Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Opacki, Niedziela, 2 marca 2014, 12:18

Seagate Wireless Plus 1 TB – dysk twardy z Wi-Fi

Seagate Wireless Plus to dysk twardy z interfejsem USB 3.0, wyposażony dodatkowo w moduł Wi-Fi. Oczywiście, ze względu na pojemność jest odpowiednio droższy od tanich urządzeń wykorzystujących pamięć flash na karcie, ale na pewno jest bardziej uniwersalny. Terabajt to odpowiednia przestrzeń na solidną kolekcję muzyki czy rodzinnych filmów z kamer HD i dane te można bardzo szybko (z prędkością 60 MB/s i większą) umieszczać na dysku za pośrednictwem komputera przez port USB 3.0.

Co ciekawe, dysk ma konstrukcję modułową. Przejściówkę z USB 3.0 na SATA można wypiąć, aby podłączyć inny 2,5-calowy nośnik. Może to być przydatne, w razie gdyby trzeba było odzyskać dane z unieruchomionego w wyniku działań wirusów laptopa czy tabletu. Ponadto dołączono kabel mikro-USB przeznaczony do ładowania urządzenia oraz niewielką ładowarkę z kompletem amerykańskich, europejskich oraz brytyjskich końcówek. 

Dysk ma bardzo prostą konstrukcję, która wielu się spodoba. Nie ma tutaj żadnych napisów wychwalających cechy urządzenia, jest tylko wyłącznik (modułu Wi-Fi) oraz dwie diody. Jedna z nich sygnalizuje włączenie modułu Wi-Fi, druga zaś – postęp ładowania akumulatora.

Łączność Wi-Fi tabletom i smartfonom udostępnia narzędzie przeznaczone dla sprzętu z Androidem (w wersji 2.3 oraz nowszych) oraz iOS (od wersji 4.3 w górę).

W tym przypadku jest ono szczególnie przydatne, bo 1 TB to praktycznie studnia bez dna. Na takiej przestrzeni można umieścić co najmniej setki tysięcy zdjęć lub setki filmów. Wszystko to można zabrać ze sobą i mieć pod ręką w każdej chwili za pośrednictwem tabletu czy telefonu. Z dysku może, oczywiście, korzystać kilka urządzeń naraz: w przypadku filmów HD producent zapewnia trzy równoległe strumienie, ale w mniej wymagających zadaniach może być ich znacznie więcej.

Do Seagate Wireless Plus tablety czy telefony podłącza się bezpośrednio przez Wi-Fi, jednak urządzenie może działać także jako przenośny punkt dostępowy. Gdy znajdzie się w zasięgu znanej użytkownikowi sieci Wi-Fi (czy to domowej, czy firmowej), po określeniu SSID i wpisaniu hasła dysk staje się dostępny bez utraty łączności z internetem w urządzeniu przenośnym.

Co dość istotne, producent twierdzi, że akumulator Seagate Wireless Plus zapewnia do 10 godzin ciągłego działania, co byłoby wynikiem imponującym. Niestety, w praktyce te obietnice nie znajdują potwierdzenia. Podczas odtwarzania filmu 1080p przez Wi-Fi na ekranie tabletu Seagate Wireless Plus wytrzymał niecałe 4,5 godziny, a więc dużo mniej.

Oczywiście, gdy sprzęt jest podłączony przez USB 3.0, akumulator nie jest używany, gdyż dysk zasilany jest z portu USB 3.0 komputera.

Gdy połączenie jest przez Wi-Fi, wydajność jest znacznie lepsza niż w przypadku wcześniej przedstawionych produktów, wykorzystujących pamięć flash. Praktycznie każdy film HD odtwarzany jest płynnie, bez zacięć i buforowania w trakcie. To w połączeniu z ogromną pojemnością oraz świetną wydajnością po podłączeniu przez port USB 3.0 powoduje, że Seagate Wireless Plus 1 TB to naprawdę ciekawe urządzenie przenośne. I choć kosztuje trzy razy więcej od najprostszych „dysków”, wykorzystujących karty pamięci, jest naprawdę atrakcyjną propozycją dla tych, którzy sporo używają tabletów i smartfonów poza domem. Szkoda tylko, że akumulator okazał się dość przeciętny.

Produkt dostarczył:

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane