Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Opacki, Niedziela, 2 marca 2014, 12:18

Testy wydajności

Testy wydajności wykonaliśmy na dużym pliku (obraz ISO) oraz plikach średniej wielkości. NAS-y teoretycznie zapewniają interfejsy sieciowe o szybkości 1 Gb/s, ale maksymalna teoretyczna wydajność często nie ma odzwierciedlenia w praktyce. Nie tylko sam nośnik danych musi być odpowiednio szybki; ograniczeniem bywa także moc obliczeniowa dysku sieciowego. Dotyczy to zwłaszcza najtańszych urządzeń, z procesorami ARM.

Uwaga! Porównanie wydajności na poniższych wykresach przedstawia wyłącznie różnice między klasami urządzeń, czyli między prostym NAS-em (reprezentowanym przez produkt Synology DS112j) a urządzeniem bardziej profesjonalnym (reprezentowanym przez Lenovo PX2-300D). Synology ma w ofercie produkty wyższej klasy, podobnie jak Lenovo ma w swojej produkty niższej. Zależało nam na porównaniu klas produktów, a nie tych dwóch konkretnych konstrukcji.

O ile szybkość odczytu dużego pliku (na przykład w celu pobrania na komputer) jest dość zbliżona, o tyle różnica w szybkości zapisu danych na dysku sieciowym jest już wyraźna. I większa, niż mogłoby się wydawać: kopia zapasowa gry dostępnej w usłudze Steam i zajmującej 30 GB na twardym dysku będzie przesyłana przez 10 minut zamiast przez 6 minut. Dla wielu pewnie będzie jeszcze do przyjęcia, ale nie jest tajemnicą, że tanim NAS-om problemy sprawiają głównie małe pliki. Jak to wygląda w tym przypadku?

Podobna sytuacja. Różnica w szybkości odczytu nie jest duża, ale w zapisie jest to już przepaść. I będzie ona tym większa, im mniejsze będą zapisywane pliki. Użytkownik sprzętu o słabszych podzespołach, robiąc kopie jakichś programów użytkowych czy gier, które mają tysiące plików, śmiało może przyjąć, że mniej czasu zajmie mu spakowanie danych w jeden plik i przesłanie do NAS-a w postaci pliku RAR. Praktycznie każdy NAS pozwala rozpakować pliki RAR, ZIP i inne z poziomu własnego interfejsu.

Te dwa proste testy bardzo dobrze obrazują różnice między urządzeniami przeznaczonymi do domu oraz do zastosowań profesjonalnych. Funkcje oprogramowania mogą wydawać się podobne, ale sprzętowych ograniczeń nie da się przeskoczyć.

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane