Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Opacki, Niedziela, 2 marca 2014, 12:18

SanDisk Connect Wireless Flash Drive – urządzenie przenośne

Wireless Flash Drive Sandiska jest urządzeniem, które wpisuje się, co prawda, w definicję NAS-a, ale które jest jego najprostszą formą. Z wyglądu nieco przypomina pendrive'a, ale w rzeczywistości nie jest wyposażone we własną pamięć flash, ta bowiem cała mieści się na karcie pamięci mikro-SDHC (w wersjach 16- oraz 32-gigabajtowej) lub mikro-SDXC (w wersji 64-gigabajtowej). W środku znajduje się za to moduł Wi-Fi oraz akumulator. Wireless Flash Drive ładowany jest z portu USB 2.0 i wytrzymuje do 4 godzin udostępniania zawartości karty pamięci urządzeniom przenośnym. Maksymalnie podłączonych może być do ośmiu urządzeń. Zawartość jest udostępniana w przeglądarce WWW lub w specjalnych narzędziach dla Androida (dotyczy wersji 2.3 systemu i nowszych), iOS (w wersji 5 i nowszych) oraz czytnika e-książek Kindle Fire.

Wireless Flash Drive może, oczywiście, podłączać się do kilku wybranych sieci Wi-Fi, które określa się w panelu konfiguracyjnym, więc praca dysku nie odcina dostępu do internetu w urządzeniach przenośnych. Co trzeba jednak podkreślić, sam w sobie nie wymaga do działania routera, zatem można z niego korzystać wszędzie (przynajmniej do wyczerpania energii akumulatora).

Na początek krótki film producenta:

 

Wireless Flash Drive jest rozmiarów typowego pendrive'a czy modemu 3G wykorzystującego złącze USB. Wygląda nawet bardzo podobnie, bo ma wbudowany czytnik kart mikro-SD, a to nieodłączna część zdecydowanej większości modemów 3G. 

W Wireless Flash Drive można zamontować dowolną kartę pamięci. Producent dostarcza w zestawie, co zrozumiałe, karty własnej marki. Są to nośniki klasy UHS-I, o dość przeciętnej prędkości. Jak się jednak okazuje, nie ma to aż takiego znaczenia. Przede wszystkim dlatego, że urządzenie wykorzystuje USB w wersji 2.0, więc nawet po podłączeniu do komputera szybkość odczytu oraz zapisu będzie ograniczona do około 30 MB/s. Jednak największe znaczenie ma tu szybkość połączenia przez sieć bezprzewodową, która, oględnie mówiąc, pozostawia wiele do życzenia. Szybkość odczytu i zapisu nieprzekraczająca 2 MB/s to za mało.

Przykładowo zdjęcia bezpośrednio z aparatu cyfrowego (więc w dużej rozdzielczości) zajmują nawet po kilka megabajtów. Powoduje to, że narzędzie po wejściu do folderu zawierającego kilkaset, albo choćby kilkadziesiąt zdjęć, aby utworzyć ich miniatury, musi je wpierw odczytać. Trwa to, niestety, długo i należy uznać, że narzędzia nie da się wtedy używać. Jeszcze gorzej jest z filmami, zwłaszcza tymi, które kopiowane są bezpośrednio z kamery (AVC-HD) w dużej rozdzielczości (Full HD). Płynne strumieniowanie takich materiałów na tablet czy komputer będzie po prostu niemożliwe.

Oprogramowanie jest dość intuicyjne i proste (my ocenialiśmy wersję dla Androida). Oto krótki film producenta, który przedstawia je w działaniu (na sprzęcie Apple):

Wireless Flash Drive sprawdzi się natomiast bardzo dobrze na spotkaniach biznesowych, na których będzie można łatwo współdzielić z innymi uczestnikami dokumenty Worda, Excela czy prezentacje PowerPointa. I to właśnie mobilność jest główną zaletą tego urządzenia, tą której tradycyjny NAS nie zapewnia. Biorąc jednak pod uwagę dość niską prędkość połączenia przez sieć Wi-Fi, na pewno nie jest to sprzęt wolny od ograniczeń. Trudno też go traktować jako dodatkowy magazyn na muzykę do telefonu czy odtwarzacza audio z modułem Wi-Fi, a to ze względu na przeciętny czas działania na zasilaniu akumulatorowym. Znacznie szybciej rozładowuje się także telefon, w którym włączono funkcję sieci bezprzewodowej, co też może być dla niektórych problemem.

Wireless Flash Drive spełni swoje zadanie raczej tylko jako okazjonalnie podłączany dysk twardy i zainteresuje pewnie tylko właścicieli telefonów oraz tabletów bez slotu kart pamięci (wbrew pozorom, im wyższej klasy sprzęt, tym mniejsza szansa, że będzie go miał) oraz tych, którzy muszą udostępniać sporo dokumentów kilku osobom naraz, na przykład w trakcie narad firmowych. Trzeba też pamiętać, że lwia część tabletów z Androidem umożliwia podłączenie zwykłego pendrive'a kablem USB OTG (który jednak często nie jest dołączany w komplecie). I to rozwiązanie dla wielu będzie prostsze od Wireless Flash Drive.

Produkt dostarczył:

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane