artykuły

AM1 – test nowych APU AMD. Athlon 5350 i Athlon 5150

Mały, energooszczędny i cichy komputer za mniej niż 800 zł?

206
9 kwietnia 2014, 14:01 Radosław Stanisławski

Wielu zwiastowało koniec ery komputerów stacjonarnych. Jednak choć laptop nie jest dzisiaj luksusem, wiele osób wciąż woli korzystać z tradycyjnych rozwiązań. Dziś na rynek trafia nowa platforma przeznaczona do małych, tanich i energooszczędnych urządzeń klasy desktop. Czy AM1 zdobędzie uznanie tych, którzy potrzebują taniego peceta? Sprawdziliśmy to, testując procesory AMD Athlon 5350 i Athlon 5150.

Spis treści

Zmierzch ery desktopów? Wręcz przeciwnie!

Żyjemy coraz szybciej i musimy być coraz bardziej mobilni, a komputery przenośne idealnie wpasowują się w ten trend. Od pewnego czasu powszechnie dostępne są również bardzo funkcjonalne tablety, a smartfony, które jeszcze do niedawna ledwie sobie radziły z przeglądarką internetową, dziś często są równorzędnym narzędziem do pracy w arkuszu kalkulacyjnym lub przeglądania internetu. Krótko mówiąc, zadania, które kiedyś były domeną wyłącznie „blaszaków”, dziś z powodzeniem wykona telefon wyjęty z kieszeni. Po co więc komputer stacjonarny, skoro jedyne, do czego potrzebujemy peceta, to arkusz kalkulacyjny i przeglądarka internetowa? Takimi argumentami próbują przekonać nas niektórzy znajomi, gdy temat rozmowy schodzi na urządzenia przenośne. Tak się jednak składa, że większość z nich wciąż używa do wymienionych zastosowań właśnie komputera stacjonarnego ;)

Chodzi nie tylko o podstawową wydajność, ale również o wygodę użytkowania. Nie każdy lubi przesiadywać przed niewielkim ekranem tabletu bez wygodnej klawiatury i myszki. Podobnie jest w przypadku laptopów: nie każdemu odpowiada matryca zastosowana przez producenta komputera, a modeli z naprawdę dobrym wyświetlaczem IPS czy wygodną klawiaturą próżno szukać w niskich przedziałach cen. Są też miejsca, gdzie laptop po prostu nie pasuje, na przykład urzędy, szkoły i niektóre sklepy.

Według raportu firmy Intel mimo tego, że laptopy stanowią już ponad 57% całości dostaw komputerów klasy PC (i wartość ta z roku na rok rośnie), widać dość wyraźny trend: znaczny wzrost popularności urządzeń typu mini-PC i All-in-One. Sytuację tę dostrzega również AMD, oto bowiem właśnie małe i tanie komputery mogą być istotnym składnikiem sukcesu debiutującej platformy AMD AM1.

Nie bez znaczenia jest tu również to, że wprowadzenie nowej platformy AMD zbiega się w czasie z końcem obsługi technicznej Windows XP, który wciąż jest zainstalowany w blisko jednej czwartej pecetów. Znaczna ich część działa w urzędach, firmach czy na przykład szkołach. Bardzo możliwe, że administratorzy jednostek państwowych, przeczuleni na punkcie obsługi technicznej, w najbliższym czasie będą szukali możliwości przejścia na nowsze systemy z rodziny Windows, co w wielu przypadkach będzie się wiązało z wymianą sprzętu. To również szansa dla taniej platformy AMD: możliwość kupienia małego, taniego komputera, który można zawiesić tuż za monitorem, dla wielu może być kusząca, także w krajach, w których komputer dopiero staje się standardem, na przykład w Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.

Komputer oparty na APU Kabini – platforma, na którą będzie mógł sobie pozwolić każdy?

Czym więc jest platforma AM1? W zasadzie... niczym nowym. Składa się ona z APU Kabini z rdzeniami Jaguar oraz płyty głównej z nową podstawką AM1. Z tymi procesorami mieliśmy już do czynienia blisko rok temu, gdy pojawiła się mobilna odmiana – wówczas przyglądaliśmy się tej architekturze na przykładzie układu A4-5000. Jest to układ przeznaczony m.in. do tabletów i komputerów przenośnych, spełnia on więc założenie SoC, czyli jest to kompletny, niezależny układ elektroniczny, który realizuje wszystkie podstawowe zadania systemu komputerowego.

O samej architekturze Kabini obszerniej pisaliśmy w dwóch innych publikacjach, m.in. w artykule poświęconym procesorowi A4-5000 i w relacji z Hot Chips 2012, w której znajdziecie szczegóły dotyczące rdzeni Jaguar.

Po drodze APU Kabini miało jeszcze jeden bardzo ważny przystanek: konsole nowej generacji, czyli Xbox One i PlayStation 4. Ich motorem napędowym jest właśnie osiem rdzeni Jaguar wspomaganych przez zintegrowany układ graficzny Radeon z 768 rdzeniami GPU w Xboxie One lub 1152 rdzeniami w PS4. Kabini więc na swój sposób naprawdę sprawdziło się w boju, a dziś za sprawą platformy AM1 trafia również do komputerów stacjonarnych. Tym razem jednak producent postawił sobie zupełnie inny cel: stworzyć wydajną energetycznie i przystępną platformę „tylko do pracy”.

Oczywiście, Kabini w odmianie AM1 to jednostki nieporównywalnie słabsze niż ich dalecy kuzyni w konsolach nowej generacji. Rdzenie Jaguar są znacznie wolniej taktowane, znacznie mniej jest rdzeni CPU i GPU. To w końcu platforma przeznaczona dla mało wymagających użytkowników. Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo niską wartość TDP, co pozwala liczyć na niewielki pobór energii elektrycznej. Warto też spojrzeć na wielkość samego procesora: jest znacznie mniejszy od jednostek FM1/FM2.

Wraz z nową platformą na rynku pojawią się po dwie jednostki AMD Athlon i AMD Sempron. Jeśli uwzględnić cenę, najciekawsze wydają się trzy najszybsze modele: Athlon 5350, Athlon 5150 i Sempron 3850. Każdy z nich jest wyposażony w cztery rdzenie Jaguar, a różnią się między sobą taktowaniem rdzeni CPU i GPU. Względnie niskie częstotliwości taktowania (Athlon 5350 – najwyżej 2050 MHz) ma kompensować obecność czterech faktycznych rdzeni CPU, oczywiście tylko w tych programach, które zdołają je wykorzystać. Ponadto każdy z poniższych procesorów sprzętowo obsługuje szyfrowanie metodą AES i wirtualizację.

CPUAMD Athlon 5350AMD Athlon 5150AMD Sempron 3850AMD Sempron 2650
Rdzenie CPU 4 4 4 2
Taktowanie CPU 2,05 GHz 1,6 GHz 1,3 GHz 1,45 GHz
iGP Radeon HD 8400 Radeon HD 8400 Radeon HD 8400 Radeon HD 8400
Jednostki cieniujące 128 128 128 128
Taktowanie GPU 600 MHz 600 MHz 450 MHz 400 MHz
Pamięć podręczna 2 MB 2 MB 2 MB 1 MB
TDP 25 W 25 W 25 W 25 W
Cena ok. 200 zł ok. 165 zł ok. 135 zł ok. 110 zł

Układ graficzny to Radeon HD 8400 (oznaczony również jako Radeon R3), czyli już w architekturze GCN. Niewielka liczba jednostek cieniujących nie daje wielkich nadziei na płynną rozgrywkę chociażby w Cywilizacji V, ale do mniej wymagających gier pokroju FIF-y 14 tyle powinno wystarczyć. Jak każdy układ APU AMD, tak i nowe Athlony i Semprony obsługują OpenCL. Co będzie widać na wykresach, nawet w przypadku tak słabych układów graficznych daje to wzrost wydajności w takich narzędziach, jak Photoshop i Corel After Shot Pro. Trzeba być jednak w pełni świadomym tego, że przeciętny użytkownik komputera za 800 zł w tego typu programach nie pracuje.

W teorii układ ten jest zgodny również z Mantle, lecz w praktyce jego słabość sprawia, że nowe API AMD zapewnia tylko niewielką poprawę osiągów, zresztą i tak wydajność jest niewystarczająca, by dało się sensownie pograć. Nie trzeba jednak chyba przypominać, że układy te nie powstały z myślą o graniu w najnowszego Battlefielda ;)

Jako ciekawostkę dodamy, że procesory AM1 można też podkręcać, choć jest to dość ryzykowne i wymaga ponadprzeciętnej płyty głównej. Nam udało się przyspieszyć Athlona 5350 z 2,05 GHz do 2,45 GHz, podnosząc tylko częstotliwość taktowania zegara bazowego ze 100 MHz do 120 MHz. Trzeba tu jednak podkreślić, że tego typu operacje to nie tylko egzotyka (biorąc pod uwagę, do kogo sprzęt jest kierowany), ale też ryzyko, gdyż przyspieszając BCLK, przyspieszamy też kilka kontrolerów, m.in. te odpowiedzialne za pracę nośnika systemowego.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce, którą AMD zamierza upowszechnić wraz platformą AM1 i nową wersją sterowników (do tej pory była ona dostępna jedynie nieoficjalnie). Jest to połączenie sprzętowo-programowego przyspieszania dekodowania obrazów JPEG za pomocą dekodera AMD WIC JPEG decoder. Jest to rozwiązanie wykorzystujące obsługę heterogonicznego połączenia CPU i GPU do szybszego ładowania obrazów kompresowanych metodą JPEG. W teorii może ono skrócić czas wykonywania dowolnych operacji opartych na ładowaniu obrazków tego typu w każdym oprogramowaniu, które będzie je wykorzystywać – oczywiście, jeśli komputer obsługuje HSA. Próbkę działania tego algorytmu mieliśmy okazję zobaczyć za sprawą narzędzia testowego, gdy pojawiły się procesory Kaveri, kiedy to sprawdziliśmy wydajność z włączoną i wyłączoną obsługą HSA.

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Strona:
Pan DropsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pan Drops2014.04.09, 14:12
12#1
Fajne do biura, nadaje sie nawet na NASa. Ogólnie spoko platforma i fajna oferta bo ceny plyt mitx 1150 sa nienormalne w porownaniu do matx.
3dmarkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
3dmark2014.04.09, 14:12
17#2
Moim zdaniem za drogo. Gdyby w tej cenie było 3 GHz to by było OK
SebZMCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SebZMC2014.04.09, 14:17
Czekałem na ten test. Dzięki!
FoperZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Foper2014.04.09, 14:20
27#4
Moim zdaniem platforma pod przetargi, gdzie 20 złotych taniej oznacza lepiej. I tylko tam
SebZMCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SebZMC2014.04.09, 14:23
35#5
Foper @ 2014.04.09 14:20  Post: 739027
Moim zdaniem platforma pod przetargi, gdzie 20 złotych taniej oznacza lepiej. I tylko tam

Chyba nie wiesz jak wyglądają przetargi w Polsce :E
JohnyWolZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
JohnyWol2014.04.09, 14:25
16#6
Foper @ 2014.04.09 14:20  Post: 739027
Moim zdaniem platforma pod przetargi, gdzie 20 złotych taniej oznacza lepiej. I tylko tam

I tak powinno być. Po co w szkołach czy urzędach mocniejsze komputery. Taki PC wystarczy do sprawnej obsługi lub nauki i nie zrujnuje budżetu
bad-wolfZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bad-wolf2014.04.09, 14:28
22#7
Dobrze widać ile ma wspólnego TDP z rzeczywistym poborem mocy.
P.S. Dobre i szerokie zestawienie
*Konto usunięte*2014.04.09, 14:31
To, co z pewnością wyłapią czytelnicy PCLaba na powyższych zdjęciach płyty głównej Asus AM1I-A, to fakt, że nie ma na niej żadnego układu logiki PCH.

Dla mnie najbardziej rzuca się w oczy brak bateryjki mimo miejsca na nią.

Mi najbardziej brakuje tego by do płyty był dołączony zasilacz... bez tego cały komputer zajmuje spore rozmiary i sporo waży.
pybekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pybek2014.04.09, 14:31
10#9
AM1, FM2, FM2+, AM3 i AM3+
Jak tu fanboy AMD ma się połapać w takim gąszczu podstawek?
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992014.04.09, 14:33
Płyty ITX są nieźle wyposażone i kosztują niewiele więcej, mAtx są za to śmiesznie tanie, jak na to co oferują.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1