artykuły

AMD A10-7850K – test najszybszego APU z rodziny Kaveri

Battlefield 4 „na integrze”?!

151
7 marca 2014, 09:26 Radosław Stanisławski

Już opadł kurz towarzyszący wejściu na rynek rodziny procesorów Kaveri (wcześniej testowaliśmy model A8-7600), a pierwsze układy pomału zaczynają gościć w komputerach. AMD kusi możliwością płynnej rozgrywki z użyciem zintegrowanego GPU nawet w takich hitach jak Battlefield 4, a to musi przyciągać uwagę. Ale wysoka wydajność układu graficznego to niejedyny as w rękawie AMD. Są jeszcze trzy inne: Mantle, HSA i OpenCL. Postanowiliśmy to sprawdzić raz jeszcze na przykładzie najszybszego układu Kaveri, A10-7850K.

Spis treści

AMD APU A10-7850K – Kaveri w najszybszym wydaniu

W styczniu, gdy na rynek trafiła kolejna generacja APU, mieliśmy okazję przyjrzeć się modelowi A8-7600. Ta dwumodułowa jednostka ze zintegrowanym układem graficznym Radeon R7 wypadła dobrze tam, gdzie szczególne znaczenie miała wydajność GPU. Jeszcze kilka lat temu mało kto się spodziewał, że zintegrowany w procesorze rdzeń graficzny pozwoli komfortowo pograć w najnowsze superprodukcje, pokroju Battlefielda 4.

Nie wszystko jednak jest tak piękne. Jak już wspomnieliśmy w artykule opublikowanym w dniu wprowadzenia procesorów Kaveri, nowa generacja APU wymaga do działania płyt głównych z podstawką FM2+. W praktyce oznacza to, że dotychczasowi posiadacze procesorów Richland i Trinity, którzy chcieliby przejść na Kaveri, muszą zmienić również płytę główną. Obszerny test płyt głównych FM2+ przedstawiliśmy pod koniec zeszłego roku.

Pamiętać należy także o tym, że nawet najwydajniejszy zintegrowany układ graficzny nie zatuszuje słabej wydajności ogólnej procesora, a ta w układach AMD od kilku lat, delikatnie mówiąc, nie zachwyca (w porównaniu z jednostkami Intela z tego samego segmentu cenowego). Nowe APU to jednak nowy i wydajniejszy rdzeń CPU o nazwie Steamroller. Jest więc cień nadziei na to, że połączona siła mocnego GPU i ulepszonego CPU zapewni Kaveri co najmniej zadowalającą wydajność. Jest jeszcze jeden argument, który może zwiększyć atrakcyjność nowej rodziny CPU AMD (a w zasadzie trzy!).

OpenCL, HSA, Mantle – trzy asy w rękawie APU?

Złośliwi o jednostkach APU firmy AMD mówią, że to produkty z silnym GPU i bardzo słabym CPU. AMD zdaje sobie z tego doskonale sprawę i od dłuższego czasu stawia na rozwiązania, w których część obliczeń do tej pory przeprowadzanych jedynie przez CPU będzie wykonywana przez zintegrowany układ graficzny.

Stąd wzięła się strategia „zrównoważonej wydajności” albo coś, co niektórzy nazywają „sumą większą od wartości samych składników”? W skrócie chodzi o to, aby wszystkie elementy składowe APU wzajemnie się uzupełniały, umożliwiając osiągnięcie wyższej wydajności. I tak na przykład w narzędziach obsługujących OpenCL część obliczeń, w których lepiej sprawdza się GPU, jest wykonywana z jego użyciem. W narzędziach zgodnych z HSA zunifikowany sposób współdzielenia pamięci między CPU a GPU (hUMA) również przyniesie wymierne korzyści. Oczywiście, to bardzo ogólne ujęcie tematu, ale właśnie w taki sposób można rozumieć wzajemne uzupełnianie się składników APU. Ostatnim elementem pasującym do tej układanki jest niedawno zaprezentowane API Mantle, związane przede wszystkim z układami graficznymi AMD Radeon wykorzystującymi architekturę GCN. Jest więc to pokaźna dawka dodatków, które mogą „zrobić różnicę”.

AMD APU-7850K – rzut oka z bliska

Jak już wspomnieliśmy, A10-7850K jest oparty na architekturze Kaveri, czyli ma rdzenie Steamroller plus układ graficzny GCN. Jest to zarazem pierwsze podejście tego producenta do procesorów stacjonarnych wykonanych w procesie 28-nanometrowym. Rdzeni Steamroller szczególnie mocno wyczekiwali najwierniejsi miłośnicy marki, którzy widzieli w nich szansę na zmazanie tego, co zostawiły po sobie procesory Bulldozer i Vishera. Czy tak jest rzeczywiście? To zapewne zdążyli ocenić sami zainteresowani na podstawie naszej publikacji, w której sprawdzamy wydajność rdzeni Steamroller na tle układów Piledriver oraz konkurencji Intela. Wracając jednak do samego procesora – rzućmy okiem na poniższy zrzut ekranu z programu CPU-Z:

Bez niespodzianek. A10-7850K jest jednostką dwumodułową, co w przypadku układów AMD oznacza, że mamy do czynienia z dwoma jednostkami FPU odpowiedzialnymi za obliczenia zmiennoprzecinkowe oraz czterema ALU (obliczenia stałoprzecinkowe). Ciekawostką na pewno jest nowe nazewnictwo zintegrowanego układu graficznego: jest nim GCN Radeon R7. Wiadomo o nim tyle, że jest wyposażony w 512 rdzeni GCN oraz taktowany z częstotliwością 720 MHz. Poza tym A10-7850 obsługuje techniki HD Media Accelerator oraz TrueAudio.

Strona:
HashiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hashi2014.03.07, 09:33
-16#1
Mnożnik x40, BUS speed 99MHz :D
Xtreme AddictZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Xtreme Addict2014.03.07, 09:34
Spróbujcie podkręcić IGP, w starych APU podkręcanie IGP dawało gigantycznego kopa w 3D i potencjał OC był bardzo wysoki ;)
jaskólZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jaskól2014.03.07, 09:37
17#3
APU gorsze energetycznie? Karta graficzna AMD z procesorem AMD jest bardziej oszczędniejsze
FoperZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Foper2014.03.07, 09:42
Można gdzieś kupić jakieś fajne małe komputery na Kaveri? Wielkość NUCa mi się marzy :)
storm84Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
storm842014.03.07, 09:55
14#5
Cena Kaveri nie zachęca. Jest zbyt wysoka
imiennickZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
imiennick2014.03.07, 10:02
10#6
Wreszcie zaczęli iść w dobrym kierunku. Zamiast dodawać więcej pamięci podręcznej w kolejnych poziomach zabrali się za poprawianie rdzeni. Bo dla mnie pierwsze modułowce kojarzyły się z inżynierami od AMD tak: no dobra, te buldożery to jednak jest g..., no to dołożymy 8MB L3 żeby zapchać powierzchnię rdzenia bo jesteśmy już po wszelkich 'dedlajnach' i nie ma czasu i możliwości na poprawki.
Widać na wykresach, że procki od AMD nadal odstają ale nie jest to już ogromna przepaść.
loobywoowikiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
loobywoowiki2014.03.07, 10:06
co to za miejsce testowe w bf4 ?
mediaexpertZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mediaexpert2014.03.07, 10:09
Foper @ 2014.03.07 09:42  Post: 730215
Można gdzieś kupić jakieś fajne małe komputery na Kaveri? Wielkość NUCa mi się marzy :)

Nie widziałem jeszcze takich komputerów. Na Trinity trochę ich jest ale to wszystko
losarturosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losarturos2014.03.07, 10:12
10#9
Super pomysł AMD z HSA/hUMA na razie się nie sprawdza bo ilość oprogramowania co to obsługuje jest znikoma tak samo jak z opencl. Więc spokojnie można sobie odpuścić amd apu i poczekać aż pojawi się soft, który to wykorzysta. Wtedy pomyśleć o wymianie procka, który do tego czasu pewnie pojawi się w nowej wersji. ;-) Bo jak na razie to każdy intel i normalna karta graficzna wymiata.
ObsesionZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Obsesion2014.03.07, 10:15
13#10
Przewagą APU powinien być pobór prądu a niestety Kaveri pod tym względem nie zachwyca
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1