artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z97. Jaka płyta główna do procesorów Haswell (Refresh) i Devil's Canyon (Core i5-4690K, Core i7-4790K)?

Jaka płyta LGA1150 z układem Z97?

77
11 sierpnia 2014, 09:00 Krzysztof Opacki

ASRock Z97 Extreme6 – test

ASRock Z97 Extreme6 to już zdecydowanie wyższa klasa średnia. Widać to na każdym kroku, od sekcji zasilania procesora poprzez porty Serial-ATA, dwa gniazda M.2 oraz slot mPCIe aż po tak proste rzeczy, jak wyświetlacz kodów POST i przyciski na laminacie. Zintegrowano również funkcję HDD Saver. To rozwiązanie może być szczególnie przydatne dla właścicieli komputera z dyskami pełniącymi funkcję magazynów danych. Pozwala podłączyć zasilanie dwóch dysków Serial-ATA do płyty głównej i programowo je włączać i odłączać. Oszczędza to nośniki oraz delikatnie zmniejsza pobór energii.

 

Sekcja zasilająca procesor jest 12-fazowa i wyposażona w solidne radiatory, które zostały przykręcone do laminatu. Daje to pewność, że docisk będzie odpowiedni i że będą skutecznie rozpraszać ciepło. Radiatory podczas pracy podkręconego procesora Core i5 4670K nagrzewają się nieznacznie.

Kliknij, żeby powiększyć

Gniazdo EPS do podłączenia ośmiopinowej wtyczki producent umieścił przy górnej krawędzi laminatu, a zatrzask jest skierowany ku górze. Odłączenie wtyczki w niektórych obudowach może być nieco utrudnione.

Sloty RAM znajdują się nieco powyżej głównego PCI Express ×16 i dołożenie dodatkowych modułów bez wyjmowania z niego karty nie będzie trudne. Są domykane z obu stron. Złącze do wyprowadzenia portów USB na przednim panelu także jest umieszczone na właściwej wysokości – znacznie wyżej niż slot podstawowej karty grafiki.

Portów Serial-ATA jest aż 10 i są rozmieszczone na krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa. Co prawda w razie użycia długich kart grafiki obsługa niektórych portów może być problematyczna, ale trudno byłoby obecnie znaleźć lepsze rozwiązanie. Jest także jeden port SATA Express, którego można używać zamiennie z dwoma SATA.

Dla amatorów naprawdę szybkich SSD płyta ma aż dwa sloty M.2. Pierwszy od góry (Ultra M.2) może działać nawet w trybie PCI Express 3.0 ×4, co zapewnia szaloną prędkość transferu danych na poziomie 32 Gb/s. Trudno sobie jednak wyobrazić, by nośniki zdołały ją wykorzystać w najbliższej przyszłości. Drugi slot M.2 (ten niżej) jest już „zwyczajny” i pozwala użyć nośników SATA3 lub PCI Express 2.0 ×2.

Nie zabrakło także przycisków zasilania i resetowania oraz wyświetlacza kodów POST.

Są dwie kości UEFI. W razie awarii zasilania podczas aktualizacji trzeba przestawić przełącznik DIP w drugą pozycję.

Panel wejścia-wyjścia jest dość osobliwy. Co prawda wszystkie porty USB są w wersji 3.0, ale jest ich tylko sześć. To w 2014 roku nieco mało i może ich zabraknąć. Wątpliwości budzi też port eSATA, który od czasu upowszechnienia się USB 3.0 nie ma większego sensu. Gracze preferujący myszki z wtykiem PS/2 z pewnością docenią to, że takie złącze znalazło się na tylnym panelu. Na pochwałę zasługuje też sensowny komplet wyjść obrazu: DVI, DisplayPort oraz HDMI.

Na mostku Intel Z97 znalazł się charakterystyczny spory blok ze stopu aluminium. Jego powierzchnia jest na tyle duża, że bez problemu radzi sobie z odprowadzeniem ciepła z układu.

Wygląd UEFI został mocno odświeżony. Zmieniły się: tapeta, czcionka oraz wiele obrazków. Trzeba przyznać, że są to zmiany w dobrym kierunku, a użyta grafika jest po prostu ładna. Jednak funkcjonalność nie zmieniła się istotnie. Mniej wprawni użytkownicy wciąż mogą mieć nieco problemów z konfiguracją, bo jednak całość nie wygląda zbyt logicznie i naprawdę zaawansowane funkcje podkręcania standardowo są odkryte. Ale sporo ułatwień pojawiło się na innej płaszczyźnie: można aktualizować BIOS prosto z internetu (płyta sama się łączy z serwerami, pobiera najnowszą wersję oprogramowania i je aktualizuje). Można też skopiować z sieci na pendrive'a najnowsze sterowniki RAID (niezbędne przy instalacji Windows). Da się także pobrać sterowniki do płyty w najnowszych wersjach, co może być istotne dla posiadaczy komputerów niewyposażonych w napęd optyczny. Jest również opcja bezpośredniego kontaktu z pomocą techniczną w celu zgłoszenia problemu lub błędu. UEFI należy więc uznać za bogate i kompletne – choć przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ale gracze, czyli grupa docelowa tego produktu, zwykle mają zadowalającą wiedzę o sprzęcie.

 

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Z97 Extreme6
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,8-2 V
Napięcie dla pamięci 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

ASRock Z97 Extreme 6 pozwoliła podkręcić testowy procesor Core i5 4670K tak samo jak na zdecydowanej większości płyt. Osiągnęliśmy 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V (tyle ustaliliśmy w UEFI). W tym ustawieniu narzędzie Linx 0.6.4 AVX działało w pełni stabilnie.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowano tutaj system Purity Sound 2, czyli kodek Realtek ALC1150 współpracujący ze wzmacniaczem słuchawkowym TI NE5532 (podkreślającym bas). Nowością są kondensatory Nichicon Fine Gold, montowane w wielu urządzeniach audio najwyższej klasy.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.14, +0.02
Excellent
Noise level, dB (A)
-81.2
Good
Dynamic range, dB (A)
81.1
Good
THD, %
0.010
Good
THD + Noise, dB (A)
-73.0
Average
IMD + Noise, %
0.031
Good
Stereo crosstalk, dB
-74.3
Good
IMD at 10 kHz, %
0.032
Good
General performance
 
Good

Układ audio brzmi poprawnie, ale mieliśmy w laboratorium płyty Z97, które osiągnęły nieco lepsze rezultaty w testach RMAA.

Dane techniczne

Model ASRock Z97 Extreme6
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 5 (3 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

10 SATA 6 Gb/s

1 SATA Express (zamiennie z dwoma portami SATA)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 2 (jeden PCIE 3.0 ×4, drugi SATA3 lub PCIE 2.0 ×2)
Karta sieciowa przewodowa 2 × Gigabit LAN (Intel, Realtek)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 + wzmacniacz TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 0
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 6 USB (wszystkie w wersji 3.0), eSATA, optyczne wyjście S/PDIF, 2 LAN, 6 audio, HDMI, DisplayPort, DVI
Cena 635 zł

Podsumowanie

ASRock Z97 Extreme6 to bardzo dobrze wyposażona płyta wyższej klasy średniej. Ma solidny, 12-fazowy układ zasilający procesor, dwie karty LAN, dwa sloty M.2 (w tym jeden z aż czterema liniami PCI Express 3.0), aż 10 portów Serial-ATA, jest nawet SATA Express. Procesor i pamięć działały i podkręcały się bez żadnych problemów. Układ audio zintegrowany na laminacie należy uznać za dobry, choć musimy uczciwie przyznać, że mieliśmy już w rękach produkty nieco lepsze pod tym względem. Biorąc jednak pod uwagę wyposażenie i możliwości, płyta bezapelacyjnie zasługuje na szczególną uwagę podczas zakupów.

ASRock Z97 Extreme6
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Duża ilość portów Serial-ATA
 • Dwie kości UEFI
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • Dwie karty sieciowe
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
 • Jedno z gniazd M.2 obsługuje aż cztery linie PCI Express 3.0
Wady
 • Tylko 6 portów USB na tylnym panelu
 • UEFI niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):635 zł
Strona:
10