Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Opacki, Niedziela, 2 marca 2014, 12:18

Oprogramowanie (DSM 5.0)

DSM 5.0 w wykonaniu Synology jest obecnie w fazie beta. Uaktualnienie zostało udostępnione w połowie stycznia i można je zainstalować w zdecydowanej większości urządzeń, nawet tych starszych. Zainteresowanych odsyłamy na stronę producenta. Warto jednak pamiętać, że jest to bilet w jedną stronę. Raz uaktualniając swoje Synology do DSM w wersji 5, nie można już wrócić do wcześniejszego 4.3, więc w razie problemów z działaniem pozostanie cierpliwie czekać, aż producent wyeliminuje błędy w finalnej wersji DSM 5. Postanowiliśmy jednak przedstawić Wam Piątkę, ponieważ urządzeń tego typu nie kupuje się na teraz, tylko na najbliższych kilka lat, i to najprawdopodobniej z tą wersją DSM będzie użytkowany DS112j. Jeśli nie teraz, to za pół roku.

Jakie ciekawe funkcje zapewnia DSM 5 w połączeniu z Synology DS112j? Mimo że jest to urządzenie z najniższego segmentu, trochę ich ma:

  • Umożliwia utworzenie łatwo dostępnej, także z internetu, własnej chmury z danymi. Można z nich korzystać przez internet za pośrednictwem komputerów, ale nie tylko. Synology oferuje odpowiednie oprogramowanie dla tabletów i smartfonów z Androidem oraz iOS. Co prawda taka chmura w polskich realiach (mamy na myśli zwykle małą maksymalną prędkość wysyłania danych przez dostępne w naszym kraju łącza internetowe) nie zawsze będzie przydatna, ale szczęśliwcy, których łącze internetowe pozwala wysyłać dane z prędkością rzędu 10 Mb/s, będą zadowoleni i z pewnością wypróbują tę funkcję.
  • W oprogramowaniu zintegrowano funkcję Download Station. Umożliwia ona pobieranie plików (także z sieci BitTorrent oraz eMule) bez instalowania na komputerze dodatkowego oprogramowania. Oczywiście, producent zastrzega, że muszą to być legalnie udostępnione pliki.
  • Photo Station pozwala automatycznie synchronizować zapisane w urządzeniu zdjęcia z Facebookiem. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy intensywnie korzystają z tej witryny.
  • Kolekcja multimediów może być udostępniana urządzeniom zgodnym z DLNA.
  • DSJ112j zapewnia sprzętowe szyfrowanie danych
  • Surveillance Station pozwala podłączyć do pięciu kamer CCTV, przy czym trzeba zastrzec, że bezpłatna licencja ogranicza ich liczbę do jednej. Materiał może być nagrywany w trybie 640 × 480 (do 50 kl./s) lub 720p (10 kl./s). Producent zastrzega, że wydajność mocno zależy od obciążenia całej jednostki.
  • Pliki może skanować na bieżąco program antywirusowy McAfee. W cenie nie otrzymujemy licencji na jego użycie, trzeba ją kupić samemu.

Jak widać, urządzenie jest znacznie mniej funkcjonalne od Lenovo, ale jest trzy razy tańsze i kierowane do zupełnie innych osób. Zintegrowany procesor ARM Marvell Kirkwood w połączeniu ze 128 MB RAM-u zapewnia niewielką moc obliczeniową i komuś, kto zacznie zbyt intensywnie wykorzystywać sprzęt i jego dodatkowe funkcje, szybko tej mocy może po prostu zabraknąć (co potwierdzają nawet nasze testy wydajności w przesyłaniu plików z jednego stanowiska). Urządzenie jest więc przeznaczone dla użytkowników domowych, ewentualnie małych biur.

Poniżej znajdziecie galerię ze zrzutami ekranowymi z panelu konfiguracyjnego urządzenia, pozwalającą bliżej zapoznać się z Synology DS112j i DSM 5.0 Ponieważ trudno nam ocenić, jakie właściwości i ustawienia Was interesują, zamieściliśmy wszystkie 52.

GALERIA OPROGRAMOWANIA (kliknij, aby powiększyć)

 

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane