Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Opacki, Niedziela, 2 marca 2014, 12:18

Lenovo EMC px2-300d

Lenovo EMC px2-300d to urządzenie do zastosowań profesjonalnych. Nie oznacza to, oczywiście, że nie sprawdzi się jako domowy magazyn danych dla komputerów/tabletów, ale użytkownicy domowi zwykle szukają rozwiązań znacznie tańszych i niekoniecznie zależy im na bezkompromisowej wydajności. Tutaj jej nie brakuje, ponieważ Lenovo EMC px2-300d jest wyposażone w dwurdzeniowy procesor Atom taktowany z częstotliwością 1,8 GHz i 2 GB pamięci DDR3. Na właścicielach komputerów z Core i5 może nie robi to wielkiego wrażenia, ale trzeba pamiętać, że jest to tylko sprzęt do magazynowania danych. Zastosowanie procesora w architekturze x86 zamiast mniej wydajnego układu ARM musi się jednak opłacać, co postaramy się wykazać, przeprowadzając kilka prostych testów.

Urządzenie nie odbiega znacząco od innych tego typu. Jedynym elementem, który niejako potwierdza, że to sprzęt nieco wyższej klasy, jest wyświetlacz pokazujący stan systemu i port USB 3.0 z przodu.

Konstrukcja jest, rzecz jasna, chłodzona aktywnie, niewielkim wentylatorkiem umieszczonym na tyle. Jak przystało na produkt wyższej klasy, zastosowano dwie karty sieciowe (w standardzie gigabitowym). Nie będzie więc problemem utworzyć w sieci łącze awaryjne lub wykorzystać sprzęt w dwóch niezależnych od siebie sieciach (na przykład jedna może być przeznaczona dla komputerów, a druga zbudowana na potrzeby kamer CCTV monitorujących firmę). Są także dwa porty USB 2.0 do podłączenia dodatkowych urządzeń.

Z przodu oprócz wyłącznika producent umieścił diody kontrolne (zasilania, aktywności HDD i sygnalizującą błąd systemu), a także port USB 3.0 do podłączenia najszybszych dysków oraz pendrive'ów.

Kasety, do których wkłada się dyski, są dwie i jest to wystarczająca liczba, by zbudować jeden duży magazyn danych (RAID 0) lub zadbać o ich bezpieczeństwo, tworząc macierz RAID 1.

W komplecie producent dostarcza kilka instrukcji (w tym jedną grubszą książeczkę) oraz zasilacz i kabel sieciowy RJ45. Kabli zasilających też jest kilka i pasują prawdopodobnie do wszystkich gniazdek elektrycznych na świecie.

Produkt dostarczył:

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane