artykuły

Samsung Galaxy S5 kontra Sony Xperia Z2 kontra HTC One (M8) – który smartfon jest najlepszy?

Starcie na szczycie

111
15 maja 2014, 07:54 Mieszko Krzykowski

2 × LCD kontra Super AMOLED

 

 HTC One (M8)Xperia Z2Galaxy S5
Matryca LCD LCD AMOLED
Przekątna 5 cali 5,2 cala 5,1 cala
Rozdzielczość 1920 × 1080 1920 × 1080 1920 × 1080

 

Wielu wybiera kolejne smartfony z rodziny Galaxy S z powodu montowanych w nich ekranów Super AMOLED. Zdobyły one uznanie osób szukających kolorystyki może nie możliwie neutralnej i realistycznej, ale na pewno miłej dla oka. Z drugiej strony powstał obóz tych, którzy twierdzą, że Samsungowe wyświetlacze są zbyt „cukierkowe” (początkowo miały one też problem z niebieskawą bielą). W tym przypadku nie ma lepszego czy gorszego wyboru, ale od pewnego czasu wszystko podąża w niespodziewanym kierunku, co widać, gdy porówna się ekrany Samsunga Galaxy S5 i Xperii Z2. Otóż w niektórych sytuacjach to ten drugi zdaje się wyświetlać bardziej intensywne i „cukierkowe” barwy, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia. Za to Samsung zapewnia różne profile kolorystyczne i nawet jeśli część z nich jest mocno „przesadzona”, to profil Filmowy nie jest daleki od (trochę smutniejszej) rzeczywistości. Co to znaczy? Jeśli lubisz bardzo „żywe” barwy, to jedynym wyborem nie są już smartfony Samsunga, bo Xperia Z2 również potrafi pod tym względem zaskoczyć, choć nie może się pochwalić aż tak wysokim kontrastem i równie dobrym odwzorowaniem czerni. Z tego powodu niektórzy mogą twierdzić, że jej wyświetlacz nadal jest mniej atrakcyjny, więc dobrze to ocenić samemu.

Krótkie i uproszczone objaśnienie powyższych wykresów: im dalej wierzchołek trójkąta z białą ramką jest wysunięty w kierunku któregoś koloru, tym bardziej intensywnie będzie on wyświetlany na danym ekranie

Wybór może utrudnić to, że ekrany obu telefonów mają pewne specyficzne wady. Obraz z Samsunga Galaxy S5 ma turkusowy zafarb (szczególnie dobrze widać to na białych tłach) i sprzęt może mieć problemy z wyświetlaniem ciemnych odcieni szarości. Matryca Xperii Z2 nie ma żadnych warstw ochronnych i antyrefleksyjnych, przez co szybko się brudzi, jej czyszczenie jest utrudnione i nie należy do najbardziej czytelnych w słoneczną pogodę (oględnie mówiąc). 

A co z HTC One? Dlaczego do tej pory pomijaliśmy go w tym opisie? Bo jego wyświetlacz jest poprawny i tyle: odwzorowanie barw jest dobre, ale nie nadzwyczajne, widoczność w jasnym świetle jest przyzwoita, ale nie aż tak dobra jak w Galaxy S5, i tak dalej. Po prostu nie daje on żadnych powodów do narzekań, ale też niczym nie zachwyca. Dlatego w ostatecznym rozrachunku musimy uznać, że najbardziej pod tym względem postarał się Samsung. Zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu i świetną widoczność w pełnym słońcu, pozwala wybrać profil kolorystyczny najbardziej pasujący do upodobań, a ilość refleksów przeszkadzających w oglądaniu zdjęć i filmów jest bardzo mała.

 

Testy ekranu
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Maksymalna luminancja bieli
Punkt bieli przy maks. jasności Punkt bieli przy jasności 120 nt (idealnie: 6500 K)

2