Oprogramowanie
Artykuł
Łukasz Marek, Piątek, 7 lutego 2014, 15:01

Praktycznie każdy użytkownik komputera, mniej czy bardziej zaawansowany, miał kiedyś do czynienia z Photoshopem, a ludzie zajmujący się fotografią lub grafiką profesjonalnie mają z tym programem do czynienia na co dzień. Pakiet narzędzi Adobe jest znany również z tego, że dużo wymaga od podzespołów, a szybszy sprzęt przyspiesza pracę, co pozwala albo skończyć wcześniej, albo przyjąć więcej zleceń. Dzisiaj napiszemy nie o tym, jaki procesor wybrać do Photoshopa, a raczej o tym, w co lepiej zainwestować: nośnik SSD czy pamięć operacyjną (RAM).

Photoshop CC – lepszy nośnik SSD czy więcej pamięci operacyjnej?

Photoshop CC to dość zasobożerne oprogramowanie. W przypadku obróbki grafiki czy zdjęć ten składnik pakietu Adobe pozwoli niemal na wszystko, ale to, jak szybko rezultat pojawi się na ekranie, zależy wyłącznie od szybkości komputera, a w trakcie korzystania z Photoshopa takiego oczekiwania jest sporo. Chyba że służy on tylko do zmiany rozmiaru zdjęć, ale z tym zadaniem równie dobrze poradzą sobie darmowe odpowiedniki ;) Konwertowanie kolorów, użycie różdżki na ogromnych plikach czy chociażby stosowanie różnych narzędzi związanych z rozmyciem – to wszystko oprócz niezłego procesora będzie wymagało sporo...

...przestrzeni roboczej do pracy

Do wszelkich przeróbek plików graficznych Photoshop używa przestrzeni roboczej zaalokowanej w pamięci operacyjnej. Aby nie nadpisywać oryginalnego, wcześniej otwartego pliku, program korzysta, oczywiście, intensywnie z RAM-u. Przechowuje tam bowiem rezultaty pracy w postaci zmian na oryginalnym pliku, a także przynajmniej kilkanaście kroków wstecz, po to aby użytkownik mógł wycofać choćby część zmian spośród tych, które wprowadził. Przykład? Jeśli rezultat na ekranie nie jest zadowalający, bo gdzieś w środku jakiś efekt został zastosowany nieodpowiednio, kombinacja klawiszy Ctrl + Z załatwi sprawę. To wszystko jednak kosztuje, bo po prostu zajmuje przestrzeń roboczą przeznaczoną dla Photoshopa.

Ta przestrzeń robocza standardowo jest ustawiona na 50% ogólnie dostępnej pamięci operacyjnej. Bardziej zorientowani użytkownicy natychmiast przestawiają tę wartość na większą, aby po prostu nie marnować i tak dostępnych zasobów, a jednocześnie robić wszystko szybciej. Co się jednak stanie, gdy zabraknie RAM-u?

Photoshop zaczyna pracować na wyznaczonym do tego nośniku danych. Standardowo jest to partycja systemowa, ale każde przeniesienie pracy z pamięci operacyjnej (gdy ta jest już zajęta w stu procentach) wiąże się ze znacznym spadkiem wydajności, ponieważ operacje na nośniku nie są wykonywane równie szybko. Wynika to z tego, że takie parametry, jak przepustowość i czas dostępu, RAM ma wielokrotnie lepsze (nawet do kilkuset razy) od zwykłego dysku twardego, czy nawet SSD. 

Co to oznacza? Tak długo, jak podstawowa przestrzeń robocza w pamięci operacyjnej nie zostanie w pełni wykorzystana, można cieszyć się pełną szybkością wykonywania operacji. W momencie kiedy pamięć systemowa się zapełnia, Photoshop przenosi się na nośnik danych, co sprawia, że wszelkie operacje trwają o wiele dłużej.

Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jaki sprzęt jest odpowiedni do Photoshopa. Czy nośnik SSD zrekompensuje niedostatki RAM-u? Czy może lepiej przeznaczyć wszystkie fundusze na ogromną ilość pamięci, rezygnując z SSD na rzecz tradycyjnego nośnika talerzowego? Dzisiejszy artykuł odpowie na te pytania.

Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
T0TEK (2014.02.07, 15:07)
Ocena: 22

0%
Skoro tylko wstępniak dajcie jeszcze test z ramdyskiem, jestem ciekaw jakie to da przyspieszenie ;)
szefons (2014.02.07, 15:12)
Ocena: 25

0%
Ciekawy test.

Tak jak napisaliście, jeżeli projekt wchodzi w całości w ram, SSD nic nie daje.

Z drugiej strony porównaliście tylko na sucho koszt tego i tego, a pominęliście ważny aspekt trwałości.

Bo na moje to taki profesjonalista, jak wciąż będzie mielił pliki na SSD to jego wytrzymałość może się znacznie skrócić, RAMu to raczej nie rusza.

Nie wiem też ile średnio mają projekty w takim zawodzie, ale coś mi się nie chce wierzyć, że często zdarza się 50 GB.

Tak więc generalnie chyba rozsądniej w większości przypadków będzie zainwestować w RAM, a SSD używać tylko pod system.
focus (2014.02.07, 15:13)

0%
T0TEK @ 2014.02.07 15:07  Post: 723035
Skoro tylko wstępniak dajcie jeszcze test z ramdyskiem, jestem ciekaw jakie to da przyspieszenie ;)

W przypadku gdy masz np. 16 GB RAMu i projekt zmieści Ci się w 8 GB, to czas pracy będzie taki sam niezależnie od tego czy masz RAMDisk czy nie. Jeśli masz te same 16 GB pamięci RAM, z połowy zrobisz ramdisk, to żeby zachować tą samą wydajność co bez niego, musiałbyś do ramdisku przenieść nie tylko pagefile'a ale też cache photosphopa. Nonsens.
Shaybeck (2014.02.07, 15:18)
Ocena: 19

0%
Panowie redaktorzy, wypadałoby zastosować w wykresach spójną skalę - najbardziej to razi przy 'wszystkie testy'.
W tej chwili po przełączaniu między SSD i HDD skala zmienia się (raz max jest 10 a raz 6) co sprawia, że ciężko interpretować różnice, póki się nie zapamięta konkretnych liczb.
Olafo (2014.02.07, 15:27)
Ocena: 11

0%
Jak ktoś nie ma SSD a ma dużo RAM-u, który leży mu odłogiem to polecam zrobić RAM Dysk na tych 1.5-2GB i wrzucić tam programy, których używa się najczęściej np. przeglądarkę internetową razem z cache. Różnica w prędkości działania, szczególnie na wielu otwartych kartach jest ogromna.
focus (2014.02.07, 15:28)

0%
Shaybeck @ 2014.02.07 15:18  Post: 723042
Panowie redaktorzy, wypadałoby zastosować w wykresach spójną skalę - najbardziej to razi przy 'wszystkie testy'.
W tej chwili po przełączaniu między SSD i HDD skala zmienia się (raz max jest 10 a raz 6) co sprawia, że ciężko interpretować różnice, póki się nie zapamięta konkretnych liczb.

Z drugiej strony byłyby wówczas mniej czytelne. Właśnie z tego powodu masz podstronę numer 9, gdzie nie ma tego problemu.
Wibowit (2014.02.07, 15:37)
Ocena: 4

0%
Pewnie mało osób sobie zdaje sprawę, ale chyba wszystkie nowoczesne systemy robią z całej niezaalokowanej pamięci RAM pamięć podręczną na dane z dysku. Gdy jakiś program alokuje pamięć dla siebie to system po prostu jakiś tam kawałek pamięci podręcznej odłącza i przekazuje do programu. Dzięki temu jest to super elastyczne - cała wolna pamięć może być przeznaczona na pamięć podręczną dla dysku, a jednocześnie nie zmniejsza się możliwości jak w przypadku RAM dysku. RAM dysk ma sztywną wielkość i jeśli przesadzimy z jego rozmiarem to nie będziemy mogli włączyć tyle aplikacji ile bez niego.
Mariusch (2014.02.07, 15:50)
Ocena: 10

0%
Jako, że nei jestem photoshopowym maniakiem i wolę konkurencję czyli PaintShopPro, Corel Draw itd. bardzo chętnie zobaczyłbym jaki wpływ ma RAM i SSD w tych programach. Bardzo byłbym wdzięczny za taki test:)
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane