artykuły

Asus G56JR – test

Laptop Asusa dla graczy

32
6 maja 2014, 15:28 Arkadiusz Piasek

Wydajność w grach

Nvidia GeForce GTX 760M to wydajna karta graficzna, która jednak doczekała się już silnej konkurencji w postaci swoich „młodszych braci” czyli konstrukcji z rodziny GTX 8xxM. Nadal jednak pozwala na komfortową rozgrywkę w większości wymagających tytułów, chociaż w niektórych konieczne może się okazać zmniejszenie szczegółowości obrazu.

Jak pewnie zauważyliście, GeForce GTX 860M często (np. w Cywilizacji V) jest w najlepszym razie równie wydajny jak teoretycznie wolniejsza karta, np. GTX 850M czy model starszej generacji, GTX 760M. Powodem jest taktowanie bazowe GTX-a 860M w laptopie MSI GE70, które wynosi 540 MHz, a po maksymalnym przyspieszeniu w trybie Boost –1097 MHz, podczas gdy w GTX-ie 850M jest to, odpowiednio, 863 MHz oraz 954 MHz. GTX 860M powinien być szybszy, lecz jak wykazały nasze testy, GTX 860M, m.in. w Cywilizacji V, zamiast osiągać maksimum swoich możliwości w trybie Boost, utrzymywał się w okolicach 650 MHz (i nie było to spowodowane temperaturą). Przez to okazał się wolniejszy od teoretycznie słabszego układu, którego bazowe taktowanie nie pozwalało na spadek poniżej 863 MHz.

Inna anomalia dotycząca tych dwóch układów to wynik np. w Counter-Strike: Global Offensive. Mimo że GTX 860M umiał działać przy maksymalnym taktowaniu dostępnym w trybie Boost, to wykorzystanie procesora graficznego oscylowało w okolicach 55–60%, a w przypadku GTX-a 850M było niewiele lepiej. Trochę nas to zdziwiło, ponieważ i7, który pod obciążeniem osiągał 3,2 GHz, powinien bardziej pasować do takiego układu jak GM107. Mimo prób nie udało nam się zwiększyć wykorzystania GPU. Doszliśmy więc do wniosku, że wina najprawdopodobniej leży po stronie oprogramowania układowego producenta laptopa (do wszystkich laptopów stosowaliśmy te same sterowniki), i mamy nadzieję, że problem zostanie usunięty w jego przyszłych wersjach.

6