artykuły

Drukarki 3D. Wstęp do rozważań o produkcji przyrostowej

Drukowanie 3D w praktyce

29
7 lipca 2014, 09:59 Mateusz Brzostek

Full service – MakerBot Replicator 2X

MakerBot to firma, której nie mogło zabraknąć w naszym artykule. Cokolwiek by mówić o zaletach, wadach, cenie czy opłacalności jej drukarek, to ona wykreowała popularny wizerunek tych urządzeń. To MakerBot sprawił, że w świadomości wielu zainteresowanych drukarka 3D przestała wyglądać jak kłębowisko prętów i kabli, a zaczęła przypominać profesjonalną maszynę.

MakerBot oferuje pięć modeli „obecnej” generacji: Replicator Mini, Replicator 5. generacji, Replicator Z18, Replicator 2 i Replicator 2X. Iks na końcu nazwy oznacza model eksperymentalny; nie jest najbardziej zaawansowany technicznie, ale jako jedyny w ofercie MakerBota ma podgrzewany stół roboczy i drukuje z tworzywa ABS.

Replicatora 2X można kupić bezpośrednio za oceanem albo od polskiego dystrybutora. W obu przypadkach dostajemy ten sam zestaw, ale dystrybutor wyjmuje drukarki z pudeł i testuje je przed wysłaniem. Mamy też zapewnione krótkie darmowe szkolenie w razie odbioru osobistego. W pudle dołączono mały zestaw przydatnych narzędzi, szpulę filamentu (naturalny ABS), drukowaną instrukcję (nie ma wersji polskojęzycznej, ale ma się w niedługim czasie pojawić), zasilacz, kabel USB i pokrywę, która pozwala osłonić komorę roboczą od góry.

Jeśli drukarka była kupowana w Polsce, niepotrzebna jest żadna kalibracja: stół roboczy będzie wypoziomowany, a obie głowice – na tej samej wysokości. Tak, Replicator 2X ma dwie głowice, więc może drukować z dwóch materiałów w ramach jednego wydruku. To przydaje się do tworzenia dwukolorowych przedmiotów albo drukowania jednocześnie ABS-em i materiałem podporowym (HIPS).

Pierwsze drukowanie można zacząć parę minut po wyjęciu maszyny z pudełka, głównie dlatego, że stół roboczy nagrzewa się dość długo. Można jednak polecić drukarce rozgrzanie stołu i głowicy, używając przycisków i wyświetlacza, a w tym czasie przygotować model. Oprogramowanie Makerware jest bardzo proste i przystępne w użyciu. Możliwości konfiguracyjne są na początek wystarczające, ale z czasem może być potrzebna bardziej szczegółowa konfiguracja, a wtedy pozostaje edycja plików konfiguracyjnych. Makerware zapisuje g-kod we własnym formacie producenta, kompatybilnym tylko z tą drukarką. W trakcie drukowania wyświetlacz i host pokazują przewidywany czas zakończenia pracy.

Dzięki zamkniętej z czterech stron komorze roboczej i górnej osłonie (która zostawia tylko mały otwór na filament) Replicator 2X jest dość cichy, a zapach ABS nie przeszkadza osobom znajdującym się w tym samym pomieszczeniu.

Replicator 2X jest bardzo dopracowaną konstrukcją, ale pod profesjonalnie wyglądającą obudową, łatwym oprogramowaniem i niezłą funkcjonalnością kryje się maszyna niemal identyczna z Pirxem i innymi tanimi drukarkami. Nie jest ani dokładniejsza, ani mniej awaryjna. Co prawda producentem jest (stosunkowo) duża i (stosunkowo) doświadczona firma, której wielu zaufa bardziej niż lokalnym konstruktorom, ale to nieco większe zaufanie musi uzasadnić dużo większy wydatek, bo wszystkie modele MakerBot są niemal najdroższe w swoich kategoriach.

MakerBot Replicator 2X
Zalety
  • doskonała dokumentacja
  • proste w obsłudze oprogramowanie
  • możliwość drukowania dwoma materiałami w ramach jednego wydruku
  • podgrzewany stół roboczy
  • solidna konstrukcja
Wady
  • wygórowana cena
  • brak polskiej dokumentacji
Do testów dostarczył:CadXpert
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 14 500 zł
10