Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Podsumowanie, czyli czym warto się zainteresować

Tym razem sytuacja jest nieco inna niż w przypadku konstrukcji z układem Z87. Rok temu ASRock „przetarł szlaki”, odblokowując możliwości podkręcania na płycie z układem H87, na co ochoczo zareagowali inni producenci. Ostatecznie podkręcanie procesora (z K w nazwie) przez zmianę mnożnika okazało się możliwe na prawie każdej płycie LGA1150. I praktycznie wszystkie modele z układem H97 też pozwalają przyspieszyć procesor, ale tylko Core i5 4670K oraz Core i7 4770K. W przypadku układów Devil's Canyon, czyli Core i5 4690K oraz Core i7 4790K, mnożnika, niestety, nie da się ruszyć.

Prawdopodobnie Intel powiedział producentom wyraźne „nie”. Tym samym na płytach z układem Z87 procesory Devil's Canyon pozwalają się podkręcić (oczywiście, po aktualizacji UEFI do najnowszych wersji, nawet beta), lecz na tych z układem B85, H87 lub H81 – nie i prawdopodobnie tak już zostanie. Ale wystarczy, że któraś firma złamie ten zakaz i wyda odpowiednią wersję UEFI, i możemy mieć powtórkę sytuacji z zeszłego roku. Z pewnego źródła wiemy jednak, że nie byłoby żadnym problemem stworzyć UEFI, które pozwalałoby przetaktowywać nawet zablokowane procesory, więc można się spodziewać wszystkiego.

Teraz omówimy płyty, które uważamy za warte zainteresowania ze względu na dobry stosunek jakości do ceny lub duże możliwości, w następujących segmentach:

Kategoria płyt przeznaczonych do podkręcania będzie jednak trochę umowna, bo wychodzimy z założenia, że z dwóch porównywalnych konstrukcji (pod względem wyposażenia, układu audio, zawartości tylnego panelu) rekomendację powinna otrzymać ta, która ma bardziej rozbudowany układ zasilania procesora i zapewnia realne możliwości przyspieszania podzespołów. Realne, czyli dające się wykorzystać na co dzień, a nie tylko do chwilowej zabawy w podkręcanie. Zakładamy, że rozsądne minimum to sześciofazowy układ zasilający procesor.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane