Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Opacki, Niedziela, 2 marca 2014, 12:18

Patriot Aero 1 TB – dysk twardy z Wi-Fi

Patriot Aero 1 TB to sprzęt podobny do przedstawionego na poprzedniej stronie dysku Seagate Wireless Plus 1 TB. Jego głównym zadaniem jest zapewnić ogromną ilość miejsca na dane dla urządzenia przenośnego, takiego jak tablet czy smartfon. To właśnie funkcja udostępniania zawartości przez sieć bezprzewodową  odróżnia go od zwykłych dysków twardych z interfejsem USB 3.0. Raczej nie trzeba nikogo przekonywać, że 1 TB w pełni wystarczy na bardzo rozbudowaną kolekcję muzyki czy rodzinnych filmów z kamer HD, a dane te można bardzo szybko (z prędkością 60 MB/s i większą) kopiować na dysk za pośrednictwem komputera przez port USB 3.0.

Producent dołączył do kompletu ładowarkę oraz końcówki do gniazdek europejskich oraz brytyjskich.

Konstrukcja dysku jest w pełni tradycyjna, czyli nie da się go wykorzystać jako przejściówki z USB 3.0 na Serial-ATA do podłączenia innego 2,5-calowego dysku twardego lub SSD. Jest jednak coś, co zdradza, że nie mamy do czynienia ze zwykłym przenośnym dyskiem. Są to trzy kontrolki sygnalizujące kolejno: podłączenie do komputera przez port USB, udostępnianie zawartości przez sieć Wi-Fi oraz ładowanie. Jest także wyłącznik, którego nie ma w zwykłych dyskach przenośnych.

Dysk Patriot Aero odróżnia od Seagate Wireless Plus ciekawa rzecz: wskaźnik naładowania. Zawsze można oszacować, przez jaki czas dysk będzie jeszcze służył z dala od gniazdka elektrycznego.

Oczywiście, Patriot oferuje do swoich dysków Wi-Fi obsługujące je oprogramowanie dla urządzeń przenośnych: tych z Androidem (w wersji 2.3 i nowszych) oraz iOS (od wersji 4.2 w górę), a także dla czytnika e-książek Kindle Fire.

Narzędzie Patriot Connect pozwala wygodnie przeglądać zawartość dysku twardego oraz zmieniać jego ustawienia. Zawiera, rzecz jasna, wszystkie niezbędne odtwarzacze multimediów (razem z kodekami), ale bez problemu można użyć innego programu, gdyż Patriot Aero obsługuje protokół Samba, więc zawartość dysku widoczna jest w sieci. Może odrobinę brakować możliwości sortowania i wyszukiwania plików czy wyświetlania miniatur. Jeśli plików w folderach jest dużo, może to znacznie wpływać na wygodę użytkowania. 

Patriot Aero może działać także jako przenośny punkt dostępowy: bez problemu można podłączyć go do dowolnego routera, a sprzęt, na którym będzie przeglądana jego zawartość, nie straci w tym czasie łączności z internetem. Może się do niego podłączyć maksymalnie osiem urządzeń naraz. Możliwości sprzętu to według producenta pięć równoległych strumieni filmów HD.

Czas działania producent określa na mniej więcej sześć godzin. Odtwarzając film 1080p na jednym urządzeniu, osiągnęliśmy nieco ponad 5 godzin, a więc trochę mniej, ale też więcej, niż zapewnia konkurencyjny dysk Seagate Wireless Plus.

Ogólnie trzeba przyznać, że Patriot Aero 1 TB to także ciekawa propozycja dla posiadaczy urządzeń przenośnych. Ogromna pojemność pozwala zmieścić w nim ogromne kolekcje filmów, zdjęć czy muzyki i mieć do nich dostęp cały czas za pośrednictwem tabletu lub smartfona. A pliki można kopiować na Aero z komputera, używając szybkiego połączenia USB. Natomiast dość przeciętny jest akumulator, a narzędzie dołączane przez producenta ma pewne niedociągnięcia. Zawsze jednak można skorzystać z alternatywnych odtwarzaczy, obsługujących udostępnione udziały Samby w sieci.

Produkt dostarczył:

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane