artykuły

Drukarki 3D. Wstęp do rozważań o produkcji przyrostowej

Drukowanie 3D w praktyce

29
7 lipca 2014, 09:59 Mateusz Brzostek

Mark34 – budowa i galeria

Mark34 to konstrukcja zaprojektowana przez dwóch studentów, założycieli firmy Jelwek. Jest bardzo zwięźle zbudowana, pole robocze jest niewielkie: 140 mm × 160 mm × 105 mm. Stół roboczy nie jest podgrzewany, a wózek z głowicą został wydrukowany z PLA, co uniemożliwia drukowanie w wysokich temperaturach. Ogranicza to wybór materiałów do różnych wariantów PLA.

Sprzęt wyróżnia się na tle popularnych RepRapów układem mechanicznym. Głowica przesuwa się w osiach X i Y, napędzana dwoma silnikami krokowymi i jednym paskiem zębatym w układzie h-bot. To rozwiązanie, zaczerpnięte ze stołów kreślarskich, ma dużą zaletę: wszystkie silniki są nieruchome, przymocowane do ramy, a ciężar ruchomych elementów jest znacznie zmniejszony. Ma też wadę: rama drukarki jest podatna na deformację po przekątnej; na szczęście w tak małym polu roboczym i przy niewielkiej wadze wózka z głowicą nie wpływa to znacząco na jakość wydruków.

Zastosowano ekstruder z cięgnem Bowdena: silnik i tryb popychające filament są nieruchome, a filament jest wpychany do głowicy przez wąską teflonową rurkę. To utrudnia zmianę materiału, bo za każdym razem trzeba przeciągnąć przez ekstruder pół metra filamentu. Ekstruder tego typu jest w tej drukarce konieczny; pozwala na bardziej ażurową konstrukcję prowadnic i wózka z głowicą. Z drugiej strony ekstrudery Bowdena mniej precyzyjnie przekazują siłę na stopiony plastik w głowicy, bo filament ma lekki luz w teflonowej rurce. Dlatego w bardziej skomplikowanych drukarkach, szczególnie tych na filament o średnicy 3 mm, stosuje się najczęściej bezpośrednie ekstrudery.

Główną część konstrukcji stanowią płyty boczne, wycięte strumieniem wody z grubego aluminium. Są połączone prętami gwintowanymi, co tworzy bardzo solidny szkielet. Mocowanie osi Z trochę odstaje jakością od reszty konstrukcji, przez co trzeba kontrolować regularnie, czy stół roboczy nie przesunął się w dół i czy osada silnika osi Z jest mocno przykręcona. Sterownik drukarki jest odsłonięty, dzięki czemu jest do niego łatwy dostęp, ale mogą też spadać na niego odpady ze stołu roboczego.

Drukowanie bez komputera umożliwiają: czytnik kart SD, wyświetlacz i menu (po angielsku), obsługiwane pokrętłem z przodu. Sterownik obsługuje karty SD HC, foldery i polskie znaki w ścieżce pliku. Z kolei drukowanie z użyciem komputera wymaga zastosowania ściśle określonej procedury: najpierw trzeba uruchomić program sterujący, potem podłączyć kabel USB, a na końcu kabel zasilający 230 V.

W zaproponowanych przez producenta ustawieniach Slic3ra Mark34 jest raczej powolną drukarką, ale w miarę poznawania maszyny można sobie pozwolić na drukowanie z coraz większą prędkością. Możliwości urządzenia zależą w pewnym stopniu od tego, co dostaniemy w pudle, a jak wspomnieliśmy, silniki nie są unormowane.

Nasza maszyna po skalibrowaniu i ustawieniu prądu dla silników krokowych pobierała średnio zaledwie około 16 W w trakcie długiego drukowania. 

7