowie było nieco wygodniejsze. 

Sloty RAM są tylko minimalnie wyżej od slotu podstawowej karty grafiki. Biorąc pod uwagę to, że są to sloty z zapinką z obu stron, trudno otworzyć zatrzask bez wyjmowania karty. Łatwo go też przypadkowo ułamać, wkładając kartę, gdy jest otwarty. Także złącze przeznaczone do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy jest nieco za nisko. Jeśli karta grafiki będzie miała z tyłu rozpraszacz ciepła, użycie tego złącza może być utrudnione (w skrajnych przypadkach – wręcz niemożliwe).

Jest sześć portów Serial-ATA (czyli tyle, ile obsługuje chipset Intela). Zamontowano je na skraju laminatu w wieżyczkach po dwa. Dwa z nich mogą być wykorzystywane zamiennie z jednym SATA Express. Jest również slot M.2 dla szybkich SSD, choć znalazł się on w nie najlepszym miejscu, pod złączem karty grafiki.

Są dwa sloty PCI dla starszych urządzeń, a umieszczenie ich na samym dole laminatu to dobra decyzja.

Płyta ma tylko jedną kość UEFI, co raczej dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. Jeśli podczas aktualizowania UEFI uszkodzi się jej zawartość, nie będzie można ponownie uruchomić komputera. Jedyne pocieszenie jest takie, że kość można wyjąć z podstawki i zaprogramować ją na innej, podobnej płycie głównej.

Panel wejścia-wyjścia wygląda na bardzo podstawowy (podobnie jak cała płyta). Jest tutaj osiem portów USB (cztery 2.0 oraz cztery 3.0) i rozsądny zestaw trzech wyjść obrazu (VGA, DVI, HDMI). Jest też port PS/2 do myszy i klawiatur starszego typu. Inaczej niż w modelu Pro3, nie zabrakło cyfrowego wyjścia S/PDIF.

Radiator na mostku Z97 ma bardzo rozsądną wielkość, jak na tę klasę produktu. Jest on porządnie przykręcony od spodu laminatu i podczas dłuższej pracy nie jest nawet gorący (dzięki dużej powierzchni rozpraszania ciepła).

Wygląd UEFI został mocno odświeżony. Zmieniły się: tapeta, czcionka oraz wiele obrazków. Trzeba przyznać, że są to zmiany w dobrym kierunku, a użyta grafika jest po prostu ładna. Jednak funkcjonalność nie zmieniła się istotnie. Mniej wprawni użytkownicy wciąż mogą mieć nieco problemów z konfiguracją, bo jednak całość nie wygląda zbyt logicznie i naprawdę zaawansowane funkcje podkręcania standardowo są odkryte. Ale sporo ułatwień pojawiło się na innej płaszczyźnie: można aktualizować BIOS prosto z internetu (płyta sama się łączy z serwerami, pobiera najnowszą wersję oprogramowania i je aktualizuje). Można też skopiować z sieci na pendrive'a najnowsze sterowniki RAID (niezbędne przy instalacji Windows). Da się także pobrać sterowniki do płyty w najnowszych wersjach, co może być istotne dla posiadaczy komputerów niewyposażonych w napęd optyczny. Jest również opcja bezpośredniego kontaktu z pomocą techniczną w celu zgłoszenia problemu lub błędu. UEFI należy więc uznać za bogate i kompletne, choć przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Z97 Pro4
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie zasilania procesora 0,8-2 V
Napięcie zasilania VCCSA +/-0,999 V
Napięcie zasilania pierścienia +/-0,999 V
Napięcie zasilania RAM-u 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

Ocena możliwości podkręcania w płytach tej klasy bywa problemem. Udało nam się jednak osiągnąć maksimum możliwości testowego Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu procesor działał stabilnie w narzędziu Linx 0.6.4 AVX. Nie było problemów z kompatybilnością z naszymi testowymi modułami pamięci. Komplet 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał poprawnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Jednak radiator po dłuższym czasie stawał się bardzo gorący i maksymalne podkręcenie procesora Core z odblokowanym mnożnikiem może na dłuższą metę skrócić żywot płyty. Trzeba jednak wziąć też pod uwagę to, że jeśli komputer nie służy do renderowania, pobór energii elektrycznej raczej nigdy nie będzie tak duży jak podczas testu w narzędziu LinX.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników na płycie głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC892. Sekcja audio nie jest odseparowana na laminacie od innych komponentów w żaden sposób. W układzie znalazły się cztery kondensatory firmy Nichicon (Fine Gold) – taki drobny akcent rodem z wyższej klasy.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.05
Excellent
Noise level, dB (A)
-82.8
Good
Dynamic range, dB (A)
82.8
Good
THD, %
0.0020
Excellent
THD + Noise, dB (A)
-74.1
Average
IMD + Noise, %
0.032
Good
Stereo crosstalk, dB
-76.6
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.018
Very good
General performance
 
Very good

 

Wyniki testu RMAA trzeba uznać za rewelacyjne w tym przedziale cen. Aż szkoda, że nie dołożono żadnego wzmacniacza słuchawkowego, bo mogła to być prawdziwa sensacja.

Dane techniczne

Model ASRock Z97 Pro4
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (1 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (4 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 390 zł

Podsumowanie

ASRock Z97 Pro4 jest tylko nieznacznie droższa od Z97 Pro3, a zapewnia znacznie więcej. Zgodnie z logiką ta druga powinna być znacznie tańsza (lub Z97 Pro4 nieco droższa :)).

Płyta pozwoliła na wiele w dziedzinie podkręcania procesora, a jej wyposażenie jest bardzo dobre, jak na tę cenę (slot M.2, port SATA Express, dwa sloty kart grafiki). Mimo zastosowania kodeka ALC892, starszego od ALC1150 i o słabszych parametrach, wyniki testu RMAA są rewelacyjne. Do pełni szczęścia zabrakło tylko wzmacniacza słuchawkowego, ale cena pozwala to wybaczyć (choć konkurencyjny Gigabyte Z97-D3H ma taki wzmacniacz).

Reasumując, ASRock Z97 Pro4 to dobrze wyceniona płyta główna z układem Z97 z gatunku tych „podstawowych”, godna polecenia osobom budującym wydajny komputer, a zarazem oszczędnym.

ASRock Z97 Pro4
Zalety
  • rozbudowany układ zasilania procesora
  • radiator na tranzystorach zasilających procesor
  • port SATA Express
  • rozsądny zestaw wyjść monitorowych
  • port PS/2
  • zadowalające możliwości podkręcania procesora (choć tranzystory pracują w bardzo wysokiej temperaturze)
  • dobry układ audio
Wady
  • niedopracowane rozplanowanie laminatu
  • jedna kość UEFI
  • UEFI niedostosowane do mniej zaawansowanych użytkowników
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):390 zł
Zobacz bieżące oferty:
RTV Euro AGD
499 zł
Komputronik.pl
499 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane