artykuły

Drukarki 3D. Wstęp do rozważań o produkcji przyrostowej

Drukowanie 3D w praktyce

29
7 lipca 2014, 09:59 Mateusz Brzostek

Kiedy wszystko się uda...

...możemy cieszyć się niepowtarzalnym przedmiotem (chyba że to projekt z internetu bez żadnych przeróbek). Witryny sprzedawców drukarek są pełne imponujących zdjęć, więc nasze będą raczej naturalistyczne.

Po lewej – czerwone PLA, warstwa 0,15 mm; po prawej – czarne PLA, warstwa 0,2 mm. Oba wydruki pochodzą z drukarki Pirx

Wazy są szczególnie chętnie prezentowane: to stosunkowo łatwe do wykonania przedmioty, które dobrze się udają nawet mało dokładnym maszynom. Pozwalają pokazać dużą przestrzeń roboczą, ale drukują się szybko, bo są puste w środku.

Absolutnie-nie-podróbka pewnych klocków o zastrzeżonej nazwie handlowej. Po lewej – czerwony ABS z drukarki MakerBot Replicator 2X; po prawej – czarne PLA z drukarki Pirx

Drukowanie klocków Lego okazało się trudnym testem. Płaski klocek styka się ze stołem roboczym małą powierzchnią i łatwo się odrywa podczas kurczenia. Do tego musi mieć bardzo precyzyjne wymiary, żeby dał się połączyć z oryginalnym. Nawet doświadczony operator Replicatora 2X otrzymał foremny, udany klocek dopiero po kilku próbach... ale nie był on kompatybilny z oryginalnym produktem. Z użyciem Pirxa udało nam się wydrukować kompatybilne klocki dopiero po kilku dalszych próbach, ale trzeba uczciwie przyznać, że z PLA łatwiej wykonać taki model.

Czerwony ABS, MakerBot Replicator 2X, warstwa 0,2 mm

Wydruki mają charakterystyczną prążkowaną powierzchnię. Przy grubości warstwy od 0,1 mm do 0,3 mm (standardowy zakres dla MakerBotów i Pirxa) prążki są wyczuwalne pod paznokciem. Wszystkimi trzema przedstawionymi drukarkami można drukować również cieńsze warstwy; przy 0,05 mm (50 mikronów) prążkowanie nadal jest widoczne, ale nie da się go już wyczuć dotykiem. Prążki bardziej rzucają się w oczy na skośnych powierzchniach, gdzie odległość między wypukłościami sąsiednich warstw jest powiększona.

Testowa piramida. Po lewej – czarne PLA, warstwa 0,2 mm; po prawej – czerwone PLA, warstwa 0,05 mm. Oba wydruki pochodzą z drukarki Pirx

Dolną i górną powierzchnię też da się łatwo odróżnić. Wydruki wykonane na stole roboczym pokrytym taśmą malarską mają od spodu widoczną fakturę papieru. Wydruki wykonane na gładkich powierzchniach (kapton) powinny być gładkie, jeśli stół jest dobrze wypoziomowany. Z kolei górne powierzchnie są najsłabszej jakości: bywają nierówne, a nawet dziurawe, jeśli wypełnienie nie dochodzi całkowicie do obrysu przedmiotu.

Biały i czerwony ABS, MakerBot Replicator 2X, warstwa 0,2 mm

Wydruki z dwóch różnych materiałów mają wyczuwalne w dotyku nieciągłości tam, gdzie zaczyna się inny materiał. Można je częściowo wyeliminować, jeśli jedna warstwa zawiera elementy z obu materiałów, a granica między materiałami nie przebiega poziomo. Poza tym wytrzymałość mechaniczna nie cierpi na zmianie materiałów: słupek drogowy jest tak samo mocny jak jednokolorowy.

12