Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Opacki, Niedziela, 2 marca 2014, 12:18

Transcend WiFi SD 32 GB – karta pamięci z Wi-Fi

Transcend WiFi SD to także w pewnym sensie urządzenie sieciowe, ale stworzone w jednym konkretnym celu. WiFi SD to dość nietypowa karta pamięci SDHC dla fotografów. Ma ona wbudowany moduł Wi-Fi i aby obejrzeć zrobione aparatem zdjęcia, wystarczy go włączyć (koniecznie w trybie robienia zdjęć). Dodatkowy moduł Wi-Fi zwiększył jednak zapotrzebowanie karty na energię elektryczną, więc oficjalna lista kompatybilnych aparatów i kamer cyfrowych zawarta na stronie producenta jest dość krótka. Redakcyjny kompakt nie miał jednak z kartą problemu, mimo że nie znajduje się na tej liście, zatem niekoniecznie należy ją traktować jak ostateczną wyrocznię. W pewnych aparatach mogą się jednak pojawić problemy przy zapisywaniu filmów na karcie, gdyż to zadanie wymaga najwięcej energii.

Osiągi samej karty w czytniku kart USB 2.0 (dołączonym do kompletu) są poprawne, ale na pewno nie jest to jeden z najszybszych modeli.

Funkcjonalność karty Transcend WiFi SD polega przede wszystkim na udostępnianiu zdjęć bezpośrednio urządzeniom przenośnych. Umożliwia to wyspecjalizowane narzędzie do telefonów i tabletów z Androidem oraz iOS.

Pozwala ono przeglądać zdjęcia zapisane w aparacie bezpośrednio na tablecie. Znów jednak pewnym problemem okazuje się prędkość połączenia bezprzewodowego: zdjęcia zajmujące po kilka megabajtów ładują się znacznie dłużej niż sekundę, co może być denerwujące, gdy ktoś chciałby pobieżnie je przejrzeć. Narzędzie działa dość sprawnie, bo nie generuje miniatur.

Drugą ciekawą jego funkcją jest Shoot and view. Jeśli tablet ma wysoką rozdzielczość ekranu (np. jest wyposażony w matrycę Retina o rozdzielczości 2048 × 1536), od razu można ocenić, czy zdjęcie jest udane czy nie. Zdjęcie jest automatycznie wyświetlane chwilę po naciśnięciu przycisku. Chwila ta trwa, zależnie od rozdzielczości pliku, od 1 s do nawet 3 s (ze względu na ograniczoną wydajność połączenia Wi-Fi).

Przeglądając fotografie na tablecie, można bezpośrednio dodawać je do albumu na Facebooku, Flickrze czy Twitterze. To prosty, ale jakże miły dodatek dla miłośników witryn społecznościowych.

Oprócz narzędzia przeznaczonego do sprzętu przenośnego dostajemy możliwość przeglądania zdjęć na komputerze PC w przeglądarce internetowej.

Interfejs ten nie jest jednak zbyt intuicyjny i nie da się prosto pobrać na przykład kilku wybranych zdjęć. A biorąc pod uwagę to, że do kompletu dołączany jest czytnik kart SD, który w zdecydowanej większości laptopów jest już wbudowany, funkcjonalność Wi-Fi karty Transcenda praktycznie przestaje być istotna. Tym bardziej że połączenie Wi-Fi będzie kilka razy wolniejsze.

Karta, podobnie jak opisywane na następnych stronach urządzenia SanDiska oraz ADATA, może podłączać się automatycznie do domowej sieci Wi-Fi. W tym celu należy przełączyć tryb pracy z Direct Share na Internet mode – nie ma, niestety, funkcji automatycznego przełączania. W panelu konfiguracyjnym karty (dostępnym przez stronę w przeglądarce) można wybrać jej domyślny tryb działania.

Czy jest to produkt ciekawy? Dla tych, którzy nie mają w domu komputera lub chcą się go pozbyć i zadowalają się tabletem z ekranem o dużej rozdzielczości – z pewnością tak. Wtedy karta Transcend WiFi SD umożliwi wygodne i proste przeglądanie zdjęć i pozwoli przy tym bezpośrednio udostępniać je na Facebooku. Natomiast zakup takiej karty z punktu widzenia kogoś, kto korzysta tylko z komputera, nie ma większego sensu. Oglądanie zdjęć w przeglądarkowym interfejsie nie jest wygodne, pobieranie też nie. Na dodatek w razie użycia Wi-Fi są one wyświetlane znacznie wolniej niż wtedy, gdy połączenie odbywa się przez kabel USB lub pliki są odczytywane z przeniesionej do czytnika karty pamięci.

Produkt dostarczył:

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane