artykuły

Samsung Galaxy S5 kontra Sony Xperia Z2 kontra HTC One (M8) – który smartfon jest najlepszy?

Starcie na szczycie

111
15 maja 2014, 07:54 Mieszko Krzykowski

Który działa najdłużej?

 

 HTC One (M8)Xperia Z2Galaxy S5
Pojemność 2700 mAh 3200 mAh 2800 mAh
Czas ładowania ok. 140 min ok. 230 min ok. 110 min
Wymienialny akumulator Nie Nie Tak
Ekstremalne oszczędzanie energii Tak Nie Tak

 

Pojemność akumulatorów rośnie, a wraz z nią energooszczędność procesorów i ekranów montowanych w smartfonach (wbrew obiegowej opinii). Dzięki temu telefony najnowszej generacji działają po naładowaniu o wiele dłużej od modeli sprzed dwóch–trzech generacji. A która z nowości wytrzymuje najdłużej? Po spojrzeniu na poniższe wykresy odpowiedź zdaje się oczywista: Sony Xperia Z2. Faktycznie, w czasie typowego użytkowania najnowszego „flagowca” Sony trzeba ładować najrzadziej, a najnowszego Samsunga Galaxy S – najczęściej, jednak należy pamiętać o kilku szczegółach.

Na poprzedniej stronie wspominaliśmy, że czytelność obrazu na ekranie Xperii Z2 w pełnym słońcu pozostawia sporo do życzenia, przez co aby dało się ją wygodnie użytkować, trzeba ustawić mocniejsze podświetlenie niż w konkurencyjnych modelach, a to ma negatywny wpływ na czas działania. Poza tym zarówno HTC One, jak i Samsung Galaxy S5 mają przełącznik uruchamiający mechanizm ekstremalnego oszczędzania energii. Działa to w ten sposób, że system przechodzi w tryb uproszczony, w którym procesor jest spowalniany, wszystkie procesy działające w tle są zamykane, wyświetlacz zostaje przyciemniony, po uśpieniu urządzenia wszelka transmisja danych w tle jest zatrzymywana, a użytkownik ma dostęp jedynie do najprostszych funkcji. Krótko mówiąc, smartfon przekształca się w dotykowy telefon. Sprawia to, że w stanie spoczynku sprzęt potrafi wytrzymać kilkanaście dni. Zapewne nikt nie będzie korzystał z tego na co dzień, ale w sytuacjach kryzysowych bywa to bardzo przydatne.

      

Po lewej Samsung Galaxy S5, po prawej HTC One (M8)

Nie bez znaczenia jest też to, że urządzenia Samsunga i HTC da się naładować do pełna w mniej więcej godzinę, czyli niemal dwa razy szybciej niż Xperię, a Galaxy S5 ma wymienialny akumulator. A zatem najmłodsze dziecko Sony, choć urodziło się długodystansowcem, nie dla każdego będzie najlepszym wyborem.

 

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czas surfowania przez Wi-Fi Czas intensywnego surfowania przez Wi-Fi Muzyka + 3G

3