artykuły

Logitech G502 Proteus Core – test

Mysz dla graczy, Logitech G502

29 14 maja 2014, 19:03 Łukasz Pilarczyk

Testy syntetyczne

Interpolacja

Pierwszym testem było sprawdzenie, jaką największą rozdzielczość czujnik zdoła osiągnąć bez sztucznego podbijania parametrów przez oprogramowanie.

Logitech G502

Wynik okazał się zaskakujący. Wszystkie rozdzielczości, łącznie z 12 000 dpi, czujnik osiąga bez żadnych sztuczek programowych.

Predykcja

Kolej na test sprawdzający predykcję – przyciąganie kątowe. Jeśli zjawisko predykcji występuje, linie są prostowane do osi x lub y, a okręgi mają kwadratowe krawędzie.

Logitech G502

Wynik jest świetny. Czujnik w G502 jest wolny od wszelkiej predykcji. Linie, niezależnie od tego, pod jakim kątem są rysowane, tworzą ładne schodki – nie są prostowane. Oznacza to, że nawet przy szybkich ruchach przesunięcie myszy zostaje dokładnie odwzorowane w ruchu wskaźnika. Ci jednak, którzy są przyzwyczajeni do tego zjawiska, mogą je włączyć w oprogramowaniu do gier.

Jitter

Następny był test na występowanie jittera, czyli niechcianych skoków wskaźnika. Linie są rysowane pod różnymi kątami, gdyż zjawisko to może być niezauważalne podczas ruchu prostego, a podczas skośnego może powodować, że wskaźnik będzie mocno drżał. Test został wykonany na podkładce materiałowej i plastikowej w różnych ustawieniach dpi.

Logitech G502

Logitech G502

Można zauważyć, że powierzchnia nie miała wpływu na intensywność zjawiska. Minimalne skoki pojawiają się powyżej około 4000 dpi. To bardzo dobry wynik. Jest to spowodowane niejednolitą (przy takiej czułości) powierzchnią. Tkanina ma małe odstępy pomiędzy kolejnymi nitkami, a plastik w Qpadzie XT-R jest dość chropowaty. Po ustawieniu 12 000 dpi drgania są znaczne, jednak i tak zaskakująco małe w porównaniu z innymi myszami, nawet gdy działają one w 6000 dpi.

Częstotliwość taktowania USB

Testy wykonane za pomocą kilku programów zgodnie pokazują średnią częstotliwość taktowania na poziomie 997 Hz. To bardzo dobry wynik. Skoro to średnia, można uznać, że jest on zgodny z tym, co obiecuje producent (1000 Hz).

Prędkość maksymalna

Prędkość maksymalna, mierzona za pomocą programu Enotus, niezależnie od ustawionej wartości dpi (do 3500 dpi – powyżej nie ma sensu testować), wynosiła każdorazowo od nieco ponad 6 m/s do 6,8 m/s. Testy zostały wykonane na podkładce nostromo. Jest to najwyższa prędkość maksymalna w dotychczasowych testach myszy w naszej witrynie.

Akceleracja

Ostatnim testem była ocena akceleracji pozytywnej i negatywnej za pomocą suwnicy.

Wynik okazał się rewelacyjny. Niezależnie od różnicy w prędkości pierwszego przesunięcia i powrotu wskaźnik zatrzymywał się w tym samym miejscu. Obecnie to najlepszy rezultat spośród tych, które osiągnęły dotychczas testowane przez nas myszy. Jedynie Razer DeathAdder 2013 uzyskał podobny.

5