Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

Spostrzeżenia po testach

Po przeprowadzeniu ubiegłorocznego testu płyt z układem Z87 mieliśmy garść spostrzeżeń, mamy je i tym razem.

  • Port PS/2 wciąż jest obecny. Do czołowych konstrukcji wraca złącze VGA

Rok temu napisaliśmy, że dziwi nas obecność portów PS/2. To się jednak zmieniło, gdy autor tych słów zmodernizował parę komputerów i chciał uruchamiać systemy bez czasochłonnej reinstalacji. Sterowników USB 3.0 Intela, niestety, nie da się zainstalować, gdy kontroler zostanie przełączony w tryb „kompatybilności”, czyli USB 2.0. A gdy kontroler w UEFI zostanie ustawiony w tryb USB 3.0, zdarza się, że klawiatura i myszka nie chcą działać nawet podłączone do czarnego portu USB 2.0.

Najprostszym rozwiązaniem jest, oczywiście, użycie myszki lub klawiatury PS/2, ale kto takiej nie ma, może sobie poradzić także w inny sposób. Wystarczy ustawić kontroler w tryb 2.0, uruchomić system i zainstalować nową kartę sieciową, tak żeby był dostępny internet, oraz sterowniki chipsetu Intela. Następnie należy zainstalować jakieś oprogramowanie zapewniające zdalny dostęp do pulpitu. Może to być choćby TeamViewer, bezpłatny i prosty w konfiguracji. Teraz wystarczy pozostawić w wygodnym miejscu (na przykład na pulpicie) paczkę ze sterownikiem USB 3.0 Intela i zrestartować komputer, a następnie wejść do UEFI. Tam należy przestawić kontroler w tryb USB 3.0, ponownie uruchomić komputer i już w systemie operacyjnym skorzystać z TeamViewera z innego komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, czy nawet smartfona, by zainstalować sterowniki. Wszystko powinno pójść gładko.

Zdziwiło nas także to, że na bardzo wielu płytach powróciło analogowe złącze VGA. Gdy zapytaliśmy o to producentów, dostaliśmy odpowiedź, że po prostu rynek monitorów z analogowym wyjściem w niektórych rejonach świata wciąż jest duży. Prawdę mówiąc, trudno mi wyobrazić sobie sytuację, że ktoś, kto kupuje komputer z płytą główną wysokiej klasy, mógłby do niej podłączyć tak stary LCD lub monitor CRT. Jesteśmy jednak przekonani, że za tą decyzją stoją jakieś badania rynku. Można by rzec: dziwny jest ten świat.

  • Porty Thunderbolt i Thunderbolt 2.0 znikają nawet z drogich płyt

Ponieważ koszt użycia tego kontrolera i testów w Intelu był zupełnie niewspółmierny do potrzeb rynku, większość producentów nie oferuje płyt głównych z układem Z97 z bezpośrednio wyprowadzonymi portami Thunderbolt. Do niektórych modeli Asusa oraz ASRocka można dokupić wyspecjalizowaną kartę, która je udostępnia. MSI całkowicie wycofało z rynku produkty z tym interfejsem, a Gigabyte ma w katalogu tylko jeden model wyposażony w takie złącza. Czy można być zdziwionym takim obrotem spraw? Raczej nie – Thunderbolt zdecydowanie nie należy do popularnych rozwiązań, a jego olbrzymia przepustowość przyda się naprawdę bardzo nielicznym. 

  • Zintegrowane układy audio – ewolucja w dobrym kierunku

Dwóch producentów mocno się tu przyłożyło: Asus oraz Gigabyte. Chociaż tak naprawdę można by powiedzieć, że raczej nadrobili oni zaległości, bo na przykład Gigabyte we wcześniejszej serii produktów w ogóle nie oferował kodeka Realtek ALC1150. Obaj nie stosowali w większości swoich konstrukcji wzmacniacza słuchawkowego ani najwyższej klasy kondensatorów. Sekcja audio na laminacie nie była też odseparowana od reszty komponentów, a teraz jest. Wyniki pracy inżynierów widać w wynikach testu RMAA – następcy niektórych modeli z układem Z87 mają zdecydowanie lepszy układ audio.

MSI oraz ASRock stosują to, co się dobrze sprawdziło rok temu i co dalej jest dobre. Przy czym ASRock wraz z systemem Purity Sound zastosował kondensatory jeszcze wyższej klasy niż rok temu.

  • Uproszczone UEFI – łatwiejsze korzystanie z UEFI dla osób z niewielką wiedzą o sprzęcie

Producenci (być może zmotywowani naszymi uwagami) w końcu zauważyli, że z ich sprzętu korzystają także osoby, które kompletnie nie wiedzą, do czego służy UEFI i co to jest mnożnik procesora.

Gigabyte przygotował dla mniej obeznanych obrazkowy „Startup Guide”, w którym wiele rzeczy jest wyjaśnionych, a na wierzchu są tylko najbardziej podstawowe opcje. UEFI można także obsługiwać w naszym ojczystym języku, ale jakość tłumaczenia pozostawia wiele do życzenia. 

Asus oprócz obecnego już w poprzedniej serii urządzeń trybu EZ dołączył niemalże obrazkowy kreator do tuningu komputera odpowiednio do potrzeb i możliwości systemu chłodzenia procesora.

MSI wprowadziło tryb prosty, lecz trudno powiedzieć, aby to był obrazkowy kreator dla osób, które nie mają dużej wiedzy o sprzęcie komputerowym. To zmiana wprowadzona z myślą o świadomym użytkowniku, denerwującym się na widok 30 funkcji dotyczących podkręcania, których nigdy nie używał i prawdopodobnie nigdy nie użyje. Wystarczy przełączyć UEFI w tryb prosty – i wtedy pozostają do ustawienia: mnożnik procesora, zegar bazowy, mnożnik pamięci, jej opóźnienia, napięcie zasilania procesora i pamięci. W końcu jest przejrzyście.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane