artykuły

Watch Dogs – recenzja

Hakerska piaskownica

43 27 maja 2014, 09:00 Dawid Grzyb

Watch Dogs to jedna z najgłośniejszych gier tego roku. Złożyło się na to kilka czynników, między innymi wyjątkowo obiecujące materiały promocyjne. Ale głównym powodem jest tematyka bliska zdecydowanej większości graczy komputerowych. Kto z nas choć raz nie pomyślał, jak fajnie byłoby mieć umiejętności pozwalające manipulować danymi, chociażby stanem własnego konta, niezależnie od tego, jak kontrowersyjne są takie działania z punktu widzenia moralności? Pofantazjować zawsze można, myślozbrodni nie popełniamy, a Ubisoft stworzył grę, która właśnie to umożliwia. Oto Watch Dogs.

Spis treści

Był sobie haker

Nie zamierzam prawić o tym, co w hakerstwie uważam za moralnie właściwe, a co nie. Spora część tego zagadnienia to szara strefa, niektóre aspekty można rozpatrywać wielowymiarowo, w zależności od sytuacji. Bezpieczniej jest mówić o tym, jak przyjemne może być zajęcie hakera w grze komputerowej. Właśnie coś takiego zapewnia Watch Dogs, jedna z najgłośniejszych gier tego roku. Nasze redakcyjne gremium wyczekiwało tego tytułu z wypiekami na twarzy. Wydał się nam oryginalny pod kilkoma względami. Materiały zapowiadające grę wyglądały co najmniej bardzo dobrze, ale zawsze patrzymy na nie ze sporym dystansem. Jednak o Watch Dogs zrobiło się w pewnym momencie nieprzyzwoicie głośno, a zrzuty ekranu i krótkie filmy tylko podsycały naszą ciekawość. Zaczęliśmy mocno kibicować temu tytułowi na ostatniej prostej. Bardzo się cieszymy, że czas oczekiwania dobiegł końca i możemy zabrać się za weryfikowanie tego, ile z obietnic o rewolucji w wirtualnej zabawie spełnił Ubisoft.

Watch Dogs to gra z otwartym, tak zwanym sandboksowym światem, a Ubisoft na tego typu produkcjach zęby zjadł. Wymagają one sporo czasu i szybkiego komputera (co pokazuje choćby nasz test kart graficznych i procesorów przeprowadzony właśnie w Watch Dogs), aby dostarczyć frajdy adekwatnej do oczekiwań. Ale jeżeli taki sandboks jest odpowiednio wykonany, można spędzić w jego realiach kilkadziesiąt, a nawet kilkaset godzin. To nieporównywalnie więcej niż w grach „liniowych”, te bowiem zwykle zapewniają niespełna dziesięć godzin zabawy, a trybu wieloosobowego często w nich nie ma. Specyficzna konstrukcja świata Watch Dogs to solidny argument za tym, aby przyjrzeć się mu bliżej. Powinni to zrobić przynajmniej ci, którzy lubują się w produkcjach wystarczających na więcej niż jeden lub dwa wieczory. Jeszcze raz podkreślam, że Ubisoft wie, jak się je robi, świetnym przykładem jest seria Assassin's Creed.

W Watch Dogs gracz wciela się w postać Aidena Pearce'a, hakera z zawodu i najprawdopodobniej z zamiłowania. Jak nietrudno się domyślić, jego sposób zarabiania na życie nie jest ani legalny, ani bezpieczny. Któregoś dnia podczas wojaży po elektronicznych kieszeniach bogatych ludzi coś idzie nie tak. Pearce wraz z ekipą zostają namierzeni i główny bohater płaci za to niemałą cenę. Nie chcę psuć Wam zabawy, dlatego nie napiszę nic więcej ponad to, że ma wystarczająco dużo powodów, aby dobrać się do ludzi, którzy go zidentyfikowali. Gracz wciela się, a jakże, w rolę Aidena, jednego z najbardziej uzdolnionych hakerów, jakich nosi mateczka Ziemia.

Strona:
*Konto usunięte*2014.05.27, 09:04
Co to, z audio voodoo przerzuciłeś się na game voodoo?
SongokuHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SongokuH2014.05.27, 09:06
W końcu premiera, może nieco ucichną spekulacje i wątpliwości.
badmanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
badman2014.05.27, 09:07
Zastanawia mnie dlaczego specjalnie dla tej gry implementowali nowy silnik. Mieli gotowy silnik sandboxowy. Zamiast go rozwijać - tworzą coś nowego.
ProVisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ProVis2014.05.27, 09:25
Czekam na patcha, obecnie przez lagi gra jest niegrywalna.
InsanePlumberZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
InsanePlumber2014.05.27, 09:26
Rozumnemu człowiekowi wystarczy to porównanie z grą z przed ponad pięciu lat.
https://www.youtube.com/watch?v=JGRsrFdwb2c
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2014.05.27, 09:27
badman @ 2014.05.27 09:07  Post: 751802
Zastanawia mnie dlaczego specjalnie dla tej gry implementowali nowy silnik. Mieli gotowy silnik sandboxowy. Zamiast go rozwijać - tworzą coś nowego.

Zauważ, że była mała kartyka silnika w AC...

Watch Dogs pierwotnie miało być inną grą, widocznie mieli sporo zrobione w innym silniku...
... pewnie nie było problemem przeportowanie pewnych rzeczy.
Oni tam pracują jeszcze na silniku 'Dunia', 'Anvil'.... trochę przez to cierpią pewnie ich gry

Czy haker nie był ekspert od zabezpieczeń, a cracker ktoś kto je łamał?
InsanePlumberZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
InsanePlumber2014.05.27, 09:31
AI przeciwników w AC to sandbox parodia.
SiekierkovskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Siekierkovsky2014.05.27, 09:32
-2#8
A gdzie jest moja gra, która powinna być w Uplay?
Ktoś już dostał możliwość ściągnięcia przez sklep Ubisoftu?
Zaloguj się, by móc komentować
1