Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

ASRock Z97 Pro3 – test

Kliknij, żeby powiększyć

ASRock Z97 Pro3 to model absolutnie podstawowy. Należy do najtańszych płyt z układem Z97 i jest przeznaczony do współpracy głównie z procesorami klasy Core i3 lub odblokowanego modelu Pentium (G3258), który umożliwia podkręcanie. Konstrukcja zachowała jednak dość solidny układ chłodzenia zarówno mostka Intel Z97, jak i tranzystorów w układzie zasilania procesora.

 

 

Sekcja zasilająca procesor jest czterofazowa. Na tranzystorach zamontowano dość solidny (jak na tak niską cenę płyty) radiator. Jest on solidnie przykręcony od dołu laminatu. Choć producent twierdzi, że są to cewki wyższej jakości niż w najtańszych produktach, podkręcony do granic możliwości Core i5 4670K nie działał stabilnie.

Kliknij, żeby powiększyć

Laminat nie ma ciekawych dodatków, takich jak przyciski i wyświetlacz kodów POST, to zdecydowanie nie ten przedział cen. Jednak solidne wentylatory na aktywnych elementach płyty mogą dawać złudzenie, że jest to model z nieco wyższego segmentu.

Złącze zasilające EPS producent umieścił na samej górze laminatu w położeniu poziomym z zapinką skierowaną do góry. Odstęp od krawędzi jest bardzo niewielki, dlatego w ciasnej obudowie wypięcie tej wiązki może być utrudnione.

Sloty RAM mają obustronny zatrzask i znajdują się wyraźnie powyżej slotu karty grafiki, więc zmiana konfiguracji RAM-u bez jej wyjmowania nie powinna być żadnym problemem. Nieco za nisko umieszczono natomiast złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy. Jest ono tuż nad slotem karty grafiki i jeśli ta będzie miała z tyłu zamontowaną płytkę, korzystanie z tego złącza może być kłopotliwe.

Jest sześć portów Serial-ATA i wszystkie są rozmieszczone w tradycyjny sposób w dolnej części laminatu.  Żaden nie będzie kolidował z długimi kartami grafiki. Niestety, zabrakło slotu M.2, przeznaczonego do szybkich SSD.

Płyta ma tylko jedną kość UEFI, co raczej dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. Gdy podczas aktualizowania UEFI uszkodzi się jej zawartość, nie będzie można ponownie uruchomić komputera. Jedyne pocieszenie jest takie, że kość można wyjąć z podstawki i zaprogramować ją na innej, podobnej płycie głównej.

 

Panel wejścia-wyjścia jest typowy dla konstrukcji tej klasy. Producent umieścił tu sześć portów USB (w tym cztery w wersji 3.0) i rozsądny komplet trzech wyjść obrazu od zintegrowanego w procesorze układu grafiki (VGA, DVI, HDMI). Jest też port PS/2 do myszy i klawiatur starszego typu.

Radiator na mostku Intela do zdecydowanie coś, za co należy się pochwała. Jak na ten przedział cen, jest zaskakująco duży i solidnie przymocowany (śrubkami od spodu laminatu).

Wygląd UEFI został mocno odświeżony. Zmieniły się: tapeta, czcionka oraz wiele obrazków. Trzeba przyznać, że są to zmiany w dobrym kierunku, a użyta grafika jest po prostu ładna. Jednak funkcjonalność nie zmieniła się istotnie. Mniej wprawni użytkownicy wciąż mogą mieć nieco problemów z konfiguracją, bo jednak całość nie wygląda zbyt logicznie i naprawdę zaawansowane funkcje podkręcania standardowo są odkryte. Ale sporo ułatwień pojawiło się na innej płaszczyźnie: można aktualizować BIOS prosto z internetu (płyta sama się łączy z serwerami, pobiera najnowszą wersję oprogramowania i je aktualizuje). Można też skopiować z sieci na pendrive'a najnowsze sterowniki RAID (niezbędne przy instalacji Windows). Da się także pobrać sterowniki do płyty w najnowszych wersjach, co może być istotne dla posiadaczy komputerów niewyposażonych w napęd optyczny. Jest również opcja bezpośredniego kontaktu z pomocą techniczną w celu zgłoszenia problemu lub błędu. UEFI należy więc uznać za bogate i kompletne, choć przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Z97 PRO3
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie zasilania procesora 0,8-2 V
Napięcie zasilania VCCSA +/-0,999 V
Napięcie zasilania pierścienia +/-0,999 V
Napięcie zasilania RAM-u 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

Core i5 4670K nie osiągnął pełni swoich możliwości. Podkręcanie procesora po zwiększeniu jego napięcia zasilającego do 1,25 V prędzej czy później kończyło się niebieskim ekranem. Maksymalne stabilne taktowanie, jakie osiągnęliśmy, to 4,3 GHz przy napięciu zasilania na poziomie 1,2 V (tyle ustaliliśmy w UEFI). Przy tych parametrach narzędzie Linx 0.6.4 AVX działało w pełni stabilnie. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników na płycie głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek dźwięku to Realtek ALC892. Sekcja audio na laminacie nie jest odseparowana od innych komponentów w żaden sposób. W układzie znalazły się cztery kondensatory firmy ELNA – taki drobny akcent rodem z wyższej klasy.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.5
Good
Dynamic range, dB (A)
80.7
Good
THD, %
0.0023
Excellent
THD + Noise, dB (A)
-72.6
Average
IMD + Noise, %
0.032
Good
Stereo crosstalk, dB
-75.5
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.020
Very good
General performance
 
Very good

Wyniki testu RMAA są bardzo dobre, jak na cenę płyty.

Dane techniczne

Model ASRock Z97 PRO3
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (1 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Nie
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 0
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (2 w wersji 2.0 i 4 w wersji 3.0), LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 365 zł

Podsumowanie

Płyta ASRock Z97 Pro3 jest ciekawą propozycją do niedrogiego zestawu PC, w którym ma się znaleźć procesor klasy Core i3 lub odblokowany model Pentium. Oczywiście, współpracuje też z lepszymi (z Core i7 4790K włącznie), ale ktoś, kto ma zamiar oprzeć swój zestaw na tak mocnym układzie, raczej będzie się rozglądał za lepiej wyposażoną konstrukcją. Trzeba też jasno powiedzieć, że ten model nie potrafi wykorzystać pełni możliwości procesora Core z odblokowanym mnożnikiem. Jednak komuś, kto buduje niedrogi komputer, płyta zapewni rozsądne minimum: trzy wyjścia monitorowe od zintegrowanej w procesorze karty grafiki, niezły układ audio (choć bez wzmacniacza słuchawkowego) oraz bardzo sensowne radiatory na tranzystorach zasilających procesor i mostku Intela.

ASRock Z97 Pro3
Zalety
  • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
  • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
  • Port PS/2
  • Dobry układ audio
Wady
  • Niedopracowane rozplanowanie laminatu
  • Brak slotu M.2 dla szybkich dysków SSD
  • Jedna kość UEFI
  • Tylko 6 portów USB na tylnym panelu
  • UEFI niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników
  • Ograniczone możliwości podkręcania testowego procesora
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):365 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
288 zł
MediaExpert
289 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane