artykuły

Test płyt głównych LGA1150 opartych na chipsecie Intel Z97. Jaka płyta główna do procesorów Haswell (Refresh) i Devil's Canyon (Core i5-4690K, Core i7-4790K)?

Jaka płyta LGA1150 z układem Z97?

77
11 sierpnia 2014, 09:00 Krzysztof Opacki

ASRock Z97 Extreme4 – test

ASRock Z97 Extreme4 to w prostej linii następca bardzo udanego modelu Z87 Extreme4. Jest to wyraźnie płyta klasy średniej – przyzwoicie wyposażona, z rozbudowaną, 12-fazową sekcją zasilającą procesor, wyświetlaczem kodów POST, przyciskami na laminacie. Można w niej znaleźć także niemalże obowiązkowy element płyt z układem Z97, gniazdo M.2 do szybkich SSD. Jest również jeden port SATA Express, płyta zatem wyraźnie wybiega w przyszłość swoim wyposażeniem.

Ciekawą opcją jest tutaj HDD Saver. To rozwiązanie może być szczególnie przydatne dla właścicieli komputerów z dyskami pełniącymi funkcję magazynów danych. Pozwala podłączyć zasilanie dwóch dysków Serial-ATA do płyty głównej i programowo je włączać i odłączać. Oszczędza to nośniki oraz delikatnie zmniejsza pobór energii w momencie, gdy nie są używane. Aż dziwne, że inni producenci płyt nie zastosowani podobnego rozwiązania wcześniej.

 

Bez zmian w stosunku do poprzednika pozostał układ zasilający procesor. Jest 12-fazowy i wyposażony w solidne radiatory (choć trzeba przyznać, że ich łączna objętość nie jest szczególnie duża), które zostały solidnie przykręcone od spodu do laminatu.

Kliknij, żeby powiększyć

Gniazdo EPS do podłączenia ośmiopinowej wtyczki producent umieścił przy górnej krawędzi, a zatrzask jest skierowany w dół. Odłączenie tej wiązki nie będzie w żaden sposób utrudnione.

Sloty RAM są domykane zapinkami z obu stron. Znajdują się znacznie powyżej głównego złącza kart grafiki i dołożenie dodatkowych modułów bez wyjmowania z niego karty nie będzie trudne. Musimy pochwalić również to, że umieszczono nad nim także złącze do wyprowadzenia portów USB na przedni panel.

Płyta jest wyposażona w osiem portów Serial-ATA, zamontowanych na krawędzi w wieżyczkach po dwa. Jest także jeden port SATA Express (którego można, oczywiście, używać tylko zamiennie z dwoma portami SATA). I tutaj wkrada się pewna wątpliwość: czy złącze HDD Saver do zasilania dwóch dysków nie zostanie przesłonione przez długą kartę graficzną. W przypadku co mocniejszych referencyjnych Radeonów i GeForce'ów może być to dość istotny problem.

Złącze M.2 dla szybkich SSD jest w optymalnym miejscu, pomiędzy dwoma dolnymi PCI Express ×16.

Laminat wyposażono, rzecz jasna, w takie dodatki, jak przyciski zasilania i resetowania oraz wyświetlacz kodów POST do diagnostyki uruchamiania.

Są dwie kości UEFI. W razie awarii zasilania podczas aktualizacji trzeba przestawić przełącznik DIP w drugą pozycję.

Dość istotną zmianą w stosunku do modelu Z87 Extreme4 jest to, że płyta nie została wyposażona w sloty PCI. Są jedynie nowsze PCI Express.

Panel wejścia-wyjścia należy uznać za kompletny. Znajdziemy tutaj osiem portów USB (w tym sześć w wersji 3.0) oraz komplet czterech wyjść obrazu (VGA, DVI, HDMI, DisplayPort). Jest także port PS/2, który z pewnością docenią gracze. W „sześciopaku” audio znalazło się miejsce dla optycznego wyjścia S/PDIF.

Na mostku Intel Z97 producent umieścił spory blok ze stopu aluminium. Jego powierzchnia jest na tyle duża, że bez problemu radzi sobie z odprowadzaniem ciepła z układu.

