artykuły

Gigabyte Z97X-Gaming G1 WIFI-BK – test płyty głównej kierowanej do graczy

Nowa seria Gaming Gigabyte'a

25
20 maja 2014, 20:31 Krzysztof Opacki

Płyty Gigabyte'a kierowane do graczy kojarzą się z zieloną serią G1 i całą gamą modeli Sniper. Seria ta ostatnio bardzo się rozrosła, pojawiło się wiele nowych konstrukcji. Łączył je zielony kolor, który nie wszystkim się podobał, co widać choćby po gotowych projektach komputerów z układem chłodzenia wodą pokazywanych na wystawach i biorących udział w konkursach. Otóż wyraźnie dominował tam czerwony płyn i płyty główne... innych firm. W nowej serii G1, do której należy Gigabyte Z97X-Gaming G1 WIFI-BK, nie ma już płyt z zielonym laminatem i wszystkie mają czerwone elementy systemu chłodzenia oraz podświetlenia, tak jakby na wzór konkurencji.

Spis treści

Gigabyte Z97X-Gaming G1 WIFI-BK – test

Kliknij, żeby powiększyć

Gigabyte Z97X-Gaming G1 WIFI-BK to najdroższy i najlepiej wyposażony model w ofercie firmy Gigabyte. Jest on w zasadzie bezpośrednim następcą płyty G1.Sniper 5 i gdyby seria była kontynuowana, nazywałby się po prostu G1.Sniper 6. Tak jednak nie jest i trzeba przyznać, że w oznaczeniach zapanowało małe zamieszanie, gdyż występują tu chyba wszystkie możliwe: Gaming, G1 oraz wielkie Black Edition, widoczne już na opakowaniu i jeszcze doprawione Ultra Durable. Co owo Black Edition oznacza? Według zapewnień producenta każdy egzemplarz jest poddawany przez tydzień (168 godzin) wymagającym testom obciążeniowym i jeśli je przejdzie, otrzymuje właśnie taki certyfikat.

 

Czyli nazwa jest dość skomplikowana. Spróbujmy określić, jak znaczące są zmiany względem poprzedniej generacji w przypadku zarówno tego modelu, jak też innych płyt Gigabyte'a spośród opartych na układzie Intel Z97. Bo pewne braki w porównaniu z konkurencją zdecydowanie nadrobiono, parę rzeczy poprawiono, a niektóre w ogóle się nie zmieniły.

  • Pierwszą nowością jest samo pojawienie się serii Gaming. Do tej pory słowo to w ogóle nie występowało w oznaczeniach płyt głównych tego producenta. Co ciekawe, dostępne będą modele: Z97X Gaming 3, Z97X Gaming 5 oraz Z97X Gaming 7, czyli będzie tak samo jak w katalogu firmy MSI.
  • Ponownie w płytach z serii przeznaczonych dla graczy zintegrowana została karta sieciowa Killer E2200, która nadaje grom najwyższy priorytet w ruchu sieciowym i pomaga uniknąć „lagów” w grach wieloosobowych. Wszystkich bardziej zainteresowanych skutecznością tego rozwiązania odsyłamy do poświęconej mu publikacji.
  • W najlepszych modelach kierowanych do graczy system audio pozostał taki sam jak w poprzedniej serii. Składa się on z układu Creative SoundCore 3D w osłonie przeciwzakłóceniowej, kondensatorów Nichicon MUSE oraz wymiennego wzmacniacza operacyjnego (co pozwala dostosować brzmienie układu do upodobań, wystarczy wymienić układ w obudowie DIP-8 na inny).
  • W nieco tańszych modelach układ audio jest oparty na kodeku Realtek ALC1150, przy czym konstrukcje przeznaczone dla graczy też pozwalają wymienić wzmacniacz operacyjny na inny. To znaczące usprawnienie, bo w zeszłorocznej ofercie Gigabyte jako jedyny nie miał modeli z tym najnowszym kodekiem.
  • W płytach z dołączoną bezprzewodową kartą Wi-Fi jest to model działający w standardzie 802.11ac, a nie – jak w poprzedniej generacji produktów – 802.11n. Także w tej dziedzinie firma w zeszłym roku nieco się spóźniła, gdyż w droższych płytach dołączała karty zaledwie w standardzie n, podczas gdy większość innych producentów zapewniała w swoich czołowych konstrukcjach obsługę standardu ac.
  • UEFI doczekało się polskiego tłumaczenia oraz trybu „prostego”, którego nieco brakowało.

