artykuły

GTA V PC – test kart graficznych i procesorów

29 kwietnia 2015, 08:08 Ł. Marek, R. Stanisławski, A. Skałecki,

Wyniki kart graficznych (GPU test) – 1920 × 1080 Very High

Najwyższe ustawienia w grze są zarezerwowane dla dość szybkich kart graficznych. Tutaj przydaje się model z przynajmniej 3 GB pamięci operacyjnej. Na pozycję na wykresach wpływ ma też jakość sterowników karty. Te przeznaczone dla Radeonów w większym stopniu angażują procesor (więcej informacji można znaleźć w artykule „Radeon R9 290X kontra GeForce GTX 970 zależnie od wydajności procesora), przez co najszybsze konstrukcje, takie jak Radeon R9 290X oraz R9 290, radzą sobie gorzej, niżby mogły, gdyby narzut sterownika na procesor był mniejszy (widać to we wbudowanym teście). GTA V jest grą, w której procesor przez niemal cały czas jest intensywnie wykorzystywany. My użyliśmy i tak mocnego układu, bo był to Core i5-4690K @ 4,5 GHz. Słabsze jednostki mają jeszcze większy problem, co pokazaliśmy na drugim wykresie w teście procesorów w GTA V.

W testach #2, #3 oraz #4 znaczenie procesora jest o wiele mniejsze. Widać wyraźnie, o ile lepiej wypadają najszybsze Radeony. Potwierdzeniem tego są podobne relacje między kartami AMD i Nvidii w niższych segmentach. Wystarczy porównać wyniki uzyskane przez karty GeForce GTX 760 i Radeon R9 280 lub GeForce GTX 660, GTX 750 Ti oraz Radeon R7 265 i HD 7850. Niezależnie od miejsca testowego karty plasują się na mniej więcej tych samych miejscach na wykresie. W przypadku Radeonów R9 290 i 290X (w szczególności) wyniki testów przeprowadzonych poza miastem, gdzie obciążenie układu graficznego jest znacznie większe (a mniejsze CPU), są zdecydowanie bardziej korzystne.

Szczegółowe ustawienia w opcjach gry:

Zobacz też wyniki we wbudowanym teście (benchmarku).

Pomiary przeprowadziliśmy w czterech miejscach testowych:

  • #1: miasto, przejazd autostradą miejską,
  • #2: nocny przejazd drogą poza miastem,
  • #3: droga poza miastem wraz z autostradą,
  • #4: przejazd drogą poza miastem, gdzie jest bardzo dużo roślinności (w tym drzew).

Więcej informacji na temat procedury, a także filmy z naszych miejsc testowych możecie obejrzeć na pierwszej stronie artykułu. Poniżej zamieszczamy wszystkie wykresy:

6