Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Opacki, Niedziela, 2 marca 2014, 12:18

Synology DiskStation DS112j

Synology DiskStadion DS112j to urządzenie sieciowe dla użytkowników domowych, ewentualnie małych biur. Jest oparte na procesorze ARM Marvell Kirkwood taktowanym z częstotliwością 1 GHz. Procesor współpracuje ze 128 MB pamięci DDR2, co nie jest wielkością tak imponującą jak 2 GB w wysokiej klasy NAS-ie Lenovo. Dlatego nie będzie to optymalne rozwiązanie dla środowisk sieciowych, w których wielu użytkowników chciałoby wymieniać pliki w tym samym czasie. Nie oznacza to, oczywiście, że ma on gorsze oprogramowanie od droższych modeli – DSM jest prawie we wszystkich urządzeniach Synology praktycznie taki sam – ale pewnych ograniczeń sprzętowych się nie przeskoczy.

DS112j to jedno z najtańszych urządzeń tej firmy. Obudowa jest prosta i nie ma tu dodatkowych udogodnień, takich jak wyświetlacze pokazujące stan systemu.

Nie ma też z przodu żadnego portu USB 3.0 ani szuflad na dyski typu hot-swap. Zamontowano tu jedynie wyłącznik oraz trzy kontrolki wskazujące na działanie systemu, pracę dysku twardego oraz aktywność interfejsu sieciowego. Aby dostać się do dysku, trzeba całe urządzenie rozkręcić...

Jednak w domu czy małej firmie nie będzie to miało żadnego znaczenia. Najprawdopodobniej nabywca kupi jak najpojemniejszy dysk, włoży go do środka i praktycznie zapomni, że kiedyś to zrobił. A przypomni sobie być może dopiero wtedy, gdy po 5 latach skończy się miejsce i trzeba będzie wymienić nośnik na jeszcze pojemniejszy. Urządzenie bez problemu obsługuje jednak dyski o pojemności nawet 4 TB, więc komuś, kto nie zamierza robić kopii zapasowej całego internetu, miejsca prawdopodobnie wystarczy na bardzo długo. 

Z tyłu urządzenia można znaleźć tylko wejście zasilacza oraz wieżyczkę składającą się z dwóch portów USB 2.0 oraz interfejsu sieciowego.

Do kompletu dołączono niezbędne akcesoria: krótki kabel sieciowy do podłączenia przy domowym/biurowym routerze oraz zasilacz. Jest także stosunkowo prosta instrukcja konfiguracji urządzenia.

Produkt dostarczył:

 

 

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane