artykuły

Asus G56JR – test

Laptop Asusa dla graczy

32
6 maja 2014, 15:28 Arkadiusz Piasek

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Niestety, nie możemy powiedzieć zbyt wiele dobrego o klawiaturze. Co prawda wygląda ona świetnie, a to dzięki czerwonemu podświetleniu, ale jest bardzo twarda i mało sprężysta, więc przy szybszym pisaniu albo w trakcie dynamicznej rozgrywki w wirtualnym świecie mogą wręcz rozboleć opuszki palców. Na plus należy zapisać to, że układ klawiszy jest tradycyjny dla laptopów Asusa, i pod tym względem nie mamy się do czego przyczepić. Dodajmy, że udało się zmieścić również blok numeryczny.

Płytka dotykowa jest duża, gładka i bardzo precyzyjnie reaguje na dotyk. Zintegrowane przyciski pracują cicho, a ich wciskanie nie powoduje przesunięcia wskaźnika.

W modelu G56JR producent zamontował matowy wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, działający w technice IPS. Można się zatem spodziewać niezłej jakości obrazu. I tak jest w istocie. Właściwie trudno nam znaleźć jakiekolwiek słabe punkty tego ekranu: jest bardzo jasny i kontrastowy, doskonale odwzorowuje zarówno czerń, jak i pozostałe kolory, a do tego zapewnia bardzo dobre kąty widzenia (jak na matrycę IPS przystało). Zarówno więc praca, jak i rozrywka będzie prawdziwą przyjemnością.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/IPS/matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) 50/55°
Kąty widzenia w poziomie 60°
Maksymalna jasność 365 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 92,8%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 93,4/93,4/95,3%
Kontrast statyczny 1025 : 1


Na słowa uznania zasługuje również system audio. Nawet bez użycia wspomnianego subwoofera dźwięk jest przyjemny, zrównoważony, odpowiednio przestrzenny i wolny od ostrych tonów wysokich, które są bolączką większości głośników wbudowanych w laptopy. Po podłączeniu wchodzącego w skład zestawu niewielkiego głośnika niskotonowego (wielkości sporego kubka) brzmienie może zadowolić nawet bardziej wybrednych użytkowników, głównie za sprawą całkiem przyjemnych, w końcu słyszalnych basów. Oczywiście, nadal nieporównanie lepszą jakość dźwięku można osiągnąć, podłączając komputer do zewnętrznego zestawu głośnikowego lub dobrych słuchawek, ale na przykład w trakcie podróży subwoofer z zestawu sprawdzi się bardzo dobrze.


Głośnik niskotonowy dołączony w zestawie

 

3