artykuły

Drukarki 3D. Wstęp do rozważań o produkcji przyrostowej

Drukowanie 3D w praktyce

29
7 lipca 2014, 09:59 Mateusz Brzostek

Zmontowana: Pirx 1.0

Pirx 1.0 to najtańsza drukarka dostępna w zmontowanej, gotowej do pracy postaci. Jest dziełem polskiej firmy Pirx 3D. Drukarka jest dostarczana złożona, skalibrowana i z niewielką ilością filamentu PLA na początek. Pierwsze drukowanie można zacząć kilkanaście minut po otrzymaniu paczki.

Kupujący dostaje też instrukcję obsługi w formie cyfrowej – pocztą elektroniczną. Instrukcja jest lakoniczna, ale opisuje wszystkie podstawowe czynności. Trzeba też pobrać oprogramowanie. Producent zaleca darmowe narzędzia firm trzecich: KISSlicer do przygotowania modelu i Repetier-Host do sterowania drukarką. KISSlicer jest już skonfigurowany pod kątem tej drukarki.

Każdy pirx jest przed wysyłką kalibrowany i testowany, dostajemy zatem drukarkę z przygotowanym stołem roboczym i lekkimi śladami użytkowania. Warto samemu wypoziomować stół roboczy, bo wibracje podczas transportu mogły go rozregulować. Pirx drukuje tylko w połączeniu z komputerem, a program sterujący musi być uruchomiony przez cały czas drukowania. Jedynym oficjalnie obsługiwanym materiałem jest PLA, ale można drukować praktycznie wszystkim, co przyklei się do niepodgrzewanego stołu.

 
 

Oprogramowanie nie jest najłatwiejsze w użytku, a procedura może początkowo przytłaczać. Na szczęście uruchomienie pierwszego drukowania jest proste, a użytkownik z czasem doceni bogactwo opcji konfiguracyjnych.

Choć łatwo jest zacząć użytkowanie Pirxa, to aby otrzymać wydruk dobrej jakości, trzeba mimo wszystko zainteresować się konstrukcją drukarki, materiałem i specyfiką procesu. Najwięcej problemów może sprawić porządne przygotowanie stołu roboczego, szczególnie wtedy, gdy wydruk styka się na dużej powierzchni ze stołem.

Pirx 1.0
Zalety
  • atrakcyjna cena
  • solidna konstrukcja
  • bezpośredni ekstruder
  • doskonały stosunek jakości do ceny
Wady
  • lakoniczna dokumentacja
  • skomplikowane oprogramowanie
Do testów dostarczył:Pirx
Cena w dniu publikacji (z VAT):2500 zł
8