artykuły

HTC One (M8) – test najlepszego smartfona HTC

„Ten jedyny” smartfon HTC po raz drugi

40
7 kwietnia 2014, 07:33 Mieszko Krzykowski

Snapdragon 801 – czym on jest i dlaczego Qualcomm nie umie nazywać swoich procesorów

Nowy HTC One to pierwszy smartfon sprzedawany w naszym kraju, którego procesorem jest najnowszy Snapdragon Qualcomma, oznaczony numerem 801. Czym on jest? W dużym skrócie i uproszczeniu: to poprawiony Snapdragon 800, którego bardzo dobrze poznaliśmy w ubiegłym roku. Na czym polegają te poprawki? Wszystkie Snapdragony 801 (tak, jest ich więcej niż jeden!) obsługują nowszy standard pamięci eMMC (5.0 zamiast 4.5), DSDA (Dual SIM, Dual Active – technika poprawiająca obsługę dwóch kart SIM), a niektóre z nich mają też wyższą wydajność. W HTC One zamontowano odmianę oznaczoną jako MSM8974AB (swoją drogą, istnieje Snapdragon 800 o dokładnie takiej samej nazwie roboczej, ale jest on niesamowicie rzadko spotykany...), charakteryzującą się taktowaniem rdzeni procesora na poziomie 2,3 GHz, taktowaniem układu graficznego na poziomie 578 MHz i obsługą pamięci RAM 933 MHz (w najpopularniejszym Snapdragonie 800 MSM8974AA, stosowanym chociażby w LG G2, było to, odpowiednio, 2,3 GHz, 450 MHz i 800 MHz). Jest ona trochę słabsza od układu MSM8974AC z Samsunga Galaxy S5, który ma procesor taktowany zegarem 2,5-gigahercowym. Nie zgubiliście się jeszcze? Jeśli nie, to gratulujemy, bo Qualcomm nie ma talentu do nazywania swoich chipów i tworzenia przejrzystego katalogu produktów...

Wyniki testów wydajności powinny być stosunkowo łatwe do przewidzenia, ale w tym przypadku nie jest tak do końca, bo HTC dołączyło do grupy producentów optymalizujących oprogramowanie tak, aby sprzęt osiągał jak najlepsze wyniki w benchmarkach. Polega to na tym, że jeśli system wykryje uruchomienie jakiegoś wybranego testu (w kodzie jest nawet lista „obsługiwanych” narzędzi), to zmienia zasady zarządcy procesora na bardziej agresywne, aby nie pozwalały rdzeniom przechodzić w niższe stany wydajnościowe i energetyczne (w normalnej sytuacji najszybsze taktowanie procesora jest ustawiane bardzo rzadko). Podobne sztuczki stosował swego czasu Samsung, ale na szczęście ostatnio się z nich wycofał. HTC broni się tym, że w opcjach każdy może uaktywnić na stałe tryb wysokiej wydajności procesora, który to urządzenie załącza automatycznie po wykryciu jakiegoś benchmarku. Niby w porządku, ale sztuczne zawyżanie wyników to jednak sztuczne zawyżanie wyników i podobne zdanie do naszego mają pracownicy Futuremarka, czyli twórcy popularnych 3DMarków:

 

Czyli Snapdragon 801 w HTC One jest szybki i można to zobaczyć głównie w programach 3D, ale nie aż tak szybki, jak to sugerują wyniki testów syntetycznych.

A jak ten sprzęt działa w trakcie typowego użytkowania? Rewelacyjnie. HTC Sense to był kiedyś synonim ociężałej nakładki systemowej, lecz ostatnie jej wersje są pod tym względem znacznie lepsze i po „mułowatości” nie pozostał żaden ślad. Animacje są płynne, smartfon bardzo szybko reaguje na polecenia użytkownika i wszystko po prostu śmiga tak, jak powinno. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że aluminiowa obudowa tego telefonu działa jak jeden duży radiator procesora, więc w trakcie intensywnego użytkowania czy po prostu grania zaczyna się ona nagrzewać. Temperatura nie jest na tyle wysoka, aby można było mówić o poczuciu większego dyskomfortu, ale jednak robi się wyraźnie ciepło, a to przyspiesza pocenie się dłoni. Z drugiej strony dzięki temu procesor się nie przegrzewa, co jest częstym problemem tego typu gadżetów wyposażonych w mocne jednostki centralne.

 

10