artykuły

Samsung Galaxy S5 kontra Sony Xperia Z2 kontra HTC One (M8) – który smartfon jest najlepszy?

Starcie na szczycie

111
15 maja 2014, 07:54 Mieszko Krzykowski

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Omówiliśmy już wszystkie główne elementy tych trzech smartfonów, ale oprócz tego każdy z nich ma w zanadrzu kilka sztuczek mających na celu przekonanie niezdecydowanych, które teraz pokrótce opiszemy.

Wodoszczelność

To dla wielu osób bardzo ważne, co nas zupełnie nie dziwi, bo utonięcie w toalecie jest ponoć jedną z częstszych przyczyn śmierci telefonów ;) Wodoodporne są Xperia Z2 i Samsung Galaxy S5, o czym świadczą uszczelniane klapki zasłaniające wszystkie złącza i otwory. Należy jednak pamiętać, że słona woda ma swoje sposoby na to, by dobrać się nawet do tak zabezpieczonych gadżetów, więc raczej nie zalecamy morskich kąpieli ze smartfonem w ręku.

Dodatkowe czujniki

Szczególnie produkt Samsunga próbuje przyciągnąć do siebie uwagę dodatkami tego typu. Z jego przyciskiem domowym zintegrowano czytnik linii papilarnych, a pod aparatem umieszczono pulsometr. Ten pierwszy element wywołuje mieszane uczucia, bo choć bywa użyteczny, jest niezbyt wygodny w użyciu: często ma problemy z poprawnym zeskanowaniem palca, jest zamontowany w takim miejscu, że odblokowanie systemu za jego pomocą bez użycia obu dłoni jest bardzo trudne, itp. Korzystanie z niego wymaga przyzwyczajenia i chwili nauki. A ten drugi element... No cóż, trudno powiedzieć o nim coś więcej niż to, że działa, bo nie widzimy dla niego sensownego zastosowania.

Za to więcej osób może wykorzystać znajdujące się w HTC One i Galaxy S5 krokomierze, zintegrowane z narzędziami liczącymi spalone kalorie i wspomagające zdrową aktywność. Niestety, w Xperii Z2 takiego dodatku zabrakło.

    

  

U góry oprogramowanie wspomagające aktywność fizyczną Samsunga, u dołu – narzędzia HTC

Dwa głośniki z przodu są lepsze niż głośnik z tyłu

Smartfony coraz rzadziej służą do tego, do czego kiedyś wykorzystywało się tradycyjne telefony komórkowe, a coraz częściej pełnią funkcję kieszonkowego centrum multimediów i rozrywki. Z tego względu większą uwagę przywiązuje się do ich głośników. Najlepsze zamontowano bez wątpienia w nowym HTC One. Dzięki temu, że są umieszczone z przodu i nie poskąpiono im miejsca, grają głośno i wyraźnie i na upartego można nimi nagłośnić małą imprezę ;) Naprawdę, wiele laptopów gra dużo ciszej i gorzej. Na drugim miejscu plasuje się Sony Xperia Z2. Również ona ma dwa przetworniki z przodu, co znacznie poprawia wrażenia w czasie gry czy oglądania filmów, ale nie są one równie mocne i dobre jak w HTC. Samsung Galaxy S5 wypada pod tym względem dość blado, choć i tak gra wystarczająco głośno i wyraźnie, aby nie dało się przegapić dzwonka informującego o połączeniu telefonicznym, zatem większość osób pewnie i tak będzie zadowolona ;)

Wyjścia słuchawkowe niemal takie same, ale...

Smartfony te współpracują z różnymi słuchawkami bardzo podobnie i tylko najbardziej osłuchani melomani zdołają usłyszeć jakieś różnice w brzmieniu (oczywiście, mówimy o sytuacji, gdy są wyłączone wszystkie fabryczne „ulepszacze” dźwięku, których tu nie brakuje). Ale HTC One i Xperia Z2 mają swoje sposoby na wyróżnienie się z tłumu. „Jedynka” robi to głównie za pomocą maksymalnej głośności: tam, gdzie w innych telefonach suwak regulacji się kończy, ma jeszcze kilka stopni zapasu, co może mieć spore znaczenie dla co bardziej wymagających słuchawek. Sprzęt Sony ma wyjście audio z dodatkowym bolcem, wykorzystywanym przez słuchawki tej firmy wyposażone w funkcję aktywnej redukcji szumów otoczenia, bardzo przydatną dla kogoś, kto dużo podróżuje różnymi środkami transportu publicznego (szczególnie dobrze działa to w samolotach).

   

Komunikacja ze światem

 

 HTC One (M8)Xperia Z2Galaxy S5
LTE-A Tak Tak Tak
Wi-Fi ac Tak (do 433 Mb/sek.) Tak (do 433 Mb/sek.) Tak (do 866 Mb/sek.)
Host USB Tak Tak Tak (3.0)
Port wideo MHL 2 MHL 3 MHL 2
Podczerwień Tak Nie Tak

 

Wszystkie trzy telefony obsługują standard LTE, łączą się z sieciami W-Fi ac i pozwalają szybko zestawiać urządzenia za pomocą NFC. To standard w tej klasie sprzętu. Ale tylko Samsung Galaxy S5 ma dwie anteny Wi-Fi, co teoretycznie podwaja maksymalną dostępną prędkość transferu danych (wynosi ona 866 Mb/sek.), choć bardzo trudno wykorzystać to w praktyce. O wiele łatwiej docenić zamontowany w nim port mikro-USB 3.0, bo te wszystkie nagrania 4K zajmują trochę miejsca i przenoszenie ich do komputera może potrwać. 


Smartfony sprawdzamy w sieci Plus LTE

HTC One wyróżnia się ponadprzeciętną jakością połączeń telefonicznych. Niby Samsung i Sony nie wypadają pod tym względem źle, ale jednak ta duża i brzmiąca bardzo wyraźnie słuchawka znacznie ułatwia długie rozmawianie (szczególnie gdy otoczenie jest trochę hałaśliwe) czy korzystanie z trybu głośnomówiącego.

Xperia Z2 wyróżnia się zaś tym, że... brakuje w niej portu podczerwieni. Po co ten „zabytek” w dzisiejszych czasach? Otóż w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem (instalowanym fabrycznie przez Samsunga i HTC) umożliwia zdalne sterowanie telewizorem i innymi elementami kina domowego z poziomu ekranu dotykowego smartfona. 

7