Dane techniczne

Model Gigabyte Z97X-Gaming G1 WIFI-BK
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (4 ×16, 3 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

6 SATA 6 Gb/s (Intel)

Dwa z tych portów można wykorzystywać wymiennie z portem SATA Express

4 SATA 6 Gb/s (Marvell 88SE9172)

Liczba złączy M.2 0
Liczba kanałów ATA 0
Karta sieciowa przewodowa

1 × Gigabit LAN (Killer E2201)

1 × Gigabit LAN (Intel)

Układ dźwiękowy Creative SoundCore 3D z wymiennym wzmacniaczem operacyjnym w obudowie typu DIP-8
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (w tym 6 USB 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 2 LAN, 6 audio, HDMI, DVI, Display Port
Cena 1700 zł

Układ zasilający procesor jest ośmiofazowy i nie wygląda tak dobrze jak w poprzedniku. Prawdopodobnie kolejny producent zrozumiał, że jego zadaniem jest nie dobrze wyglądać, lecz zapewnić stabilne działanie mocno podkręconego procesora w każdych warunkach, także w razie użycia systemu chłodzenia cieczą. A płyta jest do takiego systemu dostosowana: pod koreczkami przygotowano gwinty pozwalające włączyć radiator sekcji zasilającej procesor w obieg chłodziwa.

Przy maksymalnym obciążeniu podkręconego procesora temperatura radiatorów na sekcji zasilającej jest względnie niska.

Złącze zasilające EPS umieszczono przy górnej krawędzi w orientacji poziomej. Zapinka jest skierowana ku górze, a odstęp od krawędzi – wręcz minimalny, więc w niektórych ciasnych obudowach odłączenie tej wiązki może być kłopotliwe.

Sloty RAM są domykane tylko z jednej strony, co ma szczególne znaczenie w przypadku płyt głównych wyposażonych w cztery sloty dla kart graficznych, ponieważ ta podstawowa znajduje się zawsze w najwyżej położonym. Sloty domykane z obu stron tutaj by się nie sprawdziły, bo nie dałoby się zmienić konfiguracji pamięci bez wyjmowania karty.

Header przeznaczony do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy jest umieszczony tuż nad slotem PCI Express dla podstawowej karty graficznej. Konfliktu nie powoduje, ale mógłby być chociaż minimalnie wyżej.

Porty Serial-ATA w liczbie 10 oraz port SATA Express znajdują się na krawędzi laminatu i są poustawiane w wieżyczkach po dwa. SATA Express może być, rzecz jasna, wykorzystywany zamiennie z dwoma SATA obsługiwanymi bezpośrednio przez chipset. Co dość ciekawe, nie ma tu żadnego slotu M.2, charakterystycznego dla płyt z nowej serii. Producent najwyraźniej uznał, że w sprzęcie tej klasy nie będzie potrzebny, my jednak nie jesteśmy co do tego przekonani.

W tak drogiej płycie nie mogło zabraknąć tak oczywistych rzeczy jak przyciski zasilania i resetowania oraz przycisk do kasowania ustawień UEFI. Towarzyszą im wyświetlacz kodów POST oraz wyprowadzone punkty pomiarów napięć, do których można przyłożyć (lub przylutować) sondy multimetru. Szkoda, że nie są to jakieś złącza lub dodatkowe kabelki, bo o zwarcie naprawdę nietrudno. 

Producent zastosował dwie kości UEFI, więc jeśli w trakcie aktualizacji BIOS-u uszkodzi się zawartość tej podstawowej, automatycznie włączy się zapasowa.

Na laminacie nie ma żadnych złączy PCI dla starszych urządzeń, zamontowano wyłącznie PCI Express. Płyta ma cztery sloty PCI Express 3.0 dla kart graficznych i jest to układ optymalny dla konfiguracji multi-GPU złożonej z kart wyposażonych w system chłodzenia o szerokości trzech slotów. Obie karty z takiego tandemu będą pracowały w trybie PCI Express (3.0) ×16, ponieważ płyta ma wbudowany mostek PLX PEX 8343. Oczywiście, będzie to pomagało tylko w przypadku bezpośrednich transferów między kartami, ponieważ liczba linii PCI Express, którą zapewnia procesor, nie zmieniła się i do układu PEX 8343 nie może docierać więcej niż 16. Tak więc pozostanie tutaj pewne wąskie gardło, co jednak nie jest już tak istotne, biorąc pod uwagę przepustowość PCI Express w wersji 3.0. Pomiędzy slotami dla kart graficznych znalazło się miejsce dla trzech PCI Express ×1 2.0, przeznaczonych dla mniej wymagających urządzeń.

Panel wejścia/wyjścia ma osiem portów USB, w tym sześć w wersji 3.0. To wystarczająco dużo, ale po najdroższym modelu z serii można by oczekiwać nieco więcej niż niezbędnego minimum. Ponadto płyta udostępnia złącze PS/2 dla klawiatury lub myszki i trzy wyjścia obrazu, w tym jedno DVI, którego przydatność w sprzęcie tej klasy jest dość dyskusyjna. Prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie zamiast niego dwóch dodatkowych portów USB. 

Dwa żółte USB mają osobny obwód zasilający, co w założeniu ma ustabilizować napięcie zasilające zewnętrznych kart dźwiękowych oraz wysokiej klasy DAC-ów.

Radiator zamontowany na mostku Z97 jest niski i przykryty blaszką z logo nowej serii Gaming. Jest to, a jakże, oko, które już wiele razy pojawiało się na pudełkach od kart graficznych tej firmy.

Temperatura radiatora po dłuższej pracy jest znaczna, ale nie wpływa to w żaden sposób na stabilność komputera.

Strona:
PatrykopoulosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Patrykopoulos2014.05.20, 20:40
A Gdzie niebieski ? Gigabyte widzę od gapia serie Gaming od MSI ...
WaltherZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Walther2014.05.20, 20:57
Nawet oczko próbują już skopiować ech Gigabyte....
Do Asusa jednak daleko oj daleko....
stefan.batoryZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
stefan.batory2014.05.20, 20:59
Rozumiem że producenci wymagają reklamy, ale największy rynek jest na słabsze modele. Ile egzemplarzy tej płyty się u nas sprzeda?
Opson6667Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiOpson66672014.05.20, 21:12
stefan.batory @ 2014.05.20 20:59  Post: 749854
Rozumiem że producenci wymagają reklamy, ale największy rynek jest na słabsze modele. Ile egzemplarzy tej płyty się u nas sprzeda?


Przysięgam że w pełnym przeglądzie będzie ich znacznie więcej. Na tą chwilę nie dysponujemy jeszcze wszystkimi modelami
stefan.batoryZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
stefan.batory2014.05.20, 21:19
Ja wiem i chwała Wam za to.

Topowe modele zawsze są ciekawsze, ale bardziej do popatrzenia.
Te średnie i niższe to już coś co można kupić, ale są bardziej zwyczajne, może rzeczywiście mniej nadają się na pierwsze artykuły.
ProVisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ProVis2014.05.20, 21:22
Gigabyte? Nein, danke.
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2014.05.20, 21:25
stefan.batory @ 2014.05.20 21:19  Post: 749864
Ja wiem i chwała Wam za to.

Topowe modele zawsze są ciekawsze, ale bardziej do popatrzenia.
Te średnie i niższe to już coś co można kupić, ale są bardziej zwyczajne, może rzeczywiście mniej nadają się na pierwsze artykuły.

Nie o to chodzi. Po prostu producenci jeszcze nie mają lub nie chcą jeszcze udostępniać tańszych modeli. Te dopiero zjeżdżają.
FirekageZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Firekage2014.05.20, 21:38
ProVis @ 2014.05.20 21:22  Post: 749865
Gigabyte? Nein, danke.

Przez pryzmat ostatnich tenatów na forach...to wręcz pozycja obowiązkowa jeśli idzie o producenta. Zobacz co jest z biosami np. na MSI...(SSD itd..).

Na marginesie - ciekaw jestem co tutaj faktycznie kosztuje 1700.
aleck156Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
aleck1562014.05.20, 21:48
1700 zł za płytę od Gigabyte pod LGA1150 ? Zdrowo słoneczko im zaświeciło ... Za tyle to jest Asus Rampage IV Black ...
MichicusekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Michicusek2014.05.20, 22:02
12#10
Ja byłem przekonany, że to test płyty za 600 PLN.
Zaloguj się, by móc komentować
1