artykuły

Logitech G502 Proteus Core – test

Mysz dla graczy, Logitech G502

29 14 maja 2014, 19:03 Łukasz Pilarczyk

Cechy istotne z punktu widzenia ergonomii

To kwestia bardzo indywidualna, dlatego prosimy, aby nie kierować się tylko poniższym opisem.

Na wstępie pragniemy jeszcze zaznaczyć, że mysz na zdjęciach wydaje się znacznie większa, niż jest w rzeczywistości.

G502 jest przeznaczona do chwytania w układzie 1 + 2 + 2. Zwracamy uwagę na podpórkę z lewej strony, gdyż część osób może być przyzwyczajona do tego, że kciuk ma kontakt z podkładką. Dodatkowo podpórka ta ustawia palec dość wysoko i jego część cały czas styka się z bocznymi przyciskami.

 Logitech G502

Logitech G502

Prawa strona została wyprofilowana pod kątem ostrym, co ułatwia podnoszenie myszy. Nie ma tu żadnych elementów, które mogłyby niepotrzebnie uciskać. Kształt jest prosty i wygodny.

 Logitech G502

Logitech G502

Mysz pomimo 41 mm wysokości wydaje się niska. DeathAdder, który jest wyższy jedynie o milimetr, zdaje się dużo bardziej wypełniać dłoń. Dzieje się tak ze względu na minimalne zwężenie grzbietu ku górze. 

Przyciski

Przyciski główne różnią się od siebie długością oraz wyprofilowaniem. Prawy, na którym spoczywa środkowy palec, jest dłuższy, a lewy jest lekko wklęsły. Skok i siła nacisku zostały dobrane bardzo dobrze. Niestety, jak przystało na sprzęt przeznaczony dla graczy, są dość głośne.

Przyciski boczne, choć nie są znacznie wysunięte ponad boki myszy, działają nadzwyczaj dobrze. Wciskają się na tyle ciężko, że nawet gdy kciuk ich dotyka cały czas, nie dochodzi do niechcianego kliknięcia. Dodatkowo są one umieszczone tak, że dostęp do każdego z nich w dowolnym momencie jest bezproblemowy. Również przycisk precyzyjnego celowania dzięki lekkiemu wysunięciu i odpowiedniemu umiejscowieniu jest bardzo wygodny w użyciu. Wszystkie trzy są dość ciche. 

Logitech G502

Przyciski G7 i G8 mogły zostać inaczej wyprofilowane. Gdyby były lekko podwyższone w stosunku do głównego, łatwiej byłoby je wciskać. Sytuację minimalnie ratuje to, że przycisk główny, przy którym się znajdują, jest zwężony, więc nie trzeba aż tak bardzo wyginać palca wskazującego, by się do nich dostać. Są głośniejsze od przycisków bocznych, ale cichsze od głównych.

 Logitech G502

Przycisk zmiany profilów, umieszczony nad rolką, zwykle nie jest często wykorzystywany, więc jego położenie jest do przyjęcia.

Logitech G502

Ostatni przycisk służy do zmiany sposobu działania rolki. By to zrobić, trzeba go wcisnąć dość głęboko. Został jednak wysunięty na tyle, że można go użyć w dowolnym momencie, zależnie od potrzeb. Zauważyliśmy jednak, że aby rolka przeszła w tryb bezwładnościowy, nie trzeba go wciskać tak mocno jak wtedy, gdy znów ma działać w tradycyjny sposób.

Rolka

Po raz pierwszy możemy powiedzieć, że w końcu Logitechowi udało się stworzyć świetną, wielofunkcyjną rolkę. Wykorzystano tu mechanizm optyczny, co dodatkowo zwiększa żywotność sprzętu. Kółko działa bardzo dobrze w obu trybach. Ma świetnie wyczuwalne punkty skoku, zarówno podczas przekręcania, wciskania, jak i przechylania na boki. Wadą jest słyszalne stukanie podczas potrząsania myszą na boki, a gdy rolka pracuje w trybie bezwładnościowym – także powolne przekręcanie się do przodu podczas dynamicznych częstych zmian kierunku ruchu. Dla niektórych terkotanie rolki może wydać się dość głośne podczas szybkiego przekręcania. Ciekawostką jest to, że rolka w trybie bezwładnościowym potrafi się kręcić nawet 13 sekund (przy normalnym chwycie), co pozwoli na przewinięcie nawet najdłuższego dokumentu.

Logitech G502

3