Wygląd UEFI został mocno odświeżony. Zmieniły się: tapeta, czcionka oraz wiele obrazków. Trzeba przyznać, że są to zmiany w dobrym kierunku, a użyta grafika jest po prostu ładna. Jednak funkcjonalność nie zmieniła się istotnie. Mniej wprawni użytkownicy wciąż mogą mieć nieco problemów z konfiguracją, bo jednak całość nie wygląda zbyt logicznie i naprawdę zaawansowane funkcje podkręcania standardowo są odkryte. Ale sporo ułatwień pojawiło się na innej płaszczyźnie: można aktualizować BIOS prosto z internetu (płyta sama się łączy z serwerami, pobiera najnowszą wersję oprogramowania i je aktualizuje). Można też skopiować z sieci na pendrive'a najnowsze sterowniki RAID (niezbędne przy instalacji Windows). Da się także pobrać sterowniki do płyty w najnowszych wersjach, co może być istotne dla posiadaczy komputerów niewyposażonych w napęd optyczny. Jest również opcja bezpośredniego kontaktu z pomocą techniczną w celu zgłoszenia problemu lub błędu. UEFI należy więc uznać za bogate i kompletne, choć przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ale gracze, czyli grupa docelowa tego produktu, zwykle mają zadowalającą wiedzę o sprzęcie.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Z97 Extreme4
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2 V
Napięcie VCCSA +/-0,999 V
Napięcie pierścienia 0,8-2 V
Napięcie dla pamięci 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

Płyta ASrock Z97 Extreme4 nie sprawiała problemów w trakcie podkręcania procesora. Testowy Core i5 4670K pozwolił się przyspieszyć tak samo jak na zdecydowanej większości płyt, czyli osiągnął 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V (tyle ustaliliśmy w UEFI). W tym ustawieniu narzędzie Linx 0.6.4 AVX działało w pełni stabilnie.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

ASRock zastosował swój najnowszy system audio, Purity Sound 2, czyli kodek Realtek ALC1150 współpracujący ze wzmacniaczem słuchawkowym TI NE5532 (podkreślającym bas). Nowością są kondensatory Nichicon Fine Gold, montowane w wielu urządzeniach audio najwyższej klasy.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.22, +0.06
Very good
Noise level, dB (A)
-80.6
Good
Dynamic range, dB (A)
79.3
Average
THD, %
0.0077
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.7
Average
IMD + Noise, %
0.031
Good
Stereo crosstalk, dB
-75.3
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.028
Good
General performance
 
Good

Wyniki testu RMAA należy uznać za dobre, nawet jeśli nieco zabrakło do najlepszych konstrukcji.

Dane techniczne

Model ASRock Z97 Extreme4
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (3 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

8 SATA 6 Gb/s

1 SATA Express (zamiennie z dwoma portami SATA)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCIE 2.0 ×2 lub SATA3)
Karta sieciowa przewodowa Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 + wzmacniacz TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (6 w wersji 3.0), optyczne wyjście S/PDIF, LAN, 6 audio, VGA, HDMI, DisplayPort, DVI
Cena 500 zł

Podsumowanie

ASRock Z97 Extreme4 to bardzo dobra propozycja średniej klasy. Jest bardzo dobrze wyposażona, jak na tę cenę, i umożliwia bezproblemowe użytkowanie na co dzień podkręconego do granic możliwości procesora (pozwalają na to 12-fazowy układ zasilania oraz spore i solidne radiatory). Układ audio wypadł w teście RMAA dobrze, choć do najlepszych konstrukcji z układem Z97 nieco zabrakło. Płyta jest wyposażona w dwie kości UEFI na wypadek awarii tej podstawowej. Także tylny panel wejścia-wyjścia można uznać za kompletny: udostępnia osiem portów USB oraz wszystkie cztery wyjścia obrazu.

Reasumując, ASRock Z97 Extreme4 to bardzo dobra propozycja w tej klasie sprzętu (można ją nazwać klasą średnią).

ASRock Z97 Extreme4
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Duża ilość portów Serial-ATA
 • Dwie kości UEFI
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
 • funkcja HDD Saver
Wady
 • UEFI niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):500 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
1799 zł
MediaExpert
1869 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